Drumul Expres DEx Focșani-Brăila

Started by rota, February 20, 2019, 10:37:57 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tom_sawyer

^
Avem deja de un an de zile un parteneriat de succes cu CNAIR (Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere), iar astăzi, la București, în prezența ministrului Transportului, am semnat un protocol pentru extinderea la patru benzi a drumului dintre Hanu Conachi (județul Galați) și Nănești (județul Vrancea).
Practic, noi vom realiza, cât mai repede posibil, documentația tehnică pentru ca acest drum, care va asigura conectarea județului cu viitorul Drum Expres Brăila-Focșani și implicit cu Autostrada Moldovei, să poată obține finanțare în cadrul Programului Operațional de Transport.

https://www.facebook.com/presedintecjgalati/

Whyse1

#151
Actualizare CESTRIN 26.01.2023:
QuoteAU FOST INCEPUTE INVESTIGATIILE GEOTEHNICE, SE FOREAZA CU 2 UTILAJE PROBLEME CU ACCESUL IN TEREN PENTRU REALIZAREA INVESTIGATIILOR DE TEREN.

EDIT:
QuoteData finalizării
IULIE 2022 (TERMEN INITIAL)
10.01.2024 (CONFORM AA NR. 5/02.11.2022)

Whyse1

https://economedia.ro/grindeanu-promite-ca-umb-termina-drumul-expres-galati-braila-pana-la-sfarsitul-anului-santierul-este-la-aprox-30-si-include-un-viaduct-lung-peste-siret-nicio-vorba-despre-ratarea-inaugurarii-podulu.html

Quote,,Număram împreună cu Mihai (n.r. Tudose)...cred că e a cincea dată de când am preluat mandatul când vin la Brăila-Galați, pentru că așa cum știți, Brăila-Galați reprezintă cea mai mare aglomerare urbană după București din România și de aceea era nevoie ca atenția ministerului pe care îl conduc către această zonă să fie una specială și este. Putem vorbi de proiecte care, unele dintre ele se află în faza de finalizare altele se vor finaliza la sfârșitul acestui an dacă este să vorbim despre Drumul Expres Galați-Brăila, de asemenea tot ce înseamnă Drum Expres spre Focșani sau spre Buzău. Primarii de pe cele două trasee știu foarte bine că au început Studiile de Fezabilitate și acele foraje geotehnice astfel încât să finalizăm rapid și aceste studii de fezabilitate și să putem anul acesta, cel puțin drumul spre Focșani să-l scoatem la licitație. Pentru ca această zonă să facă un salt economic și mai important este nevoie ca Statul să investească în principal în infrastructură"- Sorin Grindeanu.

GIV


tom_sawyer

Conform hărții CESTRIN:

ORDIN DE INCEPERE: 27.07.2020 - ETAPA PROIECTARE

Data finalizării: 10.01.2024 (CONFORM AA NR. 5/02.11.2022)

GIV

da, 10 ianuarie nu e asa departe de sfarsitul anului asta, dar ca sa termine viaductul ala, ar trebui sa mute toti fierar betonistii de pe a3 si ce o mai fi pe dx12. in mod extrem ar fi posibil, acum depinde cate sectiuni metalice are podul.. in cat se sudeaza. etc

dr4qul4

stati putin... vorbiti de podul peste SIret de pe DX Br-Gl?
Pai au primit AC abia acum o luna! Si nu stiu daca AC-ul acopera tot traseul (la care adaugam si suplimentare pentru relocari LEA).
Inca nu s-au apucat de taiat copacii de langa Siret (nici nu stiu daca au voie)!
Oare de la CFR au venit toate avizele?

Daca vom circula pe acolo la 1.09.2024, eu zic sa fim multumiti!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Whyse1

S-au cam încurcat postările. Eu și @tom_sawyer vorbeam de Focșani - Brăila, nu de Brăila - Galați.

