News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Poate off-topic aici...

Dar on-topic pe toate celelalte topice:
Cand vom vedea filmari / poze cu muncitori care au masti chirurgicale pe fata, vom sti mereu cu exactitate in ce an au fost facute... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


Morosanu

#1442
Era doar un proiect care voia sa lase si ruinele vechiului pod. Podul construit este cu totul altfel.
Politica distruge tot ce atinge.

rocklee

acela este proiectul pizza ..cu care sa prezentat la licitatie ...pentrul noul pod ..moradndi..

dar a gastigat saliini ...proiectu ... :)


voicul

1000 de oameni in "100 de m" ...
Sa nu ne mai intrebam de ce intr-un an aproape au terminat lucrarea.

Morosanu

Si ca fapt divers costa 220 mil. euro inclusa si demolarea vechiului pod. Constructorii sunt Salini Impregilo, Fincantieri si ItalFerr. La sfarsitul lunii mai inceputul lui iunie ar trebui sa fie gata. Dupa care urmeaza 2 luni de teste inainte de a fi dat in uz.
Politica distruge tot ce atinge.

bogdymol

Tunelul Noitzmühle are o lungime de 1.610 m si se afla pe autostrada A8 din Austria, langa Wels. A fost deschis in anul 2003 si a fost construit mai mult din motive de mediu, deoarece nu exista munti sau dealuri mai mari in zona.

Asa arata zona. Tunelul incepe la sud fata de raul Traun si se termina chiar inainte de iesirea Wels-vest (defapt banda de accelerare/decelerare de la iesire incepe si se termina in tunel):



Mai jos sunt cateva poze cu acest tunel (facute cu telefonul, calitatea nu e de top):

Chiar inainte de tunel limita de viteza e redusa la 100 km/h. Observati si radarul fix din dreapta, cam la 30 m dupa semnul de reducere a vitezei:



Intrarea in tunel:



In interiorul tunelului:





Zona de oprire de urgenta in tunel:



Iesirea Wels-vest, imediat dupa tunel:





Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Dar stai putin, hai sa marim zona aceea pe Google Maps. Cum ajunge tunelul pe cealalta parte a raului Traun?



Este un pod? Sau un tunel? Sau un pod si un tunel? Hai sa mergem mai aproape sa vedem ce gasim. In mod convenabil, o pista de biciclete e fix acolo:



Partea de pod este inchisa pe toate partile, asadar cand conduci pe autostrada habar nu ai ca esti defapt pe un pod, nu intr-un tunel.









Vedere de sub pod:



Poza urmatoare ne da o vedere mai buna de ansamblu a podului. Poza asta nu e a mea, ci am gasit-o pe internet.



Acesta e singurul exemplu ce il stiu de pod-tunel. Mai sunt si altele?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Dar de ce l-au închis? Cerinta de mediu? Pare verde zona.

bogdymol

Nu este nici un munte sau vreun deal in zona aceea. Cu siguranta l-au facut asa din motive de mediu (poluare fonica cat si a aerului). Cand eram fix langa pod se auzea traficul din interior, dar daca ma indepartam putin nu mai auzeam nimic.

Acum observ ca am postat pe Drumurile Vecinilor. Muti tu te rog postarile pe Drumurile Europei? Mersi!
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Morosanu

O monstruozitate! De beton... Parerea mea.
Politica distruge tot ce atinge.

AlexxC

Oare o astfel de monstrozitate i-ar impaca pe cei de la Focsani? Putin mai la sud vad ca autostrada este ingropata deseori in apropierea zonelor locuite .
https://maps.app.goo.gl/6rXdaaYGGhQ1X8Mi8
Cam cat ar costa ingroparea partiala sau macar acoperirea unei autostrazi in zonele locuite?
Offtopic: Wels este un oras similar ca marime cu Focsaniul.

Morosanu

Faptul ca e ingropata e cu totul altceva, natura si-a reintrat in drepturi pe deasupra. Dar acel monstru de pod de beton peste rau tot inchis, seamana a un buncar atomic... Zici ca a fost Enver Hogea ca l-a proiectat. :ohno:
Politica distruge tot ce atinge.

bogdymol

Sa stii ca datorita reliefului locului, podul asta masiv nu prea il vezi decat cand esti chiar foarte aproape de el. In rest sunt niste mici delusoare (damburi de pamant), plus vegetatie inalta in zona, care il acopera.

Eu am fost cu bicicleta venind dinspre oras (Wels), stiam da pod ca va fi acolo (eram cu gandul sa fac niste poze), dar m-am prins doar cand eram la vreo 30-50 m de el ca e acolo. In rest e destul de ascuns.

Da, cand il vezi de langa el, e un bloc mare din beton. Doar ca nu il prea vezi, decat daca mergi pana acolo.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Liviu M

Vazand cum araza parbrizul in timpul unui drum de vreo 100 km pe una din autostrazile din zona, chiar ma gandeam cat de "perturbatoare" pot fi autostrazile pentru diversele vietuitorea din zonele pe care le "taie in doua". Si cum in ziua aia ma batea soarele din stanga/spate, de nu prea aveam cum sa-l evit, ma mai gandeam ca, probabil scump, da' toata lumea ar beneficia daca autostrazile ar fi "tunelizate" - acoperite si "inierbate". Asa, cam ca ecoductele, da' ppe toata lungimea (unde se poate, mai ales in zone de campie/dealuri domoale).
Soferii ar avea un mediu "uniform" (fara soare/ploi/gheata), vietuitorele ar putea vietui mai bine, localitatile din apropiere ar fi mai linistite...
Ma rog, ganduri venite mergand sute de km singur in masina.