News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 64 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

- rampa dinspre Deva:





- supratraversarea DJ700A:




- culeea dinspre Orăştie:



- zona nodului de la Simeria văzută de lângă Măgura Uroiului (şi o poză cu Măgura  :))



nenea_hartia

- Koneţ filma; aici e capătul de la Geoagiu, unde lucrează Straco; terasamentul e deja vizibil (nu şi în pozele mele, cu telefonul mobil şi soarele din faţă  :lol:). De aici încolo începe sectorul Orăştie-Sibiu:




- aici va fi un pasaj peste DN7 şi magistrala CFR 200; suntem deja pe sectorul Strabag:




- organizare de şantier şi lucrări în jurul km 12 al autostrăzii:




- zona km 24+110, nodul Sebeş Vest; ieşim de la Strabag şi intrăm iar pe tărâmul Straco; ca întotdeauna, utilităţile n-au fost încă relocate (mulţumim mult, Electrica!):




bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

nenea_hartia







- către Lancrăm:



- organizare de şantier aproape de Cunţa:



- lucrările Astaldi (Lotul 4) pentru viaductele de la intrarea în tunelul de la Săcel:






Ionut

WOW, excelent update, multumesc mult nenea_hartia! :cheers:

Poza asta va arata din ce in ce mai bine:



Va dati seama cum se va vedea tunelul din unghiul asta?
:jawdrop:

Ionut


iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

nenea_hartia

^ Cu plăcere.  :)
Mai am câteva, din partea cealaltă a tunelului:

- de pe această colină va pleca viaductul de acces:



- lucrările la viaduct; în dreapta sus se vede culeea viaductului:




- lucrările pentru viaductul de la ieşirea din tunel:



Ionut

Super, multumim de poze nenea_hartia! :cheers:

davyl

Quote from: Ionut on March 12, 2012, 06:21:07 AM
Super, multumim de poze nenea_hartia! :cheers:
Si eu ma alatur lui ionut pentru multumiri lui nenea_hartia pentru superbele poze. Iata ca vine primavara si ne bucuram ochii cu noi poze.

Imi place foarte mult dealul acela cu forma circulara. Are ceva "extraterestru". Va fi o reala placere sa conduc pe acolo cand autostrada va fi gata, chiar daca voi face un mic ocol ca sa merg pe acolo.

Ionut

QuoteActivitate intensă pe primul tronson din autostrada Timişoara-Lugoj

Pe al doilea tronson – Remetea-Belinţ – nu se lucrează, se aşteaptă soluţionarea contestaţiei la licitaţie...

,,Zilele trecute, am parcurs secţiunile de autostradă din Vestul ţării, în curs de execuţie. Dacă luăm proverbul cu paharul jumătate plin sau gol, putem spune că vestea bună este că se lucrează pe mai multe secţiuni ale autostrăzii A1: Nădlac-Sibiu şi anume: două secţiuni Nădlac – Arad, circa 40 de kilometri, by-pass Timişoara, de la Giarmata la Remetea, circa 10 kilometri, secţiunea Babşa-Belinţ-Dumbrava – circa 30 de kilometri şi Deva-Orăştie – 32 de kilometri. Activitatea cea mai intensă se regăseşte pe by-pass Timişoara, unde podurile şi supratraversările sunt în fază de finalizare, iar caseta autostrăzii se pregăteşte pentru fundaţia aferentă. Termenul previzionat pentru darea în funcţiune e vara acestui an, la by-pass Timişoara, cu rezerva că până zilele trecute iarna nu a permis efectuarea lucrărilor", spune Marius Popovici, vicepreşedinte PNŢCD.

Pe tronsonul Belinţ-Dumbrava se lucrează la decopertare, pregătire casetă autostradă şi primele fundaţii la lucrările de artă

Pe secţiunea Deva-Orăştie, activitatea este, de asemenea, intensă, caseta autostrăzii este la circa 60-70 de procente din final, fiind în acţiune multe autocamioane şi utilaje grele de construcţii. Podul principal peste Mureş – 720 de metri lungime – este în fază de finalizare pile, culei, montare grinzi longitudinale şi pregătirea montării antretoazelor – grinzi transversale. Termenul de finalizare a podului este vara acestui an, iar a întregului tronson Deva-Orăştie este finalul acestui an. Pe secţiunile Nădlac-Arad şi Belinţ-Dumbrava se lucrează la decopertare, pregătire casetă autostradă şi primele fundaţii la lucrările de artă – poduri şi subtraversări.

sursa: Ziua de Vest

Termenele sunt scoase din palarie...

vchira


nenea_hartia

Au reînceput filmările sau e doar vreun entuziast?


vchira

Quote from: nenea_hartia on March 14, 2012, 08:57:43 PM
Au reînceput filmările sau e doar vreun entuziast?



acuma sa zbori peste autostrada in constructie si sa nu faci un film chiar mi sar parea neseriozitate ;)

Ionut

Buna poza cu avionul! Sa asteptam asadar filmuletz. :D