News:

Video 18.06 Autostrada A0 A1-DN6, DN4-A2.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 32 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Mai e o explicatie la poze:
cei cu buletin de Remetea iasa cu 40, Lipovenii cu 50 , iar fericitii cu buletin de Timisoara cu 80
restul nu au de ce iesii acolo :P:P:P:P
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

iuli

Da-o in mama ei de treaba. Pai faci nodul de la Ortisoara in middle of nowhere ca un pom de Craciun iar nodurile de la Giarmata si Remetea in bezna completa. Asta e faza logica. Faza legala e ca nodurile TREBUIE sa aibe iluminat. Asa stiu eu... Din cauza traficului e posibil sa fie accidente si de aceea e bine sa vezi de la distanta cine ce si cum, ca sa nu vorbesc de faptul ca iti da o sansa sa te orientezi in spatiu.
Cele doua indicatoare laterale de la noduri cu limitele de viteza sunt cel putin ciudate din punctul meu de vedere. Pai nu am mai vazut pana acum pe un panou indicator de directie sa apara limitarea de viteza, sau am eu orbul gainii. Cel mai ciudat e insa la Remetea Mare unde indicatorul de pe tabla mica cu 40 are logica pentru ca breteaua e extrem de stransa. Am si comentat data trecuta cand am pus pozele de acolo ca va fi un Carnaval de accidente cu acea bretea, mai ales ca (pentru moment) e final de tronson si toata lumea va iesi pe acolo. Iarna si pe ploaie ca sa nu vorbesc de ceata, masinile mari (TIR, autocar) risca sa ia in piept coltul de la bretea. Apoi, cu cat vei intra totusi pe bretea? Cu 80 cu cat zice pe tabla aia mare? Cu 40 cu cat zice pe aia mica? Sau cu cat o mai pune pe indicatorul normal care se pune pe marginea drumului cand exista o restrictie ca si cel de aici:



Uitati niste exemple de indicatoare de pe Timisoara - Arad:







Cum arata nodul de la Ortisoara cu iluminat: http://youtu.be/uKLsTY5BsUo?hd=1&t=5m23s

Iar legat de portiunea dintre loturi se poate asemana cu situatia dintre Arad - Timisoara si si Arad bypass de dupa pasajul CF - Arad -Timisoara, in niciun caz cu nodul de la aeroport sau cabana aia. Chestia e ca acolo s-a inceput treaba cu vreo 3-4 luni inainte de a incepe asfaltarea pe loturi. Aici e pamant gol intre doua bucati de asfalt. Ca sa nu vorbesc ca pe A1 in nodul de la Giarmata parca nu e pus inca stratul de uzura... Nici nu ma gandesc ce nebunie e...
Dar mai mare nebunie decat firele alea de curent...  :madwife:
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

BoGDaN

Intreb si eu, pe parcurs nu se poate ilumina?

iuli

Aaaa... era sa uit. Cine naiba supravegheaza normele?!  >:( Pai panourile fonoabsorbante de aici sunt fix ca c**u  :rant:
Fiecare face pe lotul lui cum ii trece prin cap si pune ce si cum vrea el... Autostrada asta cand va fi gata va fi fix ca un papagal!
Unu face parapetele de un fel si de un model, altul pune in alt fel panourile, altul nu le pune, altul pune un fel de indicatoare, altul pune la podete panouri fonoabsorbante altul pune un gard de o culoare... Pai pe astia vreo 50 de km cat sunt aici deja e nebunie totala...
Ca sa nu mai vorbesc de pasajele peste autostrada  >:(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

Quote from: BoGDaN on September 05, 2012, 12:29:38 AM
Intreb si eu, pe parcurs nu se poate ilumina?

Pai se poate... Asa s-a intamplat la Ortisoara. Dar ideea celor de la UMB e sa termine lucrarea pana in 15!!!  :wtf: Cum sa mai pui stalpii si sa faci totul in doar 10 zile?!

