[GR] Centura Mihailesti

Started by voicul, March 25, 2018, 07:12:09 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tom_sawyer

Centura Mihailesti (Giurgiu) (09.02.2022)


danvoicu

Acelasi sarpe hidos si nejustificat de situatia terenului : teren liber, plan, fara obstacole naturale. Cred ca poate fi inclusa in marea gama patentata:LUCRU ROMANESC. Ei l-as numi gunoi romanesc. Nu ma intelegeti gresit e bine ca exista astfel lucruri (in cazul de fata drumuri), dar cand vezi ca solutii simple, ieftine si corecte sunt ocolite din "nu-s ce motive" te apuca dracii. Si mai ales cand ma gandesc la chinurile facerii. Nu vreau sa fiu cusurgiu, dar uneori mi se pare prea flagrant. Apropos toaleta fac si ei in parcarea aia sau macar tufisuri?

minisoferul

Din cate citesc imi pare ca faci parte din cei care ''cand nu se face nu este bine si cand se face iarasi nu este ceva bine". centura Mihailesti este departe de a fi un proiect perfect care a durat extrem de mult, dar acum o data finalizata ajuta foarte mult traficul de tranzit, nu mai spus Duminica unde se economisesc 30 de minute pe relatia Alexandria- Bucuresti. Asa ca mai usor cu incadrarea in Lucru Romanesc.

survola

Deja a dat un b*u cu mașina de parapetul din giratoriul sudic?

dr4qul4

Asta e chiar o investitie gandita. Desi a fost gandita acum 15 ani, tot a iesit bine.
Nu stiu de ce "sarpe" vorbesti, dar este unul din putinele drumuri noi care scurteaza distanta fata de DN-ul pe care il inlocuieste.
Stiu ca unii si-ar fi dorit sa se infiga direct langa baraj, dar pentru asta ar fi trebuit sa demoleze minim 10 case. Pe cand in locul actual au demolat doar un fel de garaj.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

carutasul

Centura își face cu prisosință treaba. Doar că aici ar fi necesară varianta maximală, cu o ieșire nouă din București care să ocolească Bragadiru și toată zona periurbană. Dacă autostrada/DX Alexandria e încă în cărți înseamnă că nu avea rost să facă acum toată asta deci a fost o opțiune rațională. Dacă nu, nu :)

jonny

#276
clip gasit pe youtube:

Cum se circula pe Centura ocolitoare Mihailesti GR. (Oct 3, 2022)