News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[GR] Centura Mihailesti

Started by voicul, March 25, 2018, 07:12:09 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

carutasul

acum și tu: care e treaba lui Viarom că nu și-au făcut ceilalți treaba? Fiecare cu termenul lui :)

dr4qul4

Nu am zis nimic de Viarom. Ei au un contract si l-au respectat.
Dar cel care se lauda ca termina inainte de termen este reprezentantul MT. Si tot MT  (prin CNAIR) a fost parte si din primul contract. Ei au dat acum 10 ani contractul unora care nu au fost in stare sa faca mini-centura asta.

PS. abia astept cand vor anunta ca se termina autostrada Transilvania cu 3 luni inainte de termen, la vreo 30 de ani de cand au inceput-o :)))
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

carutasul

la mine în sat s-a făcut un bloc "pentru specialiști" când era moda cu fixarea agronomilor de glie. A durat vreo 8 ani să construiască o casă cu două etaje plus parter, și au luat și primă că au terminat mai devreme :)

minisoferul

Ceva vesti pe surse despre deschidere, duminica, luni ?

minisoferul

https://www.g4media.ro/prima-sosea-noua-din-2021-centura-orasului-mihailesti-va-fi-inaugurata-pe-15-noiembrie-secretar-de-stat-in-ministerul-transporturilor-ciotul-de-centura-de-pe-dn-6-are-o-lungime-de-doar.html

Centura oraşului Mihăileşti, pe DN 6 Bucureşti – Alexandria, va fi inaugurată pe 15 noiembrie, cu trei luni înainte de termenul din contact, a anunţat astăzi Ionel Scrioşteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor. Este a treia încercare a Companiei de Drumuri de realizare a Centurii Mihăileşti în ultimii 10 ani, primul contract fiind semnat în 2012 cu o firmă portugheză, iar al doilea, în 2016, cu un constructor din Spania.

Avem ceva vesti pentru astazi, se respecta termenul initial ?

horatiu.cosma


carutasul

Da, nu s-a respectat :)
Azi când am venit din oraș am făcut un mic detur și am văzut că s-au întâmplat următoarele: traficul care vine din Alexandria a fost deviat prin giratoriu ( dar intrarea pe centură e blocată cu separatoare, că mă gândeam să intru clandestin :)
Strada Potcoavei e complet asfaltată și se poate intra pe ea din giratoriul din dreptul școlii, circulația e deschisă. Cu ocazia asta se vede că nu prea e o soluție fericită pentru traficul spre DN5, e deja blocată de mașinile localnicilor, copii cu biciclete și altele, mergi încet să nu lovești pe cineva.
Din afară, pe centură pare că n-ar mai fi de lucru decât la elementele antiorbire, erau ceva cetățeni care lucrau la asta. De asemenea la organizarea de șantier de la str Industriilor era ceva vânzoleală, mai lucrează în afara șoselei. Probabil aș putea scoate niște imagini de pe camera de bord, dar e mai mare daraua decât ocaua...

minisoferul

Posibil sa se deschida pe 1 Decembrie, este o data folosita la astfel de ''evenimente'.

carutasul

dacă ar face asta înainte de 26 ar fi măcar utilă să scapi de coada de la ieșirea din București și "aligatorul" ar aprecia. :)
Nu m-ar mira să aștepte să aibă un ministru, dar deocamdată cred că mai au ceva mărunțișuri de finalizat, vedem...

jalemare

Vineri, 26 noiembrie, se deschide circulatia pe varianta Mihailesti.
Ionel Scriosteanu - Facebook  :cheers:

carutasul

dacă o deschid dimineața e util :)
Azi când am luat copilul de la școală am văzut o mașină de asfaltat pe care scria Viarom pe platfomă mergând spre Mihăilești, or mai fi găsit ceva de retușat...

larson

Se pare ca se deschide/s-a deschis azi Centura Mihailesti (sursa dl Scriosteanu pe Facebook)
https://fb.watch/9wwQupY1fm/

Skynick

Primul loc in care se poate incerca senzatia de DX nou, cum va fi si spre Craiova.

TibiV

Prima filmare decenta pe pagina lui Scriosteanu.
Dar cred ca altcineva a filmat...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

miahi

^@TibiV si aceea de zilele trecute de la  la "autostrada germana" cum le place sa ii zica, la Giurgiu, a fost decenta