Iar legat de copacii de pe Brăila - Galați: Aceștia (sau o parte din ei) au fost tăiați deja, se poate vedea într-o fotografie realizată de @Radu Aramă





Powered by API/PUM imgur uploader

dr4qul4

ai dreptate. 2024 se refera la finalziarea proiectarii.
Bine eu tot sustin ca acest proeict este o prostie. Tb Rm Sarat - Braila (in loc de Buzau si Focsani) si Marasesti-Tecuci-Galati
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Whyse1

https://www.mihaeladanpress.ro/presedintele-chiriac-constructorul-spune-ca-in-luna-iulie-vom-trece-podul-peste-dunare-intre-braila-si-tulcea/

Partea relevanta:
QuotePe Drumul Expres Brăila – Focșani sunt undeva la 98% în finalizarea studiului de fezabilitate, mai sunt vreo doi proprietari, dar o să intre cu Jandarmeria acolo, să facă studiile și dacă avem aprobat în ședință de Guvern studiul de fezabilitate și dacă cu toții ne dorim lucrul ăsta și o să milităm că ne trebuie partea de infrastructură mare rutieră și pentru județul Brăila, și pentru județul Galați, se va scoate la licitație pe fonduri europene sau  fonduri guvernamentale proiectare plus execuție, exact cum s-a scos și podul peste Dunăre", a declarat șeful județului în ședința CJ de astăzi.

mirceaeliade

^"că ne trebuie partea de infrastructură mare rutieră și pentru județul Brăila, și pentru județul Galați" Podul de la Braila, DEx6, DEx Braila-Buzau nu sunt deja in judetul Braila?  Bravo lor ca fata de alte judete se zbat sa aduca, dar cred ca sunt vreo 10 judete care nici macar nu au vazut perspectiva de a primi bani de executie proiecte de nivel A sau DEx inainte de 2030.

Feri

QuoteDX-Focșani - Brăila. Aici circul este maxim❗
Cică, zilele trecute, proaspătul uns interimar la CNIR, s-a dus el, frumos, la patronii celor doua firme din zona Brăila, peste a căror proprietăți va trece acest drum expres și, fără sa se consulte cu nimeni a promis despăgubiri substanțiale acestora.
Câteva zile mai târziu, in tentativa de a debloca situația, reprezentantii CNAIR, titularii acestui contract, Prefectul jud. Brăila, președintele CJ Brăila alaturi de o armata de politicieni din cele doua judete au invitat la discuții pe cei doi proprietari de teren. Proprietarii, ajunși la fata locului și constatând ca cel care le-a promis despăgubiri uriase nu este prezent, au devenit foarte furioși. În final, celor doi furioși li s-a adus la cunoștință cum sta treaba cu legea despăgubirilor și a exproprierilor, iar discuția a luat sfârșit. Prefectul de Brăila a promis ca se va folosi de prerogativele legale pentru a înlesni firmei contractante executarea studiilor geotehnice pe proprietățile celor doi fermieri. Asta este! Prostia, mandria, viclenia,... etc, se plătesc ❗
https://www.facebook.com/impreunapentrua8.ro/posts/pfbid0oEo6UPqbYVByzQ32Ku6fwq1Abpgrrf5scPWwYAdZKbs9bcL2u8jtG89PSQzxYDePl

tom_sawyer


TibiV

In plm, are cineva rabdare sa asculte tampenii timp de 85 de minute?!...

Cine are, poate face o sinteza cu 3 fraze geniale...  :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Feri

QuoteDificultăți în realizarea studiilor geotehnice necesare finalizării studiului de fezabilitate al viitorului Drum Expres Focșani – Brăila❗

🟠 În pofida dispozițiilor legale, anumiți cetățeni de pe raza localității Siliștea, județul Brăila, au încercat să împiedice accesul personalului și al utilajelor pentru realizarea studiilor geotehnice în teren, astfel încât a fost nevoie de intervenția poliției și a jandarmeriei pentru ca acestea să se poată realiza.

🟠 Facem apel la cetățeni să înțeleagă faptul că realizarea unei infrastructuri rutiere moderne este de interes național și conduce la dezvoltarea economică a zonei și a nivelului de trai pentru locuitori.

🟠 Aceste studii sunt obligatorii pentru realizarea obiectivului de investiții la un nivel de calitate superior și dețin toate aprobările legale, astfel încât împiedicarea realizării lor constituie atât o stagnare a implementării proiectului, cât și o încălcare a legii.
Sursa Facebook CNAIR