News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 65 Guests are viewing this topic.

Vice33

#38025
Ce prostii spui? De unde pana unde abandon, relicitari, nu inteleg...? Nu arunca o informatie care poate face rau, altii o pot lua ca buna din "surse"...nu este pericolul de a nu mai exista fonduri pentru lotul 4 si nici pericol de a se bloca acest proiect. La modul cum se lucreaza si la ritmul bun, chiar nu trebuie sa ne facem griji.

Solutia la dealul cu lilieci...? Nu cred ca e problema asa grava incat sa nu aibe nici o solutie. Solutia din proiect o vor transpune in executie. O solutie aprobata, clara trebuie sa existe. Eu nu imi fac griji...nu inteleg pesimismul tau atat de "dramatizat"

Sa nu ne alarman degeaba

alin_simeriaveche

Alecule ai grija ca eu de regul am mare incredere in ceea ce spui. Daca sti ceva, mai bine spune acum ca sa nu lasam loc de interpretari

Vice33

#38027
Rocklee, si eu raman la ideea ca vor ajunge la final de 2018 cu un procent de +20 maxim, ramanand poate un 10% asta daca totul merge bine, nu sunt probleme la dealul cu lilieci, nu sunt blocaje si totul merge șnur...

Acum au undeva la  73% (nu am găsit procentul actualizat pentru luna decembrie)...cu multă muncă și fără blocaje la toamnă-iarnă vor avea dacă matematica merge bine, un 93-96%...

Daca apar blocaje... Să ne rugăm să nu apară.

AFC

^ Ma bag și eu cu 500, ca se deschide pana la finalul anului.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

adiarc

Eu zic ca Umb va termina...probabil in vara 2019..p...alecuare si el dreptate sa se teama,dat fiind ca lotul UMB este licitat la 45 %din val.estimata....si eu am avut aceasta temere,dar nu o mai am...pt.ca Umb ar fii renunțat mai repede ...eu cred ca într-adevăr lotul este pe minus,dar UmB vrea sa dea tuturor peste nas,chiar daca asta înseamnă sa vina cu ceva bani de acasă...
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Europiu

Vor avea de veni cu "ceva" cam muit... 420 milioane RON/22 km? Voi realizati ce inseamna asta? Comparati cu cele 260 milioane cerute pentru cei 9 km de la Gilau.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

carutasul

Bine, poate pariul ar fi bine să se facă pe "lotul e gata" că după cum vedem, deschiderea poate să fie și câteva luni după, în funcție de cum vrea mușchiu' lui CNAIR....
Și eu am zis de abandon în trecut, dar dacă voiau asta abandonau înainte de a începe viaductele.... cred că acolo era momentul de "pierdere minimă" . Bine, ar putea să dea peste ceva neprevăzut care să le strice planurile, dar să sperăm că nu.

adiarc

Quote from: Europiu on February 03, 2018, 09:40:16 PM
Vor avea de veni cu "ceva" cam muit... 420 milioane RON/22 km? Voi realizati ce inseamna asta? Comparati cu cele 260 milioane cerute pentru cei 9 km de la Gilau.

Cheia este in situațiile neprevăzute...sper din tot sufletul ca nu vor aparea...dar la cum arată dealul acela ...si la cum stiu eu dealurile Transilvaniei...hmmmmm..mirare mare
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

carutasul


ovicor

Am mare respect pentru daruirea UMB. Sper, dar nu cred sa se poata circula la sfarsit de 2018. Nu conteaza procentul realizarii fizice, termenul e dat de sectiunea / obiectivul terminat ultimul. Si-apoi, Alecu nu vorbeste ca noi, din auzite, e din bransa, poate aprecia anumiti timpi tehnologici si intui eventuale blocaje. M-as bucura ca UMB sa ne demonstreze contrariul!

voicul

Cu terminat lotul la final de an se pot face pariuri.

Darea in circulatie, tinand cont ca nodul Ilia e pe lot3, estimarea mea: sanse intre 0 si 0.0001%.

TibiV

Quote from: Ionut on February 03, 2018, 06:15:09 PM
Anul asta NU circulam intre nod Ilia (inclusiv) si nod Soimus (inclusiv), adica 22,139 km. Are cineva curaj sa puna pariu cu mine? Cine pierde vireaza 500 RON in contul API.

Quote from: horatiu.cosma on February 03, 2018, 06:30:30 PM
De acord, pariu pe 500 de RON la bugetul API că se deschide. Sunt optimist că nu ne va dezamăgi UMB și că în ghinionul nostru cu CNAIR, MT, Guvern, alți constructori, vom avea și puțin noroc pe ici pe colo.

Era cat pe ce sa spun ca sunt "in gasca lui Horatiu"...
Dar mi-am dat seama ca voi vorbiti despre deschidere.. Si de cand cu LED-uri, asfalt alunecos "la mana" si apa lipsa la budele din CIC, nu mai am incredere in "deschideri"  in "data X"...

Dar (strict ca pariu) eu merg "pe mana UMB-ului"...
Poate pare aproape imposibil de crezut, dar eu cred ca "portocala mecanica" va termina  lucrarile anul asta. Asta nu inseamna neaparat ca "se va deschide" anul asta...

(Am "sarit" un pic din pariul definit de Ionut, deci nu am de dat bani... Pe care ii voi da oricum, voluntar, cu sau fara pariu... :)  )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

OK, sa recapitulam.

Contra-deschidere Ilia-Soimus in 2018: eu si alecu26
Pro-deschidere Ilia-Soimus in 2018:  horatiu.cosma si caf

Indiferent ce va fi, bugetul API are 1000 RON contributii noi. :)

Mai sunt doritori?

udar

Cred ca asta ne cam taie elenul ca vor termina anul asta.
Sapatura finalizare deal
Finalizare zid sprijin langa DN.
Consolisare deal langa A1.
Finalizare viaduc .
Si eu speram ca anul asta ar fi gata dar daca ma uit mai bine la poza de mai jos nu stiu ce sa mai spun.


Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk


pbh

Quote from: pbh on February 03, 2018, 04:28:09 PM
Se pare ca UMB nu are stare, a inceput decopertarea pentru nodul de la Soimus si mutarea depozitului de acolo. DEMO UMB, se poate lucra in tara asta daca se doreste cu adevarat.
Este greu, dar nu SF, pentru UMB sa termine pana la sfarsitul anului ( nu iau in calcul receptia gen uite becul nu e becul a CNAIR)
Sa nu imi sariti toti deodata in cap pentru optimismul meu, incercati pe rand :D

Cand am dechis cutia Pandorei nu m-am gandit ca vor fi asa dispute.
Ionut intru si eu la pariu dar,  cum am scris initial, ma pozitionez intre cele doua tabere. Adica sustin ca UMB va termina dar nu si ca se va deschide.
Oricum nodul Ilia este pe LD3 si cel mai haios va fi sa ne uitam la cei 200m pana in nod de la granita LD3 cu LD4 pentru ca CNAIR nu vor receptiona decat tot lotul 3 la "cheie".