News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

10 Members and 71 Guests are viewing this topic.

alecu26

1. Normativele nu recomanda aliniamente mai lungi de 2 km. Trebuie serpuita un pic pentru a evita plictitseala si adormirea la volan.

2. La Pecica trebuia sa se aproprie de oras, plus ca trebuia sa se faca unghi de traversare a DN si CF.

2. La Arad...la fel. Posibil sa se fi urmarit si o anumita configuratie a terenului...ca sa se evite expropierile dificile....(gen 300 proprietati...in loc de cateva zeci mai mari).

3. Ce nu vezi tu pe acolo sunt si utilitatile (gen sonde, cum au zis colegii...dar mai sunt si magistrale de gaz sau linii de inalta tensiune...gen 440 KV). Mutarea lor pe kilometri intregi poate sa coaste mai scump ca autostrada in sine...si atunci se urmareste ca interferenta sa fie minima.
Drumurile noastre POATE;

ciprebbe

A fost de dimineata un reportaj pe Digi24 legat de inaugurarea lotului 1 , insa din ce s-a vazut nu e sigura ziua de azi.
Poate afla colegii de la presa din zona info in plus si posteaza aici.
Ms.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

stangabriel

La radio actualitati a spus acum ca maine vine comisia,posibil deschidere.

sebba

tot astept (pe topicul de intalniri) sa mai vina enoriasi doritori de mers pe la Pecica-Nadlac... iar timpul a cam trecut...
s-a propus data de 20.dec dar dupa aia s-a facut liniste...
daca nu mai vine nimeni nu o sa ma duc nici eu...
Sailing away! S/Y Haimana


sublimu

Se pare ca e stabilita deschiderea pentru Vineri dupa-masa :

http://www.gandul.info/financiar/se-deschide-lotul-1-nadlac-arad-care-va-fi-limita-de-viteza-13727856

"Pe lotul 1 Nădlac-Arad lucrările sunt substanţial terminate. Mai rămân lucrări în afara părţii carosabile, de completat porţiuni din gard, lucrări la şanţuri. Mâine după amiază aproape sigur se deschide circulaţia pe Pecica –Nădlac, pe o porţiune din 6 km din lotul 2 Nădlac-Arad şi pe cei 22 de kilometri din lotul 1 Nădlac -Arad, plus aproape 7 kilometri dintr-un drum de legătură cu DN7, spre actualul punct de control pentru trecerea graniţei", a declarat pentru gândul Adrian Adler, managerul de proiect al constructorului, asocierea Astaldi-Max Boegl.  "

Ionut

Super. Deci maine. Toata lumea pe forum si baietii din zona faceti o intalnire, e pacat!
Eu sunt curios cum se va circula in zona granitei si pe drumul de legatura cu Nadlac.
:cheers:

horatiu.cosma

Eu as putea cumva sa imi eliberez maine programul si sa merg la Arad. Mai e in picioare oferta, @sebba? Altcineva din zona Clujului ar mai fi interesat :)?

adiarc

norocosilor  :D...as veni si eu , dar 650 de km , dus-intors...hmmmm
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

marius_ar

Sambata o sa fac o filmare... din pacate maine nu pot sa ma prezint.

sebba

da horatiu, oferta e valabila si 99% imi pot orienta programul astfel incat sa dam o tura pe acolo. te astept
pe moment am fi singurii abonati dar poate vine si bogdymol si marius_ar
Sailing away! S/Y Haimana

nedcatalin

Puteti estima lotul 2 cand ar putea fi gata? S-au vehiculat multe date recent, plecand de la ce zice constructorul, data din contract etc. Dar voi care va pricepeti si stiti situatia din teren, realist vorbind, cand s-ar putea intampla asta?

sebba

tinand cont ca nodul cu DN7 de la Pecica e gata (si face parte tot din lotul 2 - adica lotul 2 ar fi partial utilizabil) si ca pe bucata de la Arad la nodul Pecica singura chestie mai grea de terminat este pasajul peste CF... eu zic ca in maxim 2 luni de la inceperea lucrului ar fi gata
probabil nu luni de iarna dar daca se mobilizeaza acolo ar trebui sa termine - cel putin la nivel de dare in circulatie - undeva prin primavara

dar astea nu sunt decat estimari oarecum tehnice, ce au de gand, ce termene, ce manevre... aia nu mai stiu :)
Sailing away! S/Y Haimana

bogdymol

Eu doar sambata seara ajung in Arad.

Intrebarea mea e: sa intru in tara pe la Nadlac ca sa vad autostrada, riscand sa fiu blocat la vama de cozile interminabile ce se vor produce in ultima sambata inainte de Craciun, sau sa merg linistit pe la Turnu/Battonya, dar fara sa vad autostrada?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

sebba

da-i cu banu'
cap - A1, pajura Turnu :D
Sailing away! S/Y Haimana