News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[AR] Centura Arad

Started by Dominik, April 12, 2018, 02:52:26 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

Cine ar finanta aceasta centura (CNAIR sau primaria/judetul Arad)?

Intreb pentru ca din septembrie (chiar iulie) pe DN7 o sa mai bata in principiu vantu, pentru ca toti o sa mearga pe A1. Si atunci, nu ca nu ar fi utila si o varianta E a centurii din Arad, dar cred ca o sa se gaseasca alte proiecte de facut, cu trafic mai mare (asta daca e facuta de CNAIR).

pasadia

Eu n-am mai auzit de mult pe nimeni care sa se planga de traficul de pe DN7. Nu zic, mai sunt ceva tiruri pe acolo, dar mai degraba cu soferi nostalgici. Caci altfel traficul s-a mutat deja pe DN68A.

Kidu

#32
Quote from: elphax on April 09, 2019, 04:36:03 PM
Kidu ai dreptate cu varianta albastra, ar fi completarea perfecta a centurii, asa cum au dreptate si ceilalti
eu doar m-am gandit ca merg de la Timisoara la Ineu si nu am chef sa ocolesc prin Vladimirescu :)

Fara suparare dar am pretentii de la membrii acestei comunitati, ceea ce spui tu nu e un argument care sa stea in picioare. Comuna Vladimirescu este blocata la ore de varf chiar daca majoritatea traficului este unul local sau regional.
Linia punctata ce reprezinta "varianta 1" poate fi si un drum de legatura dar fara sa excluda ocolirea Vladimirescului.

Quote from: voicul on April 09, 2019, 04:52:03 PM
Cine ar finanta aceasta centura (CNAIR sau primaria/judetul Arad)?

Intreb pentru ca din septembrie (chiar iulie) pe DN7 o sa mai bata in principiu vantu, pentru ca toti o sa mearga pe A1. Si atunci, nu ca nu ar fi utila si o varianta E a centurii din Arad, dar cred ca o sa se gaseasca alte proiecte de facut, cu trafic mai mare (asta daca e facuta de CNAIR).

O va construi Consiliul Judetean Arad dupa ce Ministerul Dezvoltarii cica le-ar fi blocat investitia, cel putin asta afirma autoritatile din Arad insa e posibil sa fie si un meci politic aici. Ultima decizie a fost ca va fi facuta oricum de CJA
http://www.aradon.ro/bilcea-construim-centura-de-sud-est-din-fonduri-proprii/2225795

Quote from: pasadia on April 09, 2019, 06:35:24 PM
Eu n-am mai auzit de mult pe nimeni care sa se planga de traficul de pe DN7. Nu zic, mai sunt ceva tiruri pe acolo, dar mai degraba cu soferi nostalgici. Caci altfel traficul s-a mutat deja pe DN68A.

Faptul ca n-ai auzit tu nu inseamna ca si ai dreptate, cum ii spuneam si lui elphax, la ore de varf blocajele prin centrul comunei sunt frecvente si nici in restul zilei nu este trafic de neglijat.
Daca tot faci o centura pe directia S-E nu ai cum sa fii atat de limitat si sa nu ocolesti si Vladimirescu pentru ca n-o faci doar pentru urmatorii cinci ani.

mspescaru


Ionut

Am in tabel un contract pentru realizare SF pentru Centura Arad DN7 Est-DN69 Sud (prin est) semnat cu Search in decembrie 2017. Stim ceva noutati?

tom_sawyer

^
Quote from: tom_sawyer on October 11, 2018, 11:30:11 PM
Anunt de participare simplificat: [SCN1016857] Servicii de proiectare pentru elaborarea documentatiei de urbanism faza PUZ si RLU, aferente investitiei ,,Modernizare DJ 709G, inclusiv pod Mures, pentru functiunea de Centura Est Arad"

Licitatia asta a fost atribuita in ianuarie.

alin_simeriaveche

Mai stie cineva de podul de pe centura Aradului? Ultimul pasaj ce trebuia facut?

JohannDB

Arad, pasajul peste M200 Deva-Arad....
   Imagini, "mai vechi"..., din 01.07.2019 în jurul orei 20:00.....























Powered by API/PUM imgur uploader

JohannDB

Arad, pasajul peste M200 Deva-Arad....
    Din același set cu imaginile de mai sus..., 01.07.2019, în jurul orei 20:00... După trecerea peste linii, spre nord.





























Powered by API/PUM imgur uploader

     Se pare că se lucrează, am cu același avânt, ca la pasajul CET-Arad..... După o lipsă de 13 săptămâni și mai bine, din zonă, nu pare (comparativ) să se fi făcut "prea" multe.... Puțin dezamăgit....!!

Dominik

You're in Steelers Country


voicul

Iti dai seama ce partener serios e statul. Abia dupa 3, 4, 5 sau X ani de cand a inceput santierul, abia acum s-a descoperit ca inca mai sunt proprietari privati pe traseu.

Ce vigilent e statul. Nimic nu ii scapa!

TibiV

Nu inteleg cum poti sa iei in deradere statul roman, partener serios....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Odata cu deschiderea LD4, al 2-lea pasaj de pe centura Arad ar fi util, DN7 devenind alternativa spre Arad.
Cum nu am mai auzit nimic de mult am cautat un articol. Termen finalizare septembrie 20 - 20.

Lucrările la pasajul de pe Centura Aradului, BLOCATE. Mai mulți proprietari de terenuri refuză să ofere acces muncitorilor

https://romania24.ro/lucrarile-la-pasajul-de-pe-centura-aradului-blocate-mai-multi-proprietari-de-terenuri-refuza-sa-ofere-acces-muncitorilor-60718.html

alecu26

De cele doua poduri (de fapt a mai ramas unul in lucru) pe centura Arad ce se mai aude? Acolo aveam un contractor serios...pe Implenia. Ma asteptam sa rupa gura targului.
Drumurile noastre POATE;