News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 18 Guests are viewing this topic.

user201

O filmare Arad-Nădlac ar fi excelentă. Ne-am putea da și noi seama cum stau lucrurile pe Arad-Pecica și mai ales pe Pecica-Nădlac.

Până atunci câteva poze din zona Sibiului, autor ovisopa de pe SCC, le puteți vedea aici . Se pare că Electrica și-a luat în sfârșit stâlpii din drum.

Un film realizat de presa locală la intrarea de la Deva pe autostradă se poate vedea aici, sursa zhd.ro

Excelente poze radutm .

anacronox

weekendul asta am ajuns acasa si am zis sa dau o tura sa vad care mai e stadiul lucrarilor la autostrada:
> joi 1 nov am ajuns pe simeria veche- soimus. pe o ploaie mocaneasca Strabag lucra la ultimele finisaje pe Uroi- Soimus. era un furnicar de masini (SUV) de la Strabag pe autostrada. erau pusi stalpii de iluminat pe podul peste mures (muresul era la uroi asa de mic incat se vedeau pilonii unui vechi pod de lemn, iar cei de la Strabag treceau cu masinile de teren direct prin apa).  drumul dintre uroi si soimus arata ca dupa bombardament, Strabag fiind deja amendat de CJH pentru ca e cu o luna in urma la reabilitarea drumului (reabilitare= peticire de dorel cu lopata a gropilor).
:o
in alta ordine de idei, la intersectia dn 7 cu dn76 nu s-a facut nimic privind accesul pe autostrada, si am prins un accident de toata frumusetea

> vineri 2 nov am fost pana la Sibiu. o ceata foarte deasa nu mi-a permis sa fac poze decat la aciliu. totusi am remarcat ca:
- la simeria veche se trage tare. se lucreaza la devierea retelelor de apa si gaz metan
- la orastie se lucra la supratraversarea dn 7  spre aurel vlaicu
- pe tot tronsonul strabag intre orastie si sebes se lucra sustinut
- dupa sebes pauza pana la aciliu. aici au ajuns cu grinzile la pilonul 8. am remarcat ca toti pilonii pareau finalizati si nu se mai vedea nicio macara turn langa piloni

- se lucra la sacel la vopsirea viaductului principal si la suprabetonari. deja tunelul are forma vizibila din dn 7. celelalta viaducte gemene erau deja gata, se asteapta vopsirea si suprabetonarea. confirm ca electrica si-a mutat stalpii de pe aliniamentul autostrazii la cristian. era un furnicar de masini de la euroconstruct la dambul unde se gasea stalpul electrica.
- m-am intors aseara la 7 inapoi la deva si singurul loc unde se lucra era la sibot la pasaje unde se turna beton. slab rau de tot :((

sebba

Am tot ce trebuie ca sa zburam arad-nadlac dar nu am camera...
Cineva din arad care are?
Sailing away! S/Y Haimana

MHN

Quote from: radutm on November 02, 2012, 10:08:19 PM
Cu ocazia asta, colegii din TM si AR, batem in cuie o intalnire la autostrada saptamana viitoare? Sa o analizam cap-coada?
Ti-am raspuns pe thread-ul dedicat.

radutm

A1 in zona Orastie - Sibot, 3 noiembrie 2012, digitalglobe.com:

cont inchis

anacronox

se lucreaza intens intre deva si sibiu. imagini si comentarii mai pe seara cand ajung in bucuresti :)

djsmeu

Quote from: anacronox on November 04, 2012, 01:28:55 PM
se lucreaza intens intre deva si sibiu. imagini si comentarii mai pe seara cand ajung in bucuresti :)
asteptam pozele tale!!!  :D

dorinparau

Au lucrat ceva ceva baietii astia. Ce ziceti? (Foto 1 noiembrie by www.sibiul.ro )


Ionut

Super faina poza! Mai pun eu tot de pe Sibiul.ro:








lautaxi

da grinzile la podul peste Strei sunt puse aproape toate (acolo unde erau doar pe un sens)si sincer chiar credeam ca daca s-ar face un pushh maxim la debleul Turdas ar termina si Straco in decembrie ca la Strabag e sigura treaba dar am vb cu sursa mea secreta si mi-a confirmat ceva ce mi-a spus un alt prieten ca noi nu vedem din avion imediat dupa debleul Turdas aprox in drept cu gara s-a surpat autostrada aprox un metru s-a lasat in jos si acolo e ceva mai complicat ceva asemanator cu prob Strabag langa Mures la Soimus.