Asa arata nodul de la Ortisoara inainte de inaugurare, fara iluminat. Stalpii pot fi pusi lateral, desi logic ar fi pe mijloc...

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

iuli

#3230
Ma tot uit si mai descopar cate ceva...

In poza asta vedeti unde va fi pus stalpul cu panourile indicatoare ca eu nu vad nicio fundatie:



Ar trebui sa fie ceva de genul asteia:

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

BoGDaN

poate vor face Iuli.....iti dai seama ca si ei ne citesc. poate le lasa pe sfarsit :)

panda80

Multumim pentru poze! Se mai observa inca o diferenta de semnalizare fata de Ar-Tm si anume faptul ca pe Ar-Tm distantele sunt date pana la iesire (apare la un moment dat Timisoara 12 km) in vreme ce aici distantele sunt fata de centrul orasului. Cum se indica la noi distantele in mod corect de fapt? In Germania am vazut ca se indica pana in centrul orasului nu pana la iesirea de pe autostrada.

stangabriel

Azi dimineata se lucra cu spor la giratoriul DN 6 de langa Izvin,legatura cu autostrada.

iuli

Si pentru ca v-ati odihnit asnoapte cu gandul la ce v-am zis haideti sa discutam despre altceva.
Ce parere aveti de indicatorul asta de la nodul de la Remetea Mare dinspre Timisoara



Nu inteleg de ce e pus Aeroport Timisoara pe el. Chiar nu inteleg...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Lvs_tm

Dar de ce sa nu il puna? De pe DN6, esti in 10 minute la aeroport. Nu vad nici in neregula, dar trebuia pus si la Giarmata.
Totusi, e al doilea aeroport din tara, care atrage trafic si din alte localitati.

Eurocopter

Quote from: iuli on September 05, 2012, 10:38:12 AM
Si pentru ca v-ati odihnit asnoapte cu gandul la ce v-am zis haideti sa discutam despre altceva.
Ce parere aveti de indicatorul asta de la nodul de la Remetea Mare dinspre Timisoara

Nu inteleg de ce e pus Aeroport Timisoara pe el. Chiar nu inteleg...

Pai e bine pus. Deocamdata va fi cea mai apropiata iesire de pe A1 spre TSR.

iuli

Corect... Nu zic ca nu trebuia pus, dar punerea lui e absurda. Daca vii dinspre Lugoj e normal sa iesi la nodul de la Remetea, dar daca vii dinspre Arad? Pai e mai simplu sa ajungi la aeroport de acolo decat sa mergi pe autostrada inca vreo 10 km si apoi sa te intorci spre aeroport.  ???
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

radutm

#3238
Scriu si eu din concediu: pai un indicator trebuie sa-ti arate posibilitatea accesului nu oportunitatea lui. Nu e treaba statului sa-ti planifice calatoria. Pot exista numeroase situatii in care sa nu se aplice logica cea mai simpla. Ma gandesc la situatia in care ratezi intrarea, sau ai de facut ceva in zona dintre Remetea si Aeroport, sau e inchisa o iesire, sau e inchisa centura, sau sau sau...de ce nu...se construieste acea legatura dintre Aeroport si A1 despre care vorbeau candva planificatorii nostri locali :captain:
PS: multam de poze! e o desfatare sa vezi atatea poze misto
cont inchis

tonică

^^^ Cu 2 km inainte de iesire esti chiar in dreptul aeroportului. Probabil e pus pentru cei care se grabesc... :D   Ori, intr-o nota mai serioasa, pentru cei care au ratat iesirea pe la giarmata pentru aeroport si li se mai da o sansa pe aici.. ;) Oricum distanta este aproape egala pe oriunde a-i iesi...

Despre iluminat...se poate pune exterior dar ai reusit sa vezi ceva care sa semene cu vreo instalatie electrica necesara pilonilor? Ori chiar au neglijat total aspectul?