News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vladucha

DJ182B poate fi verde de la Baia Mare pana la Culcea si albastru de la Culcea la Somcuta Mare. Au terminat reabilitarea.

adyneamtu

^DN65F o mica parte filmat ieri. Mi se pare foarte periculos fara marcaje, mai ales noaptea. Se circula ca si cum ar fi drum 2+1.

Am mers si pe DN6 intre Craiova si Caracal. Drumul in Dolj este si el reasfaltat excelent cu marcaje, până la limita cu jud. Olt.
El era și înainte de reasfaltare foarte bun.

În Olt am văzut doar o mică zonă in care se lucra la lărgirea terasamentului.


florrinel

Am facut unele modificari in harta interactiva OSM conform sesizarilor:

@vladucha
DJ182B poate fi verde de la Baia Mare pana la Culcea si albastru de la Culcea la Somcuta Mare.
Au terminat reabilitarea.

@Zimox
DJ205E  între Vidra și Câmpuri (VN) se poate retrograda la galben, chiar roșu pe alocuri.

@ddfab
DJ581, Secaseni-Gradinari, portiunea galbena de pe harta, este reabilitat, perfect la rulare, largit, marcaje, protectie, semne, tot ce vrei. ALBASTRU clar
 trecut recent pe acolo, am ramas surprins de cat de bine arata.

@vlab
majoritatea sesizarilor

@bbk
Dn68a se poate face albastru si intre nodul Margina si Lugoj.
 Pe toata portiunea intre nod si padurea inainte de Lugoj au frezat asfaltul și au așternut altul nou

@Sorinus
DN24 a fost reasfaltat intre Tisita si Centura Tecuci (fara ea insa). Nu este inca marcat. De asemenea, se lucreaza de la Tecuci cam 15km spre Barlad,a fost razuit si asteapta noul strat de asfalt. Aceste zone, desi pe harta erau albastre, erau cam de galben, deci asfaltarea asta le va readuce la albastru.
Centura Tecuci e de maxim verde, nu are gropi dar e cam valurita. Giratoriul dinspre Barlad e de rosu.

@ivladbogdan
Nu stiu daca s-a mai postat, din pacate nu am timp sa caut, dar pe harta de pe prima pagina apare cu Galben, deci va rog modificati in rosu+roz.
PE DN1F, in zona asta.

@superdefekt
211-211A Ianca-Viziru din Braila, era dezastru anterior. Se poate trece cu Verde/Albastru.

Vor fi active incepand de maine (cred) in OSM.

dr4qul4

#2838
Tocmai ce am facut un mic periplu de peste 1100 km pana la Cazane si cu intoarcere pe Transalpina si Transfagarasan.
Voi actualiza calitatea direct pe OSM (unde este cazul).

Daca vrea cineva detalii legate de traseu, imi poate da pm sau scrie aici (sau pe alt topic si sa ma taguiasca).
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

mirceaeliade

Exista vreo harta cu drumurile asfaltate din Ro?  Pe harta API/OpenStreets exista unele drumur DJ care nu sunt marcate cu nici o culoare si nu stiu daca asta inseamna ca nimeni nu a trecut pe acolo din intaplare sau e atat de impracticabil drumul (adica neasfaltat deloc) incat nu a trecut nimeni pe acolo

cristi5

#2840
@mirceaeliade
Uita-te pe openstreetmap.org,
- fa zoom cat mai detaliat pe drumul cautat, pt ca layer-ul de date (vezi mai jos) se incarca greu pt suprafete mari
- in bara de adresa adauga la sfarsit "&layers=D", si Enter. Drumurile vor deveni albastre, semn ca daca dai click, vei obtine informatii
- click pe drumul de interes
- in stanga (sau sus, pe mobil) apar tag-urile (metadata) drumului.
- tag-ul "surface" te intereseaza. Daca exista, trebuie sa fie "asphalt", "concrete", "gravel", parca "dirt" sunt alea de pamant


Exemplu

https://www.openstreetmap.org/way/258345539#map=17/47.42097/27.49428&layers=D

Cuneo

DN 12A, Miercurea Ciuc-Comănești, verde în întregime. Au fost reabilitate porțiunile cu galben, Lunca de Sus, Lunca de Jos, Ghimeș.

KingDei14

As avea o întrebare. De ce lipsește DX12 de langa Slatina și Centura Satu Mare? Cel puțin astea le am văzut eu. Tronsoanele deschise în anul curent sunt updatate abia de anul viitor?

rizelgeorgel

Buna ziua! S-ar mai putea actualiza harta de pe prima pagina, va rog?

marv

#2844
Buna ziua! DN73A poate fi albastru intre Zarnesti si Sinca Noua, cu exceptia catorva denivelari la iesirea din Zarnesti.
Portiunea dinspre Sinca Noua a fost reabilitata in toamna trecuta, portiunea incepand din Poiana Marului vara si toamna asta. Saptamana trecuta mai erau cateva guri de canal semnalizate in intravilanul Poienii Marului, in jurul carora mai trebuia asfaltat, in rest asfaltat.
DN73B in intravilanul Ghimbavului poate fi galben, s-au astupat gropile vara asta, dar fara covor asfaltic nou.
Va multumesc!


Inca o precizare despre DN73A: in intravilanul Tohanului Vechi (Zarnesti) sunt multe denivelari, unele mari, s-au astupat gropile, dar e galben.

akacrys

Salutare, DN 15 Bicaz-Poiana Largului a fost asfaltat in totalitate, au fost aplicate si marcajele, e in stare f buna, poate fi deschis pe harta si marcat cu albastru.

bacovia

Jud. Cluj,  DJ 109A Chinteni – Vultureni – Recea Cristur – Dealul Jurcii se afla in reabilitare serioasa (de data asta).
Multe poduri trebuie ocolite. Overall se circula destul de bine, lungi portiuni au asfalt nou, constructorul actual pare sa faca treaba buna.

Ionutz

#2847
Vin si eu cu cateva sugestii pt actualizarea hartii OSM:

Jud MM: DJ 108E: - intre Mogosesti si Lucacesti, asfalt ok, se merge bine - verde;
                              - intre Lucacesti si Miresu mare sunt dale de beton pe vreo 5 km, dar fara capcane, poate ramane galben;
                              - intre Miresu  Mare si Ulmeni (intersectie DJ 108A) e impecabil, asfalt nou, marcaje, tot tacamul - albastru;

Jud SJ: DJ 108A: - intre Romanasi si Bogdana drumul e bun, asfaltul inca e ok, per total propun verde
                            - intre Bogdana si Vanatori (intersectie DJ 108G) e proaspat reabilitat, largit, marcaje, parapeti, impecabil - albastru.

Jud HD: DN 76:  - in municipiul Brad, intre intersectia cu str. Decebal (centura) si iesirea spre Oradea s-a reabilitat recent, are si marcaje corespunzatoare,
                              propun albastru

BPT

LA DN7 se lucreaza acuma intre Mintia si Ilia cu asfalt nou.

florrinel

@Cuneo Au fost operate modificarile solicitate in OSM

@marv Au fost operate modificarile solicitate in OSM

@akacrys Au fost operate modificarile solicitate in OSM

@Ionutz Au fost operate modificarile solicitate in OSM. Vor fi vizibile incepand de maine.

Multumim pentru semnalari!

Florin