News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

neobluenet

Pe DN 16, inainte de a intra in judetul Cluj, este un drum cu asfalt crapat. Cel mai are am mers pe acolo cu 50 la ora si a fost groaznic si asa. In judetul Cluj asfaltul e mai bun, insa nu poti merge cu viteza mare pentru ca sunt multe curbe stranse, cu raza mai mica decat cea a unui drum national european.

bacovia

Am parcurs drumul Reghin > Apahida > Cluj acum 2 saptamani. Gropi nu am intalnit, insa drumul este peticit si raspeticit, curbe stranse, denivelari, se merge in general incet si cu atentie (50 - 70 km/h). Merita doar pentru peisaj.

rizelgeorgel

Oradea - Berretyoujfalou in mod CERT VERDE, am mers de 10 ori anul acesta, apoi Letavertes - Debrecen NU rosu, ci galben spre verde (mai mult de jumatate e verde), portiuni imense realibitate ca in palma, e o varianta exceptionala. Apoi nu e trecuta pe harta scurtatura Diosig - Vama Sacuieni, drum exclusiv pentru masini mici, ingustat, de calitate galbena.

SILVIUFG

Salutare!! Am vazut ca s-a discutat acu vreo cateva zile de Sercaia-Hoghiz. Se pare sa se misca ceva pe acolo. Am inteles ca s-a frezat la greu drumul. Un prieten din Venetia mi-a promis ca azi imi face poze. Daca intru in posesia lor le voi posta. Eu acolo nu ma duc. Nu cred pana nu vad. Si asa mi-am rupt masina in Fagaras.  >:(

NGC

#424
Nu stiu daca aici este locul bun, dar mai jos aveti raspunsul CNADNR referitor la starea DN65 Craiova - Slatina.

http://www.cdep.ro/interpel/2015/r1949B.pdf



SILVIUFG

#425
Nu am obtinut poze de pe DN 1S Sercaia-Hoghiz dar avem confirmarea din presa locala ca se lucreaza.

http://www.bunaziuafagaras.info/drumul-rusinii-va-fi-acoperit-cu-o-pojghita-de-asfalt/

Mai de mantuiala dar se lucreaza. Sub greutatea camioanelor Lafarge nu stiu cat va rezista.

pasadia

#426
DN 11 absolut groaznic pe scurta distanta dintre intersectia cu DN 12 si podul peste CF de la intrarea in Ozun. Gropi mari si adanci, rosu direct. Probabil va fi peticit la un moment dat. Intrarea in Tg. Secuiesc a fost asfaltata dar nu avem marcaje. Se lucreaza la podul peste Oituz dinainte de Poiana Sarata, semafor functional si se circula alternativ.
Nu se lucreaza la sensul giratoriu de la intersectia cu DN 13E, insa a fost amenajata intersectia cu noua fabrica dinainte de Moacsa (impresionant ritmul in care a fost ridicata!).

Multitudinea peticelor ma fac sa propun clasarea la verde pe toata lungimea din Brasov pana in Onesti.

tamas_lorand

DN7 sectiunea Gurasada-Ilia : portocaliu ar fi cel mai potrivit. Sectiunea respectiva este pur si simplu cumplita. Punctul forte fiind pasajaul peste CF de la Gothathea, unde s-au format niste cratere de toata frumusetea pe la rosturile de dialtare. Urmari: un cauciuc cu galma + 2 jenti strambe (pivotii inca n-am apucat sa-i inspectez).
De altfel propun retrogradarea DN7 la galben pe intreg sectorul dintre Lipova si Deva. S-a deteriorat serios peste iarna. Sectoarele bune cu cele rele alterneaza. Mare atentie pt cei care circula pe acolo, caci s-au format gropite mici (unele destul de adanci) si in serii de cate-20 30 de metri pe langa axul drumului (pe tot sectorul mai sus mentionat). Culmea e ca mare parte din aceste gropite sunt dupa curbe, asadar sunt mai greu de observat/ocolit.

madsnowman

Salut! Pe DN 57 intre Oravita si Moravita, de la intersectia cu DJ581(aproximativ) si pana la Moravita, eu as trece drumul cu rosu. Astazi am parcurs traseul si e dezastru. Sunt niste cratere in drum de nici nu sti pe care sa-l ocolesti si pe care sa-l iei.

AndyM09

Problema cred ca este defapt pe a doua jumatate a drumului, adica cea din partea pe Timis.
Ultima data am fost asta vara acolo, iar drumul din Caras Severin este foarte ok.

Videoclipul e filmat acum un an si ceva, dupa cum se vede pe timestamp.
https://youtu.be/EkB68w3jzhg?t=2m9s

madsnowman

Exact de la Moravita pana la granita dintre judete e portiunea varza - la fel ca in filmare, doar ca e mai rau  :); pana acolo unde e parcarea aia pe dreapta cum mergi spre Oravita.

bacovia

Drumul judetean Baia Sprie - Cavnic - Ocna Sugatag - Barsana (Maramures) este in lucru. Firma clujeana Diferit trage tare si probabil vor finaliza in acest an.

pasadia

Quote from: pasadia on May 01, 2015, 01:30:10 PM
DN 11 absolut groaznic pe scurta distanta dintre intersectia cu DN 12 si pasajul peste CF de la intrarea in Ozun. Gropi mari si adanci, rosu direct. Probabil va fi peticit la un moment dat.

Dupa cum ziceam, sambata asfaltau aceasta portiuni cu gropi de pe DN11.

vancouver

Am scos zona rosie si am lasat verde intreg DN11 de la Brasov la Onesti. E bine asa?
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

pasadia