[GR] Centura Mihailesti

Started by voicul, March 25, 2018, 07:12:09 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

carutasul

#15

Azi m-a trimis nevasta până la farmacie... dar a durat un pic mai mult :)
De fapt voiam doar să arunc un ochi la capătul dinspre București al centurii Mihăilești, dar am găsit un loc de întors tocmai la o străduță numită parcă "Industriei" ... care mergea spre centură. Asta m-a făcut curios și a ieșit ca mai jos.
Aparent terasamentul e pe terminate. Se pare că mai au de lucrat doar la unicul pod ; surprinzător părea că se lucrează, azi, duminică dimineață, cel puțin un compresor era în mișcare. Nu am ajuns până acolo să văd mai de aproape.


Câteva poze de pe terasament






și nelipsita rețea electrică ( de fapt două, medie și înaltă)


undeva, în zare, niște escavatoare munceau



Powered by API/PUM imgur uploader

NGC

VO Mihailesti

MT a emis ieri o noua AC.

14.05.2018: "Modificare Autorizaţie de construire nr. 067/10.07.2012 "Varianta de ocolire Mihăilești km 0+000 – km 3+180"- Amenajare intersecție giratorie, km 2+700"

carutasul

  Am făcut un scurt ocol pe la Mihăilești ca să văd ce mai fac prietenii de la Copisa.
Era să fac infarct văzând un finisor, dar mi-a trecut: se pare că primăria asfaltează străzile din jur ( și bine face, că e cazul...)
Prietenii noștri lucrau, am făcut o poză cu agregatul ăsta format dintr-o mașină, o cisternă și un... ceva escavator, nu știu la ce folosește dar sunt sigur că e de bine ...


Nu m-am uitat până acum cu atenție la proiect, dar pentru că am mers pe un alt traseu decât DN6 am observat că se lucrează ceva și e și panoul cu informarea în dreptul străzii Potcoavei, care nu iese în DN6 ci în drumul care merge către Adunații Copăceni, 412A. Totuși cred că giratoriul va fi în drumul național, nu, asta va fi o bretea pentru cei ce merg spre Giurgiu bănuiesc ( foarte utilă, dacă ar mai și repara strada distrusă de lucrările la apă)
Powered by API/PUM imgur uploader


carutasul

Nu că ar fi o noutate, dar pentru că aveam 20 de minute de pierdut pe la primărie, le-am folosit mergând în Mihăilești, pe strada Industriei, unde aceasta se intersectează cu viitoarea centură:




Powered by API/PUM imgur uploader
Așa, terasamentul pare aproape de finalizare; din păcate la capete nu se vede nici un fel de acțiune, vreo lucrare la giratoriu sau ceva de genul. Cred că în teorie lucrarea încă s-ar mai putea finaliza până la iarnă ( că doar nu e mare lucru să asfaltezi 2 km de drum, presupun că în două zile asfaltarea e gata pe un strat) dar în practică dacă nu faci nimic ea nu se termină singură....

TS30

#19

carutasul

Ceva-ceva se lucrează, că gramezile de pietriș pozae de mine acum 2 zile (zona e cea de la min 4:15) au dispărut. Dar cred că dacă aduni toți proprietarii de utilaje din Mihăilești și Cornetu termini lucrarea asta în două luni :) Probabil ei au angajat doar unul :)

voicul

Final 2019 pare un termen realist, daca se mentine ritmul.

carutasul

În varianta optimistă, eu aș merge pe vara anului viitor. De ce? Păi presupunând că nu sunt suficient de tâmpiți, vor termina terasamentul și vor pune balast stabilizat înainte de venirea iernii. După aia, la primăvară, n-au cum să "mențină ritmul" decât dacă pun asfaltul cu roaba. Dacă aduc un finisor, cât poate să dureze? o săptămână? două? că ăla nu poate lucra în stilul lor, azi patru metri, mâine patru :) E adevărat, depinde mult când îl aduc. După aia depinde cum e cu giratoriile din capete, dacă mai trebuie aprobări, probleme neprevăzute etc, dar n-au cum să dureze prea mult.
În varianta pesimistă: nu protejează terasamentul, la primăvară o să fie stricat, ies în pierdere și abandonează :) Termenul se va duce spre 20-20 ( deși ăsta chiar ar merge terminat în regie proprie dacă spaniolii abandonează, e prea simplu...) timp în care va trebui luat de la zero, lucrările plătite se degradează, nimeni nu își asumă răspunderea, cu alte cuvine merge spre niciodată :)

carutasul

Azi am mai trecut și peste Centura Mihăilești, n-am făcut poze că n-am la ce, asta doar ca să știți că nu stau degeaba ( eu, că ei.... :) )

carutasul

În drum spre ședința cu părinții am dat o fugă să văd dacă s-a mai întâmplat vreo minune la Mihăilești.
Am mers un pic pe terasament, până la opera demnă de Apolodor:
Deși ei au ceva mașini pe acolo, senzația generală e de abandon.
Am făcut și o poză, în contre-jour din păcate că mă aflam pe malul greșit:





Powered by API/PUM imgur uploader

CataOT

Mai sunt ceva vesti despre centura Mihailesti ? Ca nu are rost sa vorbim despre structuri sau lucrari de arta ca au doar niste amarate de podete pentru apa pluviala...

TibiV

Duminica am vazut ca era asternut pietris pe terasament la capatul de sud (spre Alexandria) dar vremea era tare cetoasa, s-ar putea sa gresesc...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

#27
E un fel de ST2, nu poți să spui nici că stau nici că muncesc. Eu mai trec ocazional prin zonă, acum o săptămână am mers un pic pe terasament ( de la str Industriilor până la acel sigur pod, care nici acum nu e finalizat) dar nu am remarcat schimbări ( probabil ar trebui să fac un semn pe grămezile de pietriș ca să știu dacă sunt aceleași :) ) Evident, acum e zăpadă, probabil că au încetat activitatea, epsilon a terminat de tins la zero :)

TibiV

Centura Mihailesti.
Quote from: TibiV on December 14, 2018, 09:54:21 AM
Duminica am vazut ca era asternut pietris pe terasament la capatul de sud (spre Alexandria) dar vremea era tare cetoasa, s-ar putea sa gresesc...

Confirmarea celor de mai sus in cateva poze facute pe 30 decembrie.
Scuze pentru calitatea pozelor, dar co-piloteasa mea nu este un fotograf priceput...  :-[








Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cezar-mario2012

 ^ Este așa de vreo două luni, după prima zăpadă nu au mai făcut nimic.