Ionut

S-a mai pus? Parca nu...

QuoteParcarile, aproape gata pe autostrada
Reprezentanţii Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR) anunţă că amenajarea parcărilor pe autostrada Arad-Timişoara se apropie de final. În momentul de faţă, s-au deschis deja două dintre cele patru parcări proiectate pentru această şosea, acestea fiind deja funcţionale.

,,Există toalete, telefon fix şi loc de servit masa la cele două parcări deschise", spun cei de la CNADNR. În schimb, alte două parcări sunt aproape de a fi finalizate, acestea urmând să devină funcţionale cel târziu până în luna decembrie. ,,Aceste două parcări se află la kilometrul 530, în zona Valea Cruceniului. Spaţiile amenajate pentru staţionare sunt prevăzute fiecare cu cţte 30 de locuri de parcare pentru autoturisme, opt pentru camioane şi opt pentru autocare", ne-au informat drumarii.

Dacă, în ceea ce priveşte constructorul, lucrurile sunt clare, acum se urmăreşte încheierea unor contracte cu societăţi pentru unele servicii prestate în zona parcărilor. ,,Deşi sunt prevăzute şi cu spaţii pentru servicii, pentru cele patru parcări nu au fost semnate deocamdată contracte cu firme. Nu putem spune încp ce funcţiuni vor mai exista, o posibilitate fiind deschiderea unor staţii de distribuire a carburanţilor", au încheiat cei de la CNADNR.

sursa: Aradon

Asteptam impresii de la fata locului de la aradeni/timisoreni. :)

alecu26

Quote from: lautaxi on November 04, 2012, 08:56:53 PM
da grinzile la podul peste Strei sunt puse aproape toate (acolo unde erau doar pe un sens)si sincer chiar credeam ca daca s-ar face un pushh maxim la debleul Turdas ar termina si Straco in decembrie ca la Strabag e sigura treaba dar am vb cu sursa mea secreta si mi-a confirmat ceva ce mi-a spus un alt prieten ca noi nu vedem din avion imediat dupa debleul Turdas aprox in drept cu gara s-a surpat autostrada aprox un metru s-a lasat in jos si acolo e ceva mai complicat ceva asemanator cu prob Strabag langa Mures la Soimus.


acolo e chiar mai grea problema.

Se cere o consolidare si o drenare masiva a zonei. Cat a existat acel deal, apele erau in echilibru. Acum nu mai sunt.

Din ce am auzit s-a propus ceva de genul 7000 piloti din balast. Acestia pe langa rol de indesare si consolidare a terenului din zona vor actiona ca si un ecran de drenare.

Problema e ca la un asa numar, si un spatiu asa stramt...oricate utilaje vei aduce tot va lua cateva luni bune sa se faca lucrarea.
Drumurile noastre POATE;

radutm

#4362
Quote from: Ionut on November 05, 2012, 08:57:48 AM
Parcarile, aproape gata pe autostrada
bune si parcarile, dar oare cum ramane cu nodul de la Ortisoara?
cont inchis

Ionut

Nu e deja deschis nodul? Sau am visat eu? Bine, posibil sa nu fie finalizat...

Time-and-Space

#4364
am vorbit cu un prieten din germania care a condus pe A1 saptaman asta si i-a placut mult bucatica noua de la TM, dar a avut si placerea de a intalni un camion mare (nu e clar daca mioritic sau nu, nu a remarcat placutele de inmatriculare, dar des sunt neconcldente asupra nationalitatii soferului oricum) deplasandu-se pe contrasens si intrand pe rampa pe contrasens, probabil dupa ce a parcurs tot lotul pe contra-sens.

in plus mi-a spus si ca se stationa en gros pentru acele telefoane urgente si importante pe care fiind comunicativi se pare ca le facem in timpul condusului atat de mult in romania.

despre infrastrctura noua ( bucata noua) a zis ca e perfecta in schimb.

o alta observatie offtopic a fost si despre fumatul in restaurante...