News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

epuru

Mult mai bine. Asteptam sa devina live noul update si pe pagina proinfrastructura. Multumim!

cristian_ch

#2971
Urmarind ultima varianta a hartii, vin si eu cu ceva date despre drumurile parcurse recent! DJ 504 pe raza judetului Arges e albastru, s-a terminat reabilitarea! DN 65A nu mai e de rosu de mult pe raza judetului Arges, a fost turnat strat nou de uzura aproape peste tot, valurit putin dar nu mai faci slalom printre gropi, e verde inclusiv pana la Rosiori de Vede! Am parcurs DN 2A si 22A in weekendul trecut! De la Slobozia la Harsova e ok, macar verde, putine denivelari in zona padurii Chirana! Pe DN 22A sunt probleme in judetul Tulcea, macar de la limita de judet cu Constanta pana dupa Topolog nu mai poate fi incadrat verde, e de galben! DN 52 2 in constructie si macar intre Alexandria si Furculesti e o combinatie de rosu cu violet! DN 51 e reabilitat de vreo 4 ani, e spre verde! DN 65E de la Furculesti spre Rosiori e ceva intre galben si rosu, valuri si gropi. DN 55 nu e de verde, neterminat si nemarcat! DN 22D e intr-o stare ok, l-am parcurs recent cu autocarul si se prezinta mai bine decat DN 22 intre Tulcea si Macin! Merita adaugat pe harta DJ 503 intre Draganesti Vlasca si Giurgiu, in sfarsit a primit asfalt si e de albastru, marcat si semnalizat corespunzator! Intre Draganesti si Limita de judet cu Dambovita e in reabilitare, in curand se termina! Daca imi mai amintesc ceva, va zic!

nicolaem

A fost cineva recent la Sarmisegetuza Regia?
Am înțeles că e f prost drumul intre Orăștie și Costești iar în presă apare că a intrat în reparații.

dumbravaandrei

Problema mai mare e de unde se termină drumul și până la sit, că mai ai de mers aiurea prin pădure...
Anul trecut drumul era practicabil, dar am chemat la prezență cel puțin jumătate din sfinții din calendar.

StefanCelMare

Acum nu mai încarcă layer-ul de fundal.
Grozav.

nicolaem

Am fost azi. Drum rău 17 km Orăștie Costești. Dar după e ok 15 km.
De ce zici că e aiurea acea plimbare? A fost 1km destul de lejer. Mai complicat doar daca ai ceva probleme de sănătate (aveam eu dar a fost ok)

dumbravaandrei

eu cand am fost era o boschetaraie pe acolo de greu puteai sa o razbati...

nicolaem

Acum e drum lat de vreo 6m pavat cu piatra cubica. Pavaj de calitate până sus la casa de bilete.
Bănci pentru odihna din loc in loc.
Santul din amonte betonat pt scurgerea apelor și zid de beton.
Singura problema rămasă e drumul rău Orăștie Costești. Dar și la asta au început deja lucrările de reabilitare, se lucrează la majoritatea podetelor

FL33

Stie cineva de ce nu mai apar localitatile pe harta ?

dumbravaandrei


Razvan.M

Oare nu se rezolva problema?
As fi facut si eu niste adaugiri/mentiuni la actuala harta dar sunt foarte greu de identificat.

bbk

 Dj682 intre Faget si limita cu judetul Arad se poate trece la oribile, aseara eu si inca 2 am lasat jantele intr-un crater( 2 am fost mai "norocosi" pentru ca aveam roata de rezerva dar celalalt a plecat pe platforma), iar cu aprox 1 km inainte de Faget placa de sub asfalt s-a ridicat de un colt

iosifsimirel

#2982
[SOLVED] "unknown attribute":

Fisierul xml downloadat contine caracterul "0xa0" in dreptul tab-urilor de pe randul 3 si 4.
Acesta este un non-break space care este folosit in web layout, dar el nu trebuie sa existe efectiv in xml.

1. Salvati fisierul xml de pe site si deschideti-l intr-un editor text.
2. Stergeti tab-urile existente de pe randul 3 si 4 si apoi introduceti altele manual.
3. Salvati fisierul, incarcati in aplicatia de navigare (Guru Maps here) and enjoy.

cristi5

#2983


@daruk multumim pt pull request! o sa ma uit pe el ASAP. Oricine este interesat sa contribuie la proiect este binevenit. @daruk daca ai timp sa colaboram mai indeaproape, scrie-mi te rog PM cu o adresa de mail sau nr de whatsapp

@iosifsimirel am sters tab-urile din fisier si merge acum in Guru Maps, multumuesc frumos!

@Razvan.M @dumbravaandrei @FL33 @StefanCelMare am rezolvat cu fundalul, deocamdata o solutie provizorie. Nu am vrut sa platim cheia la Thunderforest, am zis ca suntem o organizatie non-profit dar nu i-a interesat. 95 de GBP pe luna e mult prea mult
https://www.thunderforest.com/pricing/

Poate ma puteti ajuta cu una sau mai multe harti de fundal potrivite. Din pacate niciunul din cele 2 fundale alternative de acum (OSM black and white, si Hike & bike) nu mai sunt functionale. Fundalul ar trebui sa aiba o culoare predominanta (gen verde deschis pe fundalul de acum) care sa nu se confunde cu culorile de calitatea drumurilor. Se poate alege de aici
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Raster_tile_providers

Am fost atentionat ca culorile alese pt calitatea drumurilor nu sunt ok pt utilizatorii "color blind" (aka daltonisti). Daca poate cineva recomanda o schema de culori mai accesibila pt toti utilizatorii?



@ toti cei interesati de harta: API nu face actualizari OSM la calitatea drumurilor ci doar asiguram un server pt harta, care se actualizeaza zilnic din datele OpenStreetMap. Le puteti face direct voi, cu un cont pe openstreetmap.org. Puteti folosi editorul nostru dedicat pt calitate
https://pum.project-online.se/maps/road-quality-edit/edit.html

sau un editor generic OpenStreetMap, cum ar fi JOSM.

Vad ca @florrinel care opera modificari pe OSM a intrat pe forum ultima oara in 2 august. Asta nu inseamna ca face modificari in OSM. Dar macar e o speranta ca mai este interesat. Desi postari despre actualizarea OSM nu a mai pus din 2022. Poate sunt si altii care fac schimbari, nu stiu, oricum daca sunt, le multumesc! Si repet, oricine poate schimba pe OSM.

PS: am vazut ca @vancouver are o actualizare recenta la versiunea lui. Putem lua in considerare si sa inchidem versiunea OSM, ca daca nu e actualizata induce lumea in eroare. Inteleg ca este discutata intens zilele astea pe unele site-uri de calatorie.

cristi5

#2984
@iosifsimirel arata f bine in Guru Maps. Poate anul actualizarii ar trebui afisat de la zoom mai larg, ca unii utilizatori poate nici nu-l observa daca nu dau "zoom in"