News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 28 Guests are viewing this topic.

marcelbanu

#42915
III A1 lot IV UMB, duminică 16 sept. 2018, 13:00 Bejan II...



























Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#42916
IV A1 lot IV UMB, duminică 16 sept. 2018, 13:00, racord DJ706A relocat...





















Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#42917
V, A1 lot IV UMB, duminică, 16 septembrie 2018, 13:00, baraj Mintia...





















Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#42918
Filmuleţ spre racordul DJ706A relocat...

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

cristi5

#42919
Quote from: wifi on September 16, 2018, 09:32:45 AM
Quote from: flashu74 on September 16, 2018, 07:51:48 AM
... mă oprește disperat să mă întrebe pe unde să o ia să ajungă la Deva. Se pierduse în spațiu. :lol:

Din intersectie, venind de la Branisca, se vede la stanga cetatea si la drepta termocentrala Mintia, ambele luminate noaptea. Deci la stanga, nu-i deloc greu.

Deci la nodul Turda pe A10 Clujul e in stanga, asta inseamna ca tii stanga? La intrare pe A1 in nodul Simeria, Deva e in stanga, deci faci stanga cu prima ocazie? Si ne mai miram ca intra unii pe contrasens.

Un om care s-a obisnuit in ultimele decenii sa treaca direct spre baraj, pot sa inteleg ca are o problema cand se pomeneste pe un traseu cu totul nou (daca cumva si-a dat seama ca e nou), iar in loc de podul peste Mures da de o intersectie in T. Nu toti stau cu ochii pe forum si pe OSM. In plus e clar ca oamenii din zona preferau sa ajunga cat mai repede pe DN7, sa scape de DJ si de doua intersectii in Bejan si Soimus.

Am vazut ca daca vii dinspre baraj, scrie Ilia pe un letz, aia e semnalizare? De ce au deschis fara sa puna niste semne decente? Poate noaptea pe ploaie se baga unul in canalul ala dupa ce trece pe sub A, ca doar (intr-o minte obosita) acolo undeva e barajul...

marcelbanu

Mai mult ca sigur, indicatoarele spre Ilia vor fi înlocuite iar şoseaua marcată pînă cel tîrziu marţi.
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

flashu74

#42921
Corecte observații. Și eu am vrut prima dată să-i spun, Deva-la stânga clar, dar apoi mi-am dat seama că toți care veneau dinspre Brănișca spre Deva treceau barajul la Mintia și apoi făceau stânga. Era varianta optimă . În consecință i-am indicat dreapta spre baraj, spre fostul traseu. Obișnuința va veni repede deoarece nu e o chestiune chiar complicată.

JohannDB

#42922
De ieri 15.09.2018 la Bertea Mureșană....
     Mai sunt lucruri mici de completat/terminat.
























wifi

Multumim de poze, grozav! Plusuri la toti.

La rascruce personal asi fi luat-o la stanga, peste baraj nu-mi prea place drumul si mai ales peste CF. Depinde, fiecare dupa peferinte. In orice caz, se putea merge pe ambele directii. Treaba-i consumata, acum sunt si indicatoare provizorii, asa cum sunt, ajuta.

JohannDB

#42924
La Brănișca-Rovina tot ieri 15.09.2018.....
   La ieșirea din Brănișca spre Mintia drumul comunal cu "tunel" spre Rovina a fost finalizat, se pare chiar în această zi (asfaltul curat impecabil și negru, negru fără urme de alte roți.
Ultimele poze din serie - pasajul de la Brănișca peste DJ 706A și urcarea A1 pe deal.




























































Powered by API/PUM imgur uploader


Powered by API/PUM imgur uploader

rocklee

multumim de imagini baieti ....si pentru dedicarea voastra .... :gj: :cheers: :cheers:

JohannDB

A1 tot ieri 15.09.2018 la Șoimuș, capătul pasajului dinspre Orăștie/Sibiu....
     Văzut de data asta din autostradă.........

Dinspre giratoriu DN 76 spre Orăștie.....











Din capătul autostrăzii privind spre Șoimuș-Ilia.....





















Powered by API/PUM imgur uploader

adi

mai are rost sa demoleze cumva actula bretea de urcare spre Sibiu de la Soimus sau pot baga teramament peste ea asa cum este cu asfalt , cu parapetii demontati macar?

danutzu_1069

Se decoperteaza asfaltul si ceva terasament...

horatiu.cosma

Ar trebui decupat destul de mult, trepte de infratire. Avand in vedere ca e vorba despre o rampa de cativa metri, nu merita riscat cu jumatati de masura.