News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Redox

Stie cineva care e stadiul drumului DN 2D Targul Secuiesc - Focsani? Am vazut ca pe harta calitatii drumurilor apare intrerupt. Multumesc!

stelian222

#481
 Singurul update (pt. DN2D Ojdula-Lepsa) din anul 2015 apartine colegului Zimox(4iunie), pe pagina anterioara insa  e un comunicat de presa nu o relatare de la fara locului a colegului. Ar fi fost bine sa fie asa. Daca a trecut cineva in ultima perioada (ca doar au inceput concediile  :)  ) sa ne spuna exact cat de circulabil este drumul.
Stiu ca UMB lucreaza extrem de repede deci e posibil ca in realitate drumul (bucata aia pietruita din padure si gropile multiple din Ojdula) sa fie mult mai bun decat ceea ce stiam noi din ultimii 4-5ani.

Eu de ex. pe 29iunie(noaptea) trebuie sa ajung din Vaslui la Miercurea Ciuc asa ca sunt in dubii daca sa merg pe la Lepsa, pe la Comanesti sau pe la Onesti.

PS: acum am vazut pe subiectul cu dumuri nationale mesajul unui coleg:

"Am fost eu pe acolo azi. Drumul este asfaltat la nivel de binder cu rigolele si podetele finalizate intre intersectia cu DN11 si pana imediat dupa Ojdula. Urmatorii 5km sunt la stadiul de asternere piatra sparta si executie ziduri de sprijin, dupa care pana la limita judetului Covasna este strat de binder dar care este spart pe alocuri intrucat se lucreaza la ziduri de sprijin si rigole. Se lucreaza si la 3 poduri de mici dimensiuni pe portiunea dintre pasul Oituz Izvor si Pasul Musat. In judetul Vrancea, lucrarile sunt aproape complet finalizate, cu exceptia a doua foarte mici portiuni unde lipseste stratul de uzura pe sensul de mers catre Lepsa, una in zona serpentinelor de dinainte de Gresu, iar cealalta in fata tunelului de la Lepsa. Atentie ca marcajul median pana la Tulnici a fost facut cu vopsea de foarte proasta calitate si acum este aproape sters."  9 iunie.

MNU

Stie cineva daca se mai poate folosi DJ706A ca varianta pentru accesul, cu un autoturism, la A1, dinspre DN7 (Mintia) peste baraj? Adica, vin pe DN7 dinspre Arad si vreau sa stiu daca pot ajunge pana la DN76 traversand barajul.

Danny550394

Quote from: MNU on June 18, 2015, 08:27:17 AM
Stie cineva daca se mai poate folosi DJ706A ca varianta pentru accesul, cu un autoturism, la A1, dinspre DN7 (Mintia) peste baraj? Adica, vin pe DN7 dinspre Arad si vreau sa stiu daca pot ajunge pana la DN76 traversand barajul.
Da.

baste.mihai

Stie cineva o situatie actuala a traseului Vanatorii Mici-Ghimpati-Giurgiu (DN61,DN5B).Nu am mai fost din 2013.Atunci nu era grozav.
Multumesc anticipat.

DiaconuGabriel

Conduc frecvent pe DJ 710 intre Pucioasa si Bezdead, in judetul Dambovita. Drumul a fost prost dintotdeuna, acum insa e inacceptabil. In curand va deveni impracticabil datorita surparilor laterale, alunecarilor de teren, gropilor. Am sesizat de trei ori CJ Dambovita, fara raspuns, bineinteles. Am postat pozele la sectiunea DJ, in caz ca ajuta la ceva.

As vrea sa va rog sa treceti cu rosu pe harta calitatii drumurilor aceasta sectiune din DJ 710, Pucioasa - Bezdead - limita jud. Prahova.
In continuare, DJ710 in jud. Prahova e bun, poate fi marcat cu verde pana la Breaza.
Multumesc.

nenea_hartia

Quote from: DiaconuGabriel on June 19, 2015, 10:59:55 PM
in judetul Dambovita.
Cu asta mă tem că ai spus totul :(. Probabil județul cu cele mai proaste drumuri din țară.

florin74

#487
Lasa ca vine Clujul tare din urma, cel putin la capitolul drumuri judetene e varza. In schimb Salajul sta foarte bine, in afara de 191D care dupa Boghis pe o portiune de 5-10 km e praf si pulbere, si o parte din 108A (de la Romanasi spre Ciucea) sunt bune si foarte bune. Din cate am inteles, se pare ca la anul si cele 2 intra in reabilitare (pe fonduri europene).
Si cand te gandesti ce buget a avut CJ Cluj in ultimii ani, fata de CJ Salaj...

In alta ordine de idei, a inceput sa se deterioreze Brasov Sighisoara, in special in zona padurii Bogatii. Cred ca e timpul pentru un nou strat de asfalt de uzura pe anumite portiuni.

DiaconuGabriel

Quote from: nenea_hartia on June 20, 2015, 07:03:54 PM
Quote from: DiaconuGabriel on June 19, 2015, 10:59:55 PM
in judetul Dambovita.
Cu asta mă tem că ai spus totul :(. Probabil județul cu cele mai proaste drumuri din țară.
Sunt si drumuri bune, nu multe, dar f. bune chiar.
De ex. DJ 710A, Pucioasa-Moreni (pleaca din DJ 710, la Diaconesti, trece prin Varfuri si Iedera). A fost reabilitat integral in 2010 din fonduri europene la un standard ridicat si a rezistat bine. Daca aveti drum pe acolo, puteti incerca, privelistea e deosebita. Atentie insa la portiunea din DJ 710 pana la iesire din Pucioasa si intrare in DJ 710A la Diaconesti. Si aceasta portiune fuses reabilitata, dar a fost distrusa complet de lucrarile de canalizare realizate incet si prost de catre primaria Pucioasa in ultimii 2 ani, lucrari care practic au distrus asfaltul pe toata lungimea Pucioasei, care e lunga. Mare atentie, deci, daca treceti prin Pucioasa, lucrarile sunt semnalizate prost sau deloc.

DiaconuGabriel

#489
Alt drum reabilitat cu fonduri europene si in stare foarte buna este drumul care leaga orasul Topoloveni (DN 7) de autostrada A1 in jud. Arges.
In 2011 s-a construit un nou pod peste Arges la Ciresu si s-au reabilitat la standard european drumurile locale 105 si 67 si astfel Topoloveni e legat de autostrada, prin micul sat Coseri.
Drum de calitate excelenta, ca si DJ 710A in jud. Dambovita, amandoua pot fi trecute cu albastru pe harta calitatii drumurilor.

horatiu.cosma

De acord cu tine @florin74, in Salaj sunt foarte multe drumuri judetene bune, proaspat reabilitate, plus cele nationale. De la Zalau la Agrij se poate ajunge pe 3 variante bune care ies din DN1F, in varful Mesesului, la Romanasi si la Poarta Salajului. Cred ca doar Bucurestiul cu Ploiestiul sunt legate prin atatea variante  :lol:. In schimb, drumurile din Zalau sunt doar denivelari, spart plombat si din nou spart plombat si tot asa. Toate arterele principale sunt asa, mai mare rusinea. In Cluj s-a tras strat de uzura pe DN1F pana la granita cu Salajul, nu ajunge? Pacat. Si sunt atatea drumuri care prin reabilitare, ar aduce un plus de turisti, crestere economica, cum e drumul spre Belis, Cojocna, Baisoara si nu numai.

dr4qul4

DJ701 este reabilitat recent (1 an) si arata impecabil. nu au pus doar un strat de asfalt ca in alte parti.

DN71 inca arata destul de bine, iar foarte multe DC-uri, si chiar strazi din sate din DB, au fost asfaltate.

DN7 si DN72 sunt praf, si mai sunt si alte DJ-uri care inca nu sunt asfaltate. Dar nu paote fi numit judetul cu cele mai praf drumuri. Dati o fuga pana in Ialomita/Braila sau Valcea
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

mihail75

#492
1. S-a pomenit mai sus de DN 12A, Comanesti-Miercurea Ciuc. Eram interesat si eu pentru ca a trebuit sa merg pe el si am plecat la drum cu inima indoita, pentru ca il stiam foarte denivelat, datorita placilor de beton (nu mai fusesem de vreo 5 ani pe acolo). Surpriza a fost sa constat ca, culmea, sectorul din jud. Bacau se prezinta mult mai bine, asfaltul pus peste placi se tine inca ok, sunt denivelari, dar nu de speriat, in plus nu sunt gropi. Poate fi urcat lejer la galben, se poate folosi ca varianta. In Harghita, mai denivelat este sectorul din satele Lunca (de Sus si de Jos), dar proaspat peticit, pentru ca ultimii 25 de km (Fagetel-M. Ciuc) sa fie f. buni, de verde. Moderatorul poate alege culorile, dar cu galben poate fi trecut in mod cert tot drumul.
2. acea mica bucata cu rosu de la iesirea din Onesti spre Adjud poate reveni la galben, gropile au fost astupate.

