Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

go2mars

Salut, primul meu post pe acest forum!

La vară mă voi duce în vacanță în Croația și aș vrea să știu ce părere aveți de drumul pe care ar trebui să-l iau (București - Zadar):
- de la Craiova s-o iau spre Drobeta Turnu-Severin, trec frontiera pe la Porțile de Fier I, apoi pe malul sârb al Dunării spre Majdanpek și Pozarevac, Belgrad...
- sau de la Craiova spre Calafat, trecut podul spre Vidin și Zajecar, Paracin, Belgrad?

Google Maps îmi indică prima variantă. Merci.

Ionut

Avem thread dedicat pentru discutiile astea, aici. Cei care ii raspundeti, dati quote mesajului si raspundeti pe thread-ul dedicat. :cheers:

BIGRED1984

Salut,
De actualizat DN 5C, sectiunea rosie este verde acum (cum e si pe enjoymaps).
Am facut drumul acum de Paste, e reasfaltat (dar nemarcat).
Totusi ramane o portiune rosie de cativa km. dar n-am retinut exact unde incepe si unde se termina, DN 5C tot ar fi galben - rosu un pic - verde.
Inclusiv zona din orasul Giurgiu, e galben in periferie si verde prin centru,, nu mai e rosie, am trecut chiar bine pe acolo.

Hercule

DN 1S - Hoghiz - Sercaia e rosu complet. Desi drumul nu apare complet pe harta, poate informatia intereseaza pe cineva. (singurul lucru bun la drumul asta e privelistea asupra Muntilor Fagaras intr-o zi senina)
Deșteaptă-te române!

pasadia

Pai nu apare pe harta tocmai pentru ca e rosu complet. Nu vad de ce l-ar strabate altcineva decat localnicii (si le plang de mila si lor). Cat priveste privelistea, iti propun sa conduci si pe DJ 104A, Persani - Victoria sau pe capetele sudice ale dj105, Agnita - Voila sau DJ 104D, Soars - Fagaras.

horatiu.cosma

Daca s-ar reabilita Hoghiz - Sercaia, eu as merge pe acolo pentru a evita padurea Bogatii si serpentinele respective. E acceptabil si pe la Rasnov si m-ar scoate la Predeal.

pasadia

Mda, cunosc atitudinea, am mai intalnit oameni care nu suporta Padurea Bogatii. Mie mi se pare a fi un drum excelent: asfalt perfect chiar si dupa 10 ani de la reabilitare, fara localitati, 2 benzi pe urcare, destule portiuni pe unde se poate depasi. A, ok, am derapat si eu o data (l-am parcurs de sute de ori) si am intors masina cu botul in sensul invers de mers caci intrasem cu viteza mult prea mare intr-un viraj si nu am realizat ca drumul e inca ud de la ploaia ce trecuse cu cateva ore mai devreme (intre timp soarele uscase drumul in zonele neumbrite)). Insa asta e vina mea, ca sofer, nu are nici o vina drumul si consider ca are in mod nemeritat renumele de "Drumul Mortii".  Asa ca oricat de reabilitat ar fi DN1S si DN73A, n-as recomanda nimanui aceasta varianta.

ps: evident ca mi-as dori ca CNADNR / DRDP Brasov sa monteze separatoare de sens in zona serpentinelor astfel incat sa nu mai vezi nebuni care ies in depasire. Dar ei au preferat sa limiteze viteza la 60km/h pe portiunea dinspre Rupea.

TibiV

vancouver, parerea mea este ca DNCB poti sa il inrosesti cu incredere intre DN5 (Jilava) si DN6 (Bragadiru).
Am facut aseara greseala sa trec pe acolo (desi de peste un an m-am tot ferit sa folosesc centura sud...), pe sensul Bragadiru-Jilava.
Gropi (si nu doar la trecerile de CF) si sleauri suficient de adanci ca sa te dai iarna cu bobul pe acolo.
Este drept ca era deja intuneric, dar mi-a fost teama sa merg cu mai mult de 60 km/h, si tot a trebuit sa pun de cateva ori niste frane de s-a pus nevasta cu cearta pe mine...

Poate gresesc eu, asa ca daca a mai trecut cineva pe acolo sa ne spuna ce crede...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Rosu, iar in curand dupa ce da caldura: maro. Sau mai bine zis: doar pt camioane.
Cum spuneai si tu: drumul nu are gropi. Are santuri
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

vancouver

Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

horatiu.cosma

De ce e galben A2 intre Lehliu si Drajna? Din cate tin minte din vara, portiunea aceasta e incomparabil mai buna decat primii 20 de km pana la Fundulea, nu cred ca ar trebui bagate in aceeasi oala.

Archi

Buna! Acum 2 zile am circulat pe DN 11 Intre Brasov si Targu Sacuiesc si propun retrogradarea la verde. S-a mai stricat drumul fata de acum 2 cand am mai circulat pe el, plus ca la intrare in Targu Sacuiesc dinspre Brasov este o portiune de 250 de metri care arata ca dupa bombardament. Se circula cu maxim 15 km/h pe acolo.

vancouver

Quote from: horatiu.cosma on April 15, 2015, 09:38:34 AM
De ce e galben A2 intre Lehliu si Drajna? Din cate tin minte din vara, portiunea aceasta e incomparabil mai buna decat primii 20 de km pana la Fundulea, nu cred ca ar trebui bagate in aceeasi oala.

In fiecare iarna aici se formeaza cratere enorme pe banda 1, acolo unde circula camioanele. Au fost mai multe filmari in acest sens. Este vorba de gropi de 1m pe 1m si adanci de 8-10cm. In iarna 2011-2012 am mers si eu pe acolo iarna si stiu ce inseamna. De fapt ar trebui un rosu aprins rau de tot, dar se poate circula decent pe banda a doua, de aceea galben.

Daca ai mers numai vara, pur si simplu nu stii despre ce este vorba. Gropile se astupa in cursul primaverii. Acum nu stiu care este starea, probabil aflam de 1 mai. Daca sunt astupate, atunci revenim la verde.

Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

vlad.serban

Salutare.

Bucatile cu ROSU pe DN16 dintre Reghin si Cluj (Apahida) - sunt chiar gropi? sau e un drum valurit si foarte peticit? 

Daca reduc viteza la 80kmh, rup masina?


horatiu.cosma

In general rosu inseamna drum praf, sub orice critica. Pe prima portiune nu cred ca poti 80, ca vad ca sunt curbe cam stranse acolo.