News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 46 Guests are viewing this topic.

AlexIP

Și totuși, de a doua (treia) descărcare pentru Timișoara, cea spre DN69, nu se mai vorbește nimic?

NGC

^^^ Licitatia pentru realizarea SF-ului e in stadiul de evaluare oferte, deci mai dureaza.

Ionut


Shhhh

Intr-un alt articol pe tema bugetului CJT se spune ca "de asemenea, bani urmează să fie alocaţi şi pentru un drum de legătură cu autostrada, plus realizarea unor studii de fezabilitate pentru câteva noi puncte de descărcare pentru autostradă, la Recaş, Şanoviţa sau Bethausen"

Oare se refera la bani pentru executie? Ma gandesc ca banii pentru SF au fost pusi deoparte de anul trecut. Acest proiect intra pe fonduri europene sau va fi suportat in intregime de CJ, eventual guvern? Oricum mai avem de asteptat

Vlad94

Am observat foarte atent problema nodul de la Sântuhalm și problema izolării Devei și a Hunedoara,două municipii cu o populație combinată de 125.000 de locuitori,și cu potențial investițional și mă gândesc cum pot să fie de slabe făcute legăturile între aceste orașe.Sunt de acord cu ce a spus un coleg,cum că n-ar fi ok cu prea multe noduri,dar doar pe jumătate,la așa o populație,nodul este absolut necesar.Am observat propunerea colegului Pasadia cu nodul la sud de Băcia,dar am o soluție mai bună(din nefericire mai scumpă) pentru a scoate definitiv municipiile Deva și Hunedoara din izolare:Drumul Express Deva-Hunedoara-Călan
Drumul express Deva-Hunedoara-Călan va avea o lungime de 26 de km,se va ramifica din A1,va traversa Mureșul și CF 200(Arad-Vințu de Jos), va avea nod în DN7,lângă Carrefour(nu cunosc exact,dar cred că acela este hypermarketul în construcție și va continua paralel cu DJ687 și va avea un nod în acesta la între combinat și intrarea în oraș,aproape de podul peste Cerna,de unde va continua prin estul orașului și paralel cu DJ687 până la intersecția cu DN66,la Călan unde va avea nod.De la Călan,dacă se va vrea,putea,permite,necesita,vrea Dumnezeu se va putea contiua spre Valea Jiului,Tg Jiu și să se racordeze în viitoarea A6.Oricum,acest drum express(fără porțiunea propusă de mine)este trecută în rețeaua Ten-T Comprehensive,deci tehnic ar putea fi finanțat european.
Însă,porțiunea necesară este aceasta,până la Călan.Am constituit traseul în așa fel ca între nodurile Sântuhalm și Hunedoara Nord să se poată construi lângă autostradă și o cale ferată nouă între Deva și Hunedoara(pe acest tronson nu există ieșiri pe autostradă și se pot construi împreună)
Dacă acest post este off-topic se poate șterge sau îl pot muta pe forumul necesar

Vlad94

#20210

Traseul propus

Quest

Quote from: MHN on January 29, 2015, 02:51:31 PM
Quote from: Ionut on January 29, 2015, 12:19:58 PM
Eu unul nu inteleg unde vor fi facute, pe ce drumuri. Puteti va rog desena pe Google? Multumesc! :cheers:

(...)
Am ales o pictograma discreta :)

Insa daca presedintele CJ Timis declara ca se vor face, atunci putem sta linistiti.

Da, astea sint cele 3 (Recas-Herneacova, Chizatau-Sanovita, Cliciova-Bethausen), dar nu e nimic spectaculos, ptr ca la toate exista deja supratreceri peste A1, asa incit CJT trebuie sa faca doar bretelele de coborire / urcare, plus cite o pereche de sensuri giratorii / nod, exact ca la Dumbrava sa zicem.

Ionut, de acord hai noroc ptr iesirea de la Recas ! ;)
Common sense will get you far !


GabiHd

#20213
@pasadia
@Vlad94

Din pacate trebuie sa va dezamagesc, pentru ca, finanțe: http://adevarul.ro/locale/hunedoara/drumul-judetean-deva-hunedoara-calan-modernizat-abia-2016-1_54c907b4448e03c0fd0b324c/index.html
Dupa cum am mai spus, eu as fi multumit sa modernizeze DJ687 Santuhalm-Calan.

Dragos Sebastian

#20214
Quote from: Vlad94 on January 30, 2015, 12:17:35 AM
Traseul propus

Sunt din Hunedoara si sincer nu ar avea rost aceasta investitie .
Drumul intre Santuhalm si Hunedoara este pe 2x2 , ar trebui doar modernizat pentru ca e cam varza mai ales prima banda pe sensul de mers spre Deva din cauza canalizarii care s-a facut dupa ce au asfaltat drumul , tipic romaneste . Din cate am citit vroiau sa il modernizeze anul acesta , de la Deva -Hunedoara-Calan , dar se pare ca doar la anul :))
Nodul de la Santuhalm , la fel nu e prea folositor . Sunt 18 km de la Hunedoara pana la intrarea in Deva , plus inca vreo 5 km pana la nodul de la Soimus , 18 km sunt si pana la Simeria plus inca vreo 3-4 pana nod . Nu e chiar asa mult , mai ales ca Dn7 e cam liber de cand avem autostrada .
Va fi folositor in viitor cand va creste numarul vizitatorilor la Castelul Corvinilor , pana atunci , avem legaturi cu autostrada la 30 minute distanta , e ok si asa rau .

ciprebbe

Nu mai tot aberati cu izolarea Devei si Hunedoarei. Ce sa mai zica Timisorenii sau Clujenii atunci? ca sunt izolati?
Astfel de investitii nu isi au rostul nici peste 10 ani.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Vorbesc hunedorenii ca is izolati, saracii au de mers 15-20 de km pana la cel mai apropiat nod, ce sa mai zica 70% din judetele tarii, care au ceva mai mult de mers pana la cel mai apropiat nod...

Pellady

#20217
Quote from: ciprebbe on January 30, 2015, 02:18:03 PM
Nu mai tot aberati cu izolarea Devei si Hunedoarei. Ce sa mai zica Timisorenii sau Clujenii atunci? ca sunt izolati?
Astfel de investitii nu isi au rostul nici peste 10 ani.
Corect, eu stau in Hunedoara si aum este bine cu legatura la autostrada, iar daca fac drumul la Santuhalm cum este prevazut va fii si mai ok. Oricum, aceasta discutie a mai fost purtata aici pe forum. Haideti sa n-e intoarcem la A1.

Storyteller

Ioan Rus a zis in 13 ian: "În următoarele două săptămâni avem câștigătorul pentru fezabilitate la autostrada Pitești — Sibiu." Stie cineva ceva despre asta?

http://www.agerpres.ro/economie/2015/01/13/rus-in-2016-vom-avea-aproape-250-kilometri-de-autostrada-finalizati-vom-circula-pe-inca-50-km-in-2015-16-35-24

adiarc

pai omul asta si-a schimbat declaratiile cu 180 grade la fiecare 2-3 saptamani...nu vad de ce l-ar mai baga cineva in seama....e ardelean de-al meu...dar ne face de rusine rau de tot
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura