News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 18 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

Se pare că, pentru a permite asfaltarea şi unele lucrări care nu se pot face sub trafic, bypass-ul Arad se va închide complet traficului timp de câteva zile din luna aprilie.

bogdymol

Nu pot sa spun ca ma surprinde decizia aceasta...

Stii cumva pentru cate zile va fi inchisa? Ce fel de lucrari vor fi realizate atunci in afara de asfaltare? Dupa deschidere se va circula pe 2x2 sau tot pe half profile? Vor fi deschise si nodurile Zadareni si Aeroport?

As putea sa pun 1000 de intrebari :D
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

nenea_hartia

Quote from: bogdymol on March 15, 2012, 09:09:53 PM
Nu pot sa spun ca ma surprinde decizia aceasta...

Stii cumva pentru cate zile va fi inchisa? Ce fel de lucrari vor fi realizate atunci in afara de asfaltare? Dupa deschidere se va circula pe 2x2 sau tot pe half profile? Vor fi deschise si nodurile Zadareni si Aeroport?

As putea sa pun 1000 de intrebari :D
Vreo şase-şapte zile. Deocamdată n-am alte răspunsuri.

Ionut

Pai e mai bine asa... nu? Doar sa dea drumul pe ambele sensuri. :D
:cheers:

Intr-o alta ordine de idei, cei de la Opinia Timisoarei s-au pus pe teste - aveti si video:
Timpul in care se parcurge drumul Timisoara – Arad pe DN69 este cu 10 minute mai scurt decat pe A1. VEZI VIDEO!

Pai doooooh... se face mai putin din CENTRU. Dar din est? Si se face mai putin pentru ca autostrada degreveaza MUUULT traficul de pe DN. Plus ca si asa, eu tot pe autostrada as merge.

:D

bogdymol

#604
Saptamana asta am facut si eu Arad-Timisoara pe A1 si Timisoara-Arad pe DN69. Am inregistrat pe camera ambele drumuri. O sa ma uit de curiozitate sa vad cat am facut pe fiecare si va anunt. Totusi am ramas surprins ca DN69 nu era atat de liber pe cat credeam eu ca va fi, dar oricum e diferenta uriasa fata de ceea ce era inainte.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Am facut si eu saptamana asta drumul atat pe A1 cat si pe DN69 si uitati rezultatele (intre intrarea pe autostrada de la nodul Arad-sud si pana la Iulius Mall in Timisoara; restul bucatilor din interiorul orasului sunt comune si nu le iau in considerare):

A1: plecare din Arad luni dimineata in jurul orei 8 - 51 minute
DN69: plecare din Timisoara joi dupa-masa in jurul orei 16 - 34 minute

Viteza de deplasare a fost ~115 km/h pe autostrada si ~110 km/h pe DN69 (65-70 in localitati).

Traficul pe DN69 nu a fost chiar atat de lejer pe cum credeam eu. Au fost destul de multe masini mici, dar am intalnit si vreo 10-15 camioane (pe ambele sensuri). De curiozitate am fost atent la numerele lor de inmatriculare si am vazut ca majoritatea erau din jud. Arad sau Timis, cu 3 exceptii (Bucuresti, Salaj si unul din Germania).

De mentionat ca traversarea comunei Dumbravita a fost un cosmar. Niciodata nu am intalnit atata trafic acolo. S-a mers bara-la-bara, in general cu viteza 1 + opriri. Intre cele 2 sensuri giratorii de la capetele comunei (harta) am facut 16 minute.

Consider ca daca s-ar face legatura A1-DN69 cum am desenat mai jos atunci nu am mai avea nici un motiv sa nu mergem pe Autostrada (decat in cazul in care avem treaba in una din comunele de pe DN69).

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

vchira

ati citit asta:  solutionarea Contestatia la Timisoara-Lugoj lot 2
Quoterespinge ca nefondată contestaţia SC Tehnologica Radion SRL nr.
515T/13.02.2012, în contradictoriu cu Compania Naţională de
Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România SA

eu sincer nu inteleg ce sa respins si ce se intampla in continoare... se pricepe cineva sa ne traduca?

Ionut

#607
@bogdymol: multumesc frumos pentru detalii! Mi se pare diferenta foarte mare DN69/A1. Sa inteleg ca vinovatul principal este cartierul Dumbravita? Voi va jucati cu giratoriile alea in cartiere... trebuie deja pasaje!!!!!! Peste 2-3 ani, ca sa nu mai zic de 5, veti sta bara la bara zilnic, fara exceptie, cum am patit noi in Bucuresti si cum mai sunt destule segmente.

Duminica in zori ajung la Arad, vreau sa o iau pe Arad sa ma dau pe autostrada, ne vedem 15 minute?

@vchira: eu inteleg ca s-a respins contestatia, deci in mod normal ar trebui sa se continue licitatia, procesul de licitatie din momentul in care a aparut contestatia. Stie cineva mai bine? :dunno:

Later edit: azi am vrut initial sa merg pe Buzias insa din dorinta de a ajunge mai repede am luat-o pe Lugoj bypass si mi-am dat seama aproape de Timisoara ca trebuia sa o iau pe Buzias. :bash: Dar nu-i bai, cu ocazia asta am vazut ca se lucra LA GREU pe drumul de legatura A1-Centura Lugoj si la Izvin, o nebunie de masini, praf si oameni. UMB baga tare, la fel pare ca se lucreaza langa Lugoj.

iuli

Multumesc de info nenea_hartia si bogdymol.
Legat de timp eu de cand s-a deschis A1 am mers doar pe autostrada. Precum am mai zis sunt o fire mai linistita si m-am saturat de adrenalina de pe DN69, incat fac o pauza sa nu o mai vad. Eu am mers doar in weekend-uri intre Arad si Timisoara si am prins un trafic extrem de lejer intre Timisoara si A1. Nu am simtit blocaje sau inconveniente, la semafoarele din Dumbravita stateam maxim 2-3 masini la rand, asta in cazul in care le prindeam. Dar daca va trebui sa merg in timpul saptamanii clar voi ocoli Dumbravita pe CT. Daca plec din Sagului intru pe ea chiar de la aeroport.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Bogdymol, pregateste-te pentru o dedicatie din partea lui MHN si a mea! :D

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Pai foarte bine ca te-am facut curios... dar mai incolo ca am facut atatea poze ieri pe drum si azi pe autostrada (am fost cu MHN) incat am ramas fara baterie la camera foto si e la incarcat. Mai pe la 8 incolo. Sunt cateva poze, nu multe ca nu sunt acasa, dar cateva tot pun in seara asta cu dedicatie pentru tine.

:D

bogdymol

Quote from: Ionut on March 17, 2012, 06:00:47 PMazi pe autostrada (am fost cu MHN)

Asta era surpriza? :D

Maine cum faci? Vi din nou pe A1? :)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Surpriza e legata de faptul ca am fost pe autostrada. :) A vrut MHN sa mergem pe autostrada ca nu a mai fost de mult timp si eu n-am obiectat, asa ca am facut o vizita si maine da, tot pe A1, de data asta eu la volan si mai fac o runda de poze. :lol:

Nu mi-a placut ca nu se muncea la Arad-Timisoara... o lalaie...

bogdymol

Pai acum autostrada e deschisa si nu se mai grabesc. Nu ii preseaza nimeni sa termine la termen. Pe Centura parca lucreaza ceva. Chiar, pana unde ati fost? Pana la Arad-sud? Sau si pe Centura?

Ce parere ai de Dumbravita?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele