Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 26 Guests are viewing this topic.

rocklee

eu cred ca este si cadrul legislativ pentru asa ceva ....o iesire temporara in caz de catastrofa ...ceva de geniu...si constructia giratoriului si bretelei sa le faca statul prin cnadnr ...

soluti sunt ..numai bunavoita sa fie ...

cristi5

#26446


S-o fi terminat analiza? :)

Inteleg ca @disney a trimis o solicitare la CNADNR si a primit cam acelasi raspuns. O fi pe undeva prin burta forumului, nu l-am gasit.

Sigur ca sunt acoperiti legal sa nu o faca. Noi trebuie sa-i "ajutam" sa descopere utilitatea si fezabilitatea...

Are rost sa intrebam "noul" CNADNR sau mergem direct in presa cu un document persuasiv care explica raportul minim cost/beneficiu al proiectului?

Avem un inginer constructor pe forum care are vreme sa faca o schita pentru o descarcare simpla la Holdea? Cand e gata, o includem in documentul persuasiv...

TibiV

Quote from: stangabriel on December 27, 2015, 12:07:44 PM
eva?
Imaginea aceasta e noua? S-a mai miscat ceva in zona? harta

Cred că este de prin septembrie.
Dacă te uiți atent, în zona barajului Mintia se văd clar zidurile de sprijin dinspremalul râului (şi amonte şi în aval de baraj) iar la vreo 200-300 de metri mai în amonte de baraj se vede pasajul prin care DJ-ul va subtraversa A1 după relocarea sa.

Ultimele poze din zonă (mulţumim rocklee !) arată pasajul aproape finalizat.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

M-a interesat cum s-a ajuns la Sanovita... Nu am stiut de ce TL2 s-a realizat atat de tarziu fata de LD1 si cautarea pe forum a fost anevoioasa. Am gasit in schimb pe wikipedia (refacerea licitatiei in 2012, cine-o fi de vina?)

https://ro.wikipedia.org/wiki/Autostrada_A1_(Rom%C3%A2nia)

Pe de alta parte, pagina wikipedia nu "stie" de deschiderea TL2 si are in general nevoie de actualizare ("se va conecta la M43") deci daca sunt voluntari, se poate edita foarte usor.


dorum

Pvestea e f. lunga si are un puternic iz de telenovela; n-o mai repet aici ca n-are rost; oricum e gata si TL2...

marius_ar

Ieri a fost vreme frumoasa, asa ca am iesit la o plimbare, vizionare placuta:

http://www.youtube.com/v/o3fy-Joxh8o

nrb

Ținte obligatorii 2016:
- LD2, T. Vuia-Margina
- OS3, Cunța-Săliște
orice altceva va fi Bonus!!

stangabriel

#26452
@Marius , multumim de filmare, fain ca te-ai oprit in parcari sa vedem exact ce ne astepta.

Cateva vesti si poze. Eu nu stiam de ecoduct Km 58. E prima poza din zona? lot 3 Lugoj Deva.

http://www.ziuaveche.ro/actualitate-interna/social/moment-de-suspans-pe-mures-autostrada-lugoj-deva-274248.html/




icristian

QuoteOdată cu turnarea ultimei pile pe celalalt sens de mers – spre Deva, urma sudarea ultimele patru grinzi, urmând ca la începutul anului viitor să fie executată suprabetonarea acestui  pod ce va avea în final lungimea de 250de metri.
S-au pus ultimele grinzi peste mures  :D
Sursa: aici

carutasul

Am revazut aseara ultima filmare a acestui lot si in afara de acest pod si de acel ecoduct nu mi s-a parut ca ar mai fi mare lucru de facut, deci nu vad de ce nu s-ar finaliza anul care vine.  Cred ca si la lot 4 daca ar rezolva acum cat e iarna problemele cu avize si schimbari de proiect ar putea fi gata la Craciunul viitor. Impresia mea dupa filmare e ca vor sa fie gata cu zonele care nu sunt "in disputa" la termenul oficial; din pacate disputele sunt exact la capatul "nepotrivit"

rocklee

NU sa terminat de asezat grinzile ..in articol spune clar ca sau asezat doar cele pe sensul spre lugoj ...iar pe sensul spre deva nu este terminata o pila ...acelasi lucru am precizat si eu dupa ultima vizita la fata locului ...




icristian



Rocklee, da am incredere mai mult in ce spui tu, dar mie mi se pare un progres fata de pozele facute de tine. Tu ai fost in weekendul 12-13 dec? Poate au mai lucrat oamenii :)
Zice sensul spre lugoj, nu asta era cel restant?

horatiu.cosma

Macaraua e asezata pe sensul Lugoj-Deva si instaleaza a 3-a grinda de pe sensul opus. Poza e anterioara celei facute de @rocklee ultima data, acolo deja avem cele 4 grinzi de pe sensul Deva-Lugoj puse. Ultima poza arata ecoductul de pe lotul UMB. Si acolo sunt mult mai avansati decat ce se vede in poza.

icristian

Am inteles. Multumesc pentru lamuriri

stangabriel

#26459
Stati putin. Ecoduct km 58 pe lot Umb? sigur e lot 4? El prezinta ca lot 3. si peisajul e altul. Ma insel? Km 58 nu e pe lot 3?