News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 46 Guests are viewing this topic.

Ionut


Ionut

^ Aceeasi sursa, spatiul de servicii dintre Giarmata si Izvin.








Ionut

^ In interior.













Toaletele erau foarte curate. Becurile din toaleta atarnau (probabil cineva a tras de ele).
Cam atat am primit. :)

mitsu

Quote from: Archi on June 22, 2015, 07:18:57 PM
@ mitsu

Cei de la Tirrena Scavi au termen pentru Sanovita-Izvin primavara 2016, asa ca este logic sa lucreze in ritmul in care le este cel mai economic si benefic lor (termenul contractual fiind respectat).

Da, inteleg asta, dar mi s-ar fi parut mai logic si in interesul tuturor sa fie fortati cumva sa termine cu mult mai repede bucatica Sanovita - Topolovatu (asa cum s-a intamplat pe bucatica de pana la Pecica), pentru a se putea circula si pe sectiunea Sanovita - Balint, care sta nefolosita de mai bine de un an.
Astfel poate ca sectiunea Lugoj - Dumbrava n-ar mai fi ramas cea mai nefolosita bucata de autostrada din istoria omenirii. :D

mircea

Adevărul e că ar ajuta mult deschiderea parțială, dar dacă nenea constructoru' n-are nici un motiv s-o facă, și în plus, e și mult înaintea graficului, să ne bucurăm că se va deschide tot lotul mai devreme și gata.

Cozak

Multumim surselor, foarte frumos, curat.

infraAdi_ro

TS profita din plin de prostia si incapacitatea CNADNR de a găsi o solutie timp de 3 ani pt sanovita-balint....TS are baza la 3km de sanovita si exploatează la maxim astia 3km....totusi sa ne bucuram ca in septembrie-octombrie vom putea merge pe autostrada de la Nădlac la traian vuia....
Romania are un viitor doar daca are prezent!

mitsu

#22192
Nu vreau sa fiu inteles gresit, dar ma scoate din sarite faptul ca 10 km de autostrada stau inchisi de atata vreme, fiind folositi ca drum tehnologic. Cum la fel nu pot sa inteleg de ce, de exemplu, daca termenul contractual ptr Arad - Pecica este de 20 iunie, acest segment nu este inca gata, iar noua ni se pare normal sa se deschida abia pe 15 iulie. La fel si in cazul PCTF, care trebuie finalizat, cf contractului, pe 25 iunie, adica poimaine.

adiarc

Mersi Alecu pt precizări si tuturor pt poze
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

icristian

@Mitsu Iti inteleg frustrarea, dar nu constructorul e de vina pentru asta ci cei care au facut contractele. TS-ul mi se pare ca s-a miscat chiar repede pe langa altii. In filmarea lui eurocopter erau putine masini pentru ca era weekend. Eu personal prefer sa deschida tot lotul in septembrie, decat sa deschida mai devreme acei 6km de la Balint la Topolovat si restul sa-l deschida in 2016. O data ce un contract e semnat singura metoda prin care poti forta un constructor sa termine mai devreme e sa-i dai mai multi bani.
Referitor la PCTF nu stiu sigur exact ce scrie in contract, dar probabil depinde si de partea ungara.
Probabil ca fiecare deschidere partiala mai implica si anumite costuri, nu sunt expert in asta dar cam asa e in orice domeniu.

istvan78

@mitsu, revolta ta isi avea locul in vara trecuta. Atunci ar fi fost momentul sa se gaseasca o solutie pentru acel acces temporar.
Acum suntem la 6 luni de o posibila inaugurare a intregului lot. Daca preseaza cineva in directia deschiderii partiale, poate vom obtine asta sa zicem in 2-3 luni, dar ramanem cu restul lotului pana la termenul din Aprilie (?) 2016.
Toata bunavointa constructorului trebuie acum canalizata spre finalizarea cat mai grabnica a intregului lot. De Craciun am putea avea autostrada continua de la Traian Vuia pana la ... Lisabona  :D.

horatiu.cosma

Inainte de a certa constructorii pentru faptul ca nu finalizeaza la termen, ar trebui sa ne uitam pe majoritatea loturilor de A din tara, si in special lugoj-deva 2 si 4 si sebes-turda 1 si 2.

infraAdi_ro

Eu pariez in 1 octombrie.....cine e de acord cu mine?încerc sa mai aflu informatii din interior....
Romania are un viitor doar daca are prezent!

horatiu.cosma

E greu sa dam o estimare acum, teoretic se poate, practic, vedem din teren cum o sa evolueze in lunile urmatoare.

mishu77

^^^

Si eu cred ca undeva prin octombrie pot da drumu la trafic, bineinteles daca nu se intampla ceva si daca vreau si autoritatile.