DiaconuGabriel

Quote from: dr4qul4 on June 21, 2015, 09:38:21 PM
DJ701 este reabilitat recent (1 an) si arata impecabil. nu au pus doar un strat de asfalt ca in alte parti.

DN71 inca arata destul de bine, iar foarte multe DC-uri, si chiar strazi din sate din DB, au fost asfaltate.

DN7 si DN72 sunt praf, si mai sunt si alte DJ-uri care inca nu sunt asfaltate. Dar nu paote fi numit judetul cu cele mai praf drumuri. Dati o fuga pana in Ialomita/Braila sau Valcea
DN 71 e groaznic intre Targoviste si Sinaia, cum de ti se pare tie ca arata destul de bine? Cum e intrarea in Targoviste dinspre Pucioasa? O mizerie. Probabil te refreai doar la portiunea DN 71 dintre Targoviste si Baldana, spre Bucuresti. Cand ai mers ultima data pe DN 71de la Targoviste la Sinaia? Eu am fost in urma cu 6 zile.
Tu stii care este DN72? Iti spun eu, e Gaiesti-Targoviste- Ploiesti si e un drum impecabil, cu exceptia podului peste Dambovita de la Viisoara, unde se circula pe un sens, doar. Gresesti total daca spui ca DN 72 e facut praf, a fost reabilitat si finalizat in 2012. Probabil te refereai la DN 72A, Targoviste-Campulung, dar nici acela nu e "praf", e doar degradat.
Iar DN 7 intre Gaiesti si limita cu jud. Arges a fost mult imbunatatit cu portiuni intregi reabilitate acum 2 ani, in nici un caz nu e facuta praf portiunea asta, e acceptabila.
DCuri au tot asfaltat, desi pe alocuri nu au facut si santurile, deci se vor degrada. Insa degeaba au asfaltat toate ulitele fara santuri pe care merg mai mult carutele, daca nu au reparat, macar, si DJurile pe care se ajunge la ele. Comuna Bezdead e un exemplu in acest sens, toate ulitele laterale care nu duc nicaieri au fost asfaltate, incomplet insa si fara santuri, (ulita Valea Morii, Bezdead, de exemplu), insa DJ 710 e chiar praf si pulbere la propriu,si asta e soseaua principala din comuna si care leaga Pucioasa (DN71) de Bezdead si apoi de Breaza (DN 1).

dr4qul4

DN71 - Scuze, eu il folosesc doar pana la Targoviste. A inceput sa dea urme de deteriorare, dar inca mai rezista, are deja  10-15? ani de la reabilitare? Intre Sinaia si Targoviste nu am mai fost de foarte mult timp, "paduchiosu" mi se pare mai interesant pt turism decat pt tranzit.
DN7 - am circulat acum 6-7 luni pe el, de la Gaesti pana la Titu. este plin de cratere. Pe portiunea Bladana-Titu, nu am mai fost de 1 an si ceva. Dupa ultimul targ prins la Lunguletu am zis gata.. Oricum are si ceva denivelari.
DN72....my bad. nu am mai trecut pe acolo de foarte mult timp. Nu stiam ca a fost reabilitat acum 3 ani.

DN72A - il folosesc de fiecare data cand se inchide DN1 ca sa ma intorc de la Zarnesti/Bran. Denivelari a avut intotdeauna, dar in ultimul timp (mai ales dupa ploile de anul trecut) au inceput sa apara si gropile pe el. Tasari pronuntate in zona Cetateni.

DJ701A--care era din ramasite de piatra cubica a fost asfaltat (cred ca era DC inainte)
DJ721- inca are dale de beton, si este valurit, dar nu are gropi

Dupa cum vezi ma refer mai mult la drumurile din jurul orasului Titu, pentru ca pe astea le stiu. Partea nordica se pare ca a fost data uitarii.

Oricum, ideea e ca nu-l putem numi judetul cu cele mai proaste drumuri.
Cred ca Valcea poate fi un candidat serios cu DN65C si DN67B
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024