News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 59 Guests are viewing this topic.

savagedanyro

Ionut, cu tot respectul pe care ti-l port, aici gresesti.

Nu era deloc un comentariu deplasat nici ca si limbaj si nici ca si continut.

Imi fac mea culpa pentru mesajul postat.
TIMISOARA 2021 !

athosga

QuoteConsiliul Judetean Timis vrea o noua conexiune cu Autostrada A1
Un nou drum de circa şapte kilometri, care ar realiza legătura între drumul european Timişoara-Arad şi Autostrada A1 ar rezolva o parte din problema şoferilor din municipiu, care se plâng că autostrada a fost construită prea departe de oraş şi ar decongestiona traficul în Dumbrăviţa. Preşedintele Consiliului Judeţean Timiş susţine că noua legătură ar putea fi construită anul viitor.

Chiar, acum cu noua portiune inaugurata, in ce masura s-a diminuat traficul pe ruta Giarmata-Dumbravita-Timisoara? Sau deloc? :)

radutm

#4337
Dupa cum v-am promis, am tras o fuga pana la pasajul de la Ianova, pentru o serie de poze. Nu este nimic iesit in comun fata de setul trecut de poze de la pasajul de la Giarmata, insa cred ca autostrada asta trebuie fotografiata din toate directiile, ca e tare faina!

Mai departe, pozele, fara alte comentarii:


































cont inchis

djsmeu

poze bune!!!multumim!!!!!ceva filmari noi???nimik??

MHN

#4339
Quote from: savagedanyro on November 02, 2012, 12:36:33 PM
Ionut, cu tot respectul pe care ti-l port, aici gresesti.

Nu era deloc un comentariu deplasat nici ca si limbaj si nici ca si continut.

Imi fac mea culpa pentru mesajul postat.
Cred ca Ionut se referea la un alt mesaj.

Quote from: radutm on November 02, 2012, 01:53:11 PM
[...]



[...]
radutm, esti cuprins de-o frenezeie asemanatoare cu cea a lui bogdymol, atunci cand s-a deschis circulatia pe Arad by-pass :)
Multumim pentru imagini.

In imaginea de mai sus, apare un autovehicul pe care l-am vazut si eu de doua ori, in acelasi loc.
Ai remarcat daca este al vreunei firme de paza?

adsailton92

@radutm, multumim de poze. Sunt foarte frumoase si tot ce intampla acolo, miroase a Occident.

tonică

particularitatea acestor treceri ţine mai ales de ridicolul situaţiei în care drumuri de pământ, drumuri comunale, pe unde abia de reuşeşti să pătrunzi cu căruţa ori tractorul devin drumuri asfaltate, în foarte bune condiţii, cu tot ce le trebuie pus la punct pentru aprox. 500 de metri iar mai apoi revin la starea lor jalnică. Fireşte că e de înţeles situaţia dar e şi o atenţionare şi un imbold către consiliile locale, primăriile comunelor respective să continue munca începută de cei ce au făcut autostrăzile şi măcar să asfalteze ori să aşeze dale din piatră pe aceste drumuri. Ăasta ar fi un prim semn cum că autostrada aceea creşte nivelul de civilizaţie pe parcursul ei.

Pelbartus

Quote from: athosga on November 02, 2012, 01:51:27 PMChiar, acum cu noua portiune inaugurata, in ce masura s-a diminuat traficul pe ruta Giarmata-Dumbravita-Timisoara? Sau deloc? :)

S-a mai diminuat traficul, in special pe Dumbravita-Giarmata pentru ca au disparut tir-urile care continua spre Lugoj. Dar problema ramane destul de mare in Dumbravita, o legatura A1 cu Calea Aradului e absolut necesara. Ca un exemplu, eu folosesc nodul de la Remetea Mare pentru ca imi vine mult mai rapid si mai usor, locuind in zona de sud.

radutm

Quote from: djsmeu on November 02, 2012, 02:24:29 PM
poze bune!!!multumim!!!!!ceva filmari noi???nimik??
Ma bucur ca va plac pozele. Nu fac film ca nu am cu ce:)

Quote from: MHN on November 02, 2012, 02:29:18 PM
radutm, esti cuprins de-o frenezeie asemanatoare cu cea a lui bogdymol, atunci cand s-a deschis circulatia pe Arad by-pass :)
Multumim pentru imagini.

In imaginea de mai sus, apare un autovehicul pe care l-am vazut si eu de doua ori, in acelasi loc.
Ai remarcat daca este al vreunei firme de paza?
Chiar cuprins de frenezie nu sunt, dar merg destul de des in afara orasului si nu mi-a fost greu sa trec de mai multe ori. As fi putut sa mai fac o tura pe autostrada, sa merg si la spatiile de serviciii, dar am lasat/o pe alta data. Chiar nu e departe pentru noi.

Autovehiculul arata abandonat, cu rotile desumflate si avea inscriptionat pe el numele unei firme de paza.

Quote from: adsailton92 on November 02, 2012, 02:34:40 PM
@radutm, multumim de poze. Sunt foarte frumoase si tot ce intampla acolo, miroase a Occident.
Intr-adevar, e spectaculos. Nu va ascund ca si data trecuta si acum am fost claxonat de multe ori de soferi care remarcau ca pozez si chiar mi-au facut cu mana. Cred ca ei erau cei mai entuziasmati:)

Quote from: tonică on November 02, 2012, 03:18:08 PM
particularitatea acestor treceri ţine mai ales de ridicolul situaţiei în care drumuri de pământ, drumuri comunale, pe unde abia de reuşeşti să pătrunzi cu căruţa ori tractorul devin drumuri asfaltate, în foarte bune condiţii, cu tot ce le trebuie pus la punct pentru aprox. 500 de metri iar mai apoi revin la starea lor jalnică. Fireşte că e de înţeles situaţia dar e şi o atenţionare şi un imbold către consiliile locale, primăriile comunelor respective să continue munca începută de cei ce au făcut autostrăzile şi măcar să asfalteze ori să aşeze dale din piatră pe aceste drumuri. Ăasta ar fi un prim semn cum că autostrada aceea creşte nivelul de civilizaţie pe parcursul ei.
In cazul pasajului de la Ianova este vorba de un drum comunal care si pana acum era asfaltat si relativ decent. Am remarcat ca UMB l-a reconditionat pe toata portiunea de la Remetea si pana la autostrada, care era afectata destul de tare de masinile grele. Au asfaltat portiuni intregi si au peticit ce era stricat.

In schimb, daca ne referim la drumuri comunale neasfaltate, ca cel de la Giarmata si mai vreo 2 care sunt numai pe portiunea aceasta, si eu cred ca este un stimul in plus pentru autoritatile locale sa ia in considerare si aceste drumuri care in Occident sunt asfaltate oricat de neimportante ar fi iar la noi sunt ignorate.
cont inchis

Ionut

Multumesc si eu cu intarziere pentru efort, radutm! Sunt superbe pozele!!! Autostrada arata excelent, ce inseamna sa fie finalizata. :) Calitatea pasajelor mi se pare foarte ridicata, parapete foarte bune si bine instalate, asfaltul foarte bine pus (cel putin asa se vede din poze), acele parapete suplimentare pe pasaje in caz ca se gaseste vreun nefericit care sa plonjeze cu masina pe autostrada de sus de pe pasaj... super! Au lucrat bine cei de la UMB.

PS: nu se vad si avioanele cum aterizeaza/decoleaza de acolo? Pe Google pare ca e foarte apropiat pasajul de aeroport.

radutm

In mod normal ar trebui sa se vada. Am vazut alta data cand am trecut pe acolo sa fotografiez autostrada in santier. Azi nu am prins niciun avion. Insa cineva cu un aparat mai performant si un obiectiv mai mare poate scoate niste foto exceptionale de pe pasaj. Nici zona aceea n-am mai vazut-o asa, parca e mai pitoreasca decat o stiam :)
cont inchis

radutm

Mai adaug cateva poze care surprind ceva detalii. S-ar putea ca unora dintre voi sa li se para interesante:

Aici e un bazin al carui rol nu-l cunosc, dar banuiesc ca e separatorul de ulei despre care vorbeau cunoscatorii:



Detaliu legat de modul in care este realizata zona despartitoare dintre sensuri:


Curatenia facuta de UMB dupa finalizarea lucrarii (ici-colo sunt si copaci plantati):


Gardurile de protectie par destul de solide:

cont inchis

radutm

Cu ocazia asta, colegii din TM si AR, batem in cuie o intalnire la autostrada saptamana viitoare? Sa o analizam cap-coada?
cont inchis

sebba

sa vedem cum va fi vremea in weekend si poate facem un zbor pe Arad-Nadlac
Sailing away! S/Y Haimana

djsmeu

Quote from: sebba on November 03, 2012, 12:16:55 AM
sa vedem cum va fi vremea in weekend si poate facem un zbor pe Arad-Nadlac
sa speram ca va fi vreme buna!!! O:-)  ca is curios cum stau lucrarile akolo!!!!!:D