News:

Video 21.06 Autostrada A1 Pitești-Curtea de Argeș.

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

bogdymol

Quote from: voicul on April 25, 2020, 02:47:08 PM
Intradeva austriecii sunt nebuni cu mediul.
Au standard-ul (IG-L) Austrian Ambient Air Quality Act care apare pe autostrazi si limitari de viteza. Nu vrei sa platesti amenda pentru depasirea de viteaza cand acest semn este afisat.



Cand e semnul IG-L afisat, amenda pentru depasirea vitezei e aproximativ dubla fata de cea standard.

Pe majoritatea sectiunilor de autostrazi cu IG-L* acesta este pe semne electronice care se activeaza doar cand senzorii detecteaza poluare peste o anumita limita. In rest circuliu cu 130 km/h, dar cand e poluare se reduce la 100 km/h (sau chiar 80 km/h pe langa Salzburg).

Ce ma suprinde pe mine este ca am prins limita pentru poluare activata de multe ori Duminica, cand nu erau nici camioane pe drum (e interzisa circulatia camioanelor) si nici mult trafic auto nu era.

* pe A12 intre granita cu Germania si Innsbruck sunt semne permanente cu limitare la 100 km/h si cu o tablita sub ce scrie IG-L. In mod normal autostrada ar permite viteze de 130 km/h, dar din motive de poluare A12 e limitata permanent la 100 km/h.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

voicul

Si oare exista exceptie de la regula pentru masinile electrice? (ca asa ar fi normal)  :lol:

bogdymol

#1412
Bineinteles!  :D

La inceputul fiecare zone in care poate fi activat IG-L, exista acest semn:



In traducere: "Limita de viteza IG-L nu se aplica autovehiculelor cu placute de inmatriculare conform legii X", iar legea aia X se refera fix la autoturismele electrice sau alimentate cu hidrogen, deci nepoluante (in Austria aceste masini au numerele de inmatriculare de culoare verde).

Daca te plimbi cu Tesla pe acolo poti circula linistit cu 130 km/h, in timp ce ceilalti soferi trebuie sa conduca mai incet, cu 100 km/h.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

voicul

Se vede ca unii gandesc si aplica ce gandesc.
Si in Germania am vazut ca sunt numere speciale care contin litera "E" pentru electrice. In rest arata ca un numar normal.

TibiV

Quote from: Morosanu on April 25, 2020, 01:51:40 PM
Wow....

Tunel sub Dunare

Pun si video direct:


Cand o fi in stare CxxxR sa produca astfel de randari/animatii?...  :|
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

yetiman

 :lol: Cand o sa fie cumparati de ASFINAG si o sa schimbe tot personalul din conducere...
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

pentium10

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

bogdymol

Ce mai construiesc altii:

Denmark approves start of work for €7 billion underwater tunnel to Germany





Pagina proiectului
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ciprianul

@voicul Autoritatile vor sa faca Autostrazi sau Drumuri Expres. Dar sunt si Aici in Austria tot felul de organizati de mediu care protesteaza la orice egal ce si cum. E o moda aici in Austria doar ca Asfinag ul stie una si buna. Au oameni competenti care stiu ce fac. Ei pun interesul Austriei inainte.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

voicul

Am fost curios de acest tunel de 18 km si am gasit acest video:


Morosanu

Politica distruge tot ce atinge.

rocklee

#1421
ponte moranndi ...novo ponre genova  :D


:)

dr4qul4

Segmentele de tablier par a fi acelasi model cu cele facute la Galati pt podul de la Braila.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Morosanu

Cele de la Peljesak sunt "Made in China". Patentul nu stiu al cui e...  ;)
Politica distruge tot ce atinge.

bogdymol

Poză de clătărit ochii cu infrsastructura din Olanda:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele