News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 69 Guests are viewing this topic.

Ionut

Legat de refuzul CNAIR de a da informatiile pentru PiSi si invitatia lor la intalnire, le-am raspuns.
Vedeti pe thread-ul dedicat comunicarilor cu CNAIR.

JohannDB

Ooopppssss să fie o "falie de rupere" ??? Păi spre vest (stânga imaginii) trebuie să fie linia de tren ce merge la "ciment" (ce a mai rămas din linia de Bradu)....Și e interesant de văzut deoarece privind pozele mai vechi din zonă, la zona excavațiilor roca este stratificată în falii orizontale, ceea ce ar presupune că o alunecare laterală ar fi mai puțin lesnicioasă (mă rog, nu sunt geolog).
P.S. Până am scris au mai apărut răspunsuri.....

cuculean

#37997
Quote from: hepea on February 01, 2018, 02:25:49 PM
Probabil facuta de rocklee  :lol:
Sper sa fie Rocklee de vina nu niscaiva ursi, sa ne trezim ca e nevoie de un eco-tunel si aici...  :lol:

wifi

Tunel! Dar asta numai dupa o monitorizare de cel putin cinci ani.

TibiV

Quote from: flashu74 on February 01, 2018, 02:16:47 PM
Veste buna. Am fost la fata locului si este o carare.  E calcata iarba. Daca era crapatura s ar fi vazut culoarea deschisa a pietrei.

flashu74,
din poze inteleg ca nu ai urcat pana acolo...
Din pacate, nu cred ca este o carare.
Nu am vazut niciodata carare/poteca cu "unghiuri". (Mareste prima ta poza, se vad destul de clar niste unchiuri...)

Iar daca este o crapatura, nu este musai sa se vada "din prima" culoarea deschisa a pietrei. Depinde cat de gros este stratul de sol de deasupa pietrei si de cat timp s-a produs...

Quote from: flashu74 on January 31, 2018, 08:22:23 PM
Interesant. Nu observasem. M-am uitat in arhiva de fotografii si in 19.12.2017 nu se vede acea linie. In imaginile de luni si de astazi apare. O sa incerc sa iau un cadru mai bun. Totusi acolo dealul acela parea destul de dur.
Deci cararea/crapatura este proaspat aparuta (...)
Nu cred ca intr-o luna si jumatate cineva (patrupede sau bipede) ar fi avut timp sa faca o carare care nu se vedea pe 19 decembrie (ca sa nu mai spun ca traseul ala nu duce nicaieri, ci intr-o rapa/santier - si este cam abrupt pentru bibepe, care oricum au fost plecate in vacanta pana zilele astea, iar pentru patrupede este inutil....) 
Iar daca este o crapatura, este clar ca este intr-o faza incipienta.

Am impresia ca problema trebuie investigata mai de aproape...
Sper sa gresesc eu si sa ai tu dreptate.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

PiSi 1

Quote from: NGC on January 17, 2018, 10:24:03 PM
Quote from: NGC on December 27, 2017, 09:07:37 PM
Au primit cadou de Mos Craciun o contestatie de la asocierea condusa de PIZZAROTTI, pentru respingerea ofertei lor.

Contestatia a fost respinsa.

PIZZAROTTI le-a facut cadou o contestatie la CAB impotriva deciziei CNSC.

Hercule

Quote from: TibiV on February 01, 2018, 08:50:39 PM
Nu am vazut niciodata carare/poteca cu "unghiuri". (Mareste prima ta poza, se vad destul de clar niste unchiuri...)
Ai fost vreodata la drumetie pe munte? Nici o poteca nu e dreapta iar cele care urca direct o panta sunt toate "in unghiuri"! Ai putea spune ca aici nu e munte, corect. Dar panta e suficient de mare ca sa nu o poti lua direct la vale (sau deal).

Daca ar fi alunecare de teren capetele ar trebui sa plece din zonele mai slabite, din capetele sapaturii. Cel mai probabil e poteca de animale.
Deșteaptă-te române!

Europiu

Quote from: Hercule on February 01, 2018, 10:21:53 PM
Cel mai probabil e poteca de animale.

Aoleu! Mai facem un ecoduct???  :lol:
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

TibiV

Quote from: Hercule on February 01, 2018, 10:21:53 PM
Daca ar fi alunecare de teren capetele ar trebui sa plece din zonele mai slabite, din capetele sapaturii. Cel mai probabil e poteca de animale.
Nu am spus ca "poteca este dreapta".
Am spus doar ca animalele nu circula in "unghiuri ascutite".
Si nici nu isi croiesc "brusc" o poteca intre 19 decembrie si 1 februarie...
Nu s-au "sinchisit" cu traseul asta zeci/sute de ani, si apoi l-au batatorit intr-o luna si jumatate ?!...

Daca au facut asta, animalele alea merita un "studiu mai atent" - inca vreo doi ani... :D
(Glumesc - asta ne-ar mai lipsi... Sper sa fie totusi o carare....)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

wifi

Dupa o gura, doua de vinars merg si localnicii in zigzag!

Ionut

:lol:

Poate reuseste rocklee sa ajunga in zona si sa fotografieze din apropiere, fara zoom, ca sa nu mai fie discutii.

flashu74

#38006
Tehnica cu care am realizat foto nu e cea mai grozava. Nu am urcat sus pe deal. Am mai fost cu cineva si de jos asa am concluzionat ca ar fi carare. E posibil si sa ne fi inselat. De sus s-ar vedea mai exact. Astazi e sarbatoare (e Ziua Ursului in credinta populara) si UMB nu lucreaza de obicei in sarbatori, deci ar fi liber in santier.

JohannDB

Pentru a fi o cărare/potecă este destul de abruptă, prea ia în piept coasta.... În jurul orei 13-14 (azi) o să tranzitez prin zonă și mă voi opri la podul de cale ferată.....

linucsu

pe filmarea cu drona a ASCORO din 10 dec 2017 de la minutul 6:27 incolo cred ca se poate observa destul de clar ca avem carare/poteca si nu o alunecare de teren.


cristi5

#38009
Mi-a spus un expert: daca vreti alunecari uitati-va langa logo-ul Ascoro la 4:49. "Terasa" de unde am fotografiat cu frunzaverde in noiembrie (deasupra excavatoarelor) e aproape complet acoperita.

Probabil ca e normal, din cauza sapaturii... La mine-n sat in cariera de piatra era destul de obisnuit, daca muncitorii puteau sa le evite