News:

.

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry

La reabilitarea costiera si la digul de larg de la noi au folosit vapoare si barje (ce-i drept mai mici) care la fel se scufundau partial.

In alta ordine de idei o autostrada interesanta in Olanda


bogdymol

In Polonia, doar in luna Martie 2020 se incepe constructia pe aproape 90 km noi de autostrazi si drumuri expres (standard full profile, 120 km/h). Si asta doar intr-o luna!!!

Quote from: Kemo@SSCSome constructions are starting:

S19: Nisko-South - Podgórze 11.5km (March 2020 to May 2022) project / OSM

S61: Łomża-West - Łomża-South 7.2km (March 2020 to October 2021) project / OSM

S61: Ełk-South - Szczuczyn-North 19.6km (March 2020 to July 2021) project / OSM

S19: Lasy Janowskie - Zdziary 9.3km (March 2020 to October 2021) project / OSM

S19: Podgórze - Kamień 10.5km (March 2020 to December 2021) project / OSM

S61: PL/LT border (Budzisko) - Suwałki-North 24.2km (March 2020 to September 2022) project / OSM

S7: Warsaw-Lotnisko - Lesznowola 6.6km (March 2020 to November 2022) project / OSM
sursa
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

voicul

Am cautat sa vad cati km de A are Belarus. 0 conform WIKI
Asa ca am gasit un articol vechi, care spune ca sunt cel putin 600 de km, de la E la V - M1 - se vede si cu Maps. Mai au M-uri, dar nu neaparat sunt si autostrazi.

Aveți idee ce autostrăzi fac rușii? Cât să fie utile în timp de război!

În total, autostrada are o lungime de aproximativ 1.050 kilometri, din care 440 kilometri pe teritoriul Rusiei şi restul în Belarus. Principalele oraşe prin care trece sunt Moscova, Smolensk, Minsk şi Brest.


https://www.capital.ro/aveti-idee-ce-autostrazi-fac-rusii-cat-sa-fie-utile-in-timp-de-razboi-151378.html

dr4qul4

Iti pot garanta ca nu au 0. De fapt poti cauta pe forum poze de acum 2 ani cand am fost la Minsk.
Legatura Aeroport - Minsk este tot autostrada si se intersecteaza cu M1 (Moscova - Varsovia). Dar asta nu e tot.
Intrarea in oras se face printr-un fel de DX mai tare ca orice exista la noi (inclusiv autostrada cu 3 benzi pe sens). Au noduri denivelate complet chiar in Minsk. Si cand spun noduri, nu ma refer la 2...ma refer la cate au nevoie au avut chef sa faca. Iar bulevardele au cate 3-4-5 benzi pe sens.
De fapt, din ce mi-au zis colegii bielorusi, majoritatea drumurilor lor nationale ocolesc localitatile si au nodurile principale denivelate. Mai ceva ca la bulgari. Unde treceau prin localitati mari, au facut centuri. multe.

Stii ce nu au? Masini. Traficul, in afara celui de marfa (care oricum e light fata de DNCB) este ca si inexistent. Asa ca, 1 banda pe sens e de ajuns.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

voicul

Românii s-au plâns de autoritățile austriece
Pe de altă parte, la Nădlac ministrul de interne a aflat că sunt români care nu sunt lăsați de autoritățile austriece să tranziteze teritoriul, deși ar avea justificare. Marcel Vela a anunțat că îi va cere ministrului de externe, Bogdan Aurescu, să aibă discuţii cu omologul din Austria, pentru a rezolva problema pe cale bilaterală.

,,Sunt români, compatrioţi de-ai noştri, care aşteaptă să tranziteze Austria şi nu pot, deşi au domiciliu, fie proprietăţi în Olanda, în alte state, sau contracte de muncă. Este o problemă care ţine de relaţiile externe bilaterale şi o să-l anunţ pe domnul ministru al afacerilor externe pentru a lua legătura cu omologul austriac sau cu reprezentanţa noastră diplomatică de la Viena, încât să se reglementeze acest aspect", a promis Marcel Vela.


https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/marcel-vela-in-vizita-la-nadlac-nu-e-un-flux-mare-la-frontiera-multumesc-celor-din-diaspora-care-au-inteles-mesajul-nostru-1290875

Morosanu

#1385


Podul de la Peljesak in sudul Croatiei incepe sa "iasa" din mare.... :)
Politica distruge tot ce atinge.

ovicor

Asta da mobilizare: macara la fiecare pila, lucru concomitent la toate!

voicul



boer_escu

Saptamana viitoare vor termina structura noului pod de la Genova. Incredibil de repede mi se pare ca s-au miscat.



Am gasit si webcam-ul acesta unde in istoric se poate vedea foarte clar progresul: https://www.foto-webcam.eu/webcam/genova/

voicul

Intradevar pentru 1 an jumate, cu tot cu eliberare santier, avize si proiectare, chiar sunt departe.
Presiunea e probabil si venita din ocolul mare, dar cred ca vor si sa spele din pacatele acestui dezastru.

rocklee

#1391
mai au mult ..de lucru la acest proiect ....l-am urmarit si eu pe unele canale de youtube...termenul din ce am nteles este ...iunie ...

fostu Ponte Morandi ...din GENOVA .. :)



Si o grafica  3D :o




TibiV

Astia sunt alti Salini Impregilo decat aia care au lucrat la noi pe OS3, nu-i asa?....  O:-)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rbors3

Noul pod din Genova ---proiectul se poate urmari si de aici

https://www.foto-webcam.eu/webcam/genova/

dimitrie

#1394
În vara lui 2018 am fost în zona Bodensee, Germania.
Îmi amintesc ca după ce am ieșit de pe autostrada A96 la Lindau după câțiva km m-am fost blocat în Friedschafen (un oras de vreo 60.000 locuitori).
Cautând Google Earth am observat ca se construiește o centura, primele "semne" pe Sentinel Aprilie 2017 - probabil vara asta termina.

Clip: 17 Aprilie 2020
Pentru pasionați se găsesc mai multe filmări din drona pe canalul constructorului DEGES - B 31 neu, Immenstaad – Friedrichshafen.
Un proiect frumos, cu multe supratraversari (mai mici, mai mari), ecoduct si tunel, doar imi fac inima rea cand ma gandesc la centurile din Romania si la C*****, nu mai zic de ziduri precum cel de la Suceava...

A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.