Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

#24765
Pastrarea  actualei cote la Oiejdea este un pic problematica la pasajul rutier. Cota lui este ceva mai jos decat actuala cota... Din drona (de sus) nu se observa dar din tere, din lateral.... Ar insemna o cocoașă, de data asta... pe verticala....

florin74

Vorbesc de cota initiala. O prima varianta de remediere a propus ridicarea cu 2 m a cotei, dar s-a renuntat din motive de pasaj, ar fi insemnat restrictii.
Pamantul adus acum  in dreptul zonei cu probleme o sa fie eliminat.

carutasul

dacă îi aduc pe Marcu ( și se poartă bine cu ei) înseamnă că totuși vor termina rampele de la supratraversări în timp util. Și probabil trebuie să umplă și incintele de la supratraversarea CF.  Acum să mai ia și pe unii la asfaltare, că de câte ori filmează AlinC asfaltările utilajul stă, nu cred că e o coincidență ci așa merg lucrurile, mai mult stau decât asfaltează :)

florin74

Azi se asfalta... In zona plantatiei de hamei... Cam 1000 tone pe zi. Vor si maine sa asfalteze...
Ar trebui sa mai aduca un esalon de asfaltare... Sau sa utilizeze cele 2 finisoare pe care le-au folosit preponderent la stabilizat la asfaltari, sa aiba 4 finisoare in lucru.

Tudor99

ST2 Teius Aiud @-Radu Ignat
  8)

Goldmund

Aktor e de nerecunoscut. Ani de zile am asteptat cu totii sa se mobilizeze, acum chiar s-a intamplat minunea, se pot mobiliza.

ion59

Sa nu exageram, totusi! Ce mobilizare?

bogdymol

#24772

1000 de tone pe zi e ok pentru 2 finisoare pentru autostrada.

Pe Arad-Pecica cam atata duceam zilnic. Recordul absolut a fost de vreo 1700 sau 1800 tone intr-o zi, dar aia a fost exceptie, nu regula.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

voicul

Cam ce distanta  e poate asfalta din cele 1000 t?

Stefan01

#24774
@ florin74 sau bogdymol

In functie de tipul straturilor de asfalt (au grosimi diferite), ar fi interesant sa stim ce distanta se poate executa cu 1000 de tone, de exemplu.
Ar fi util un link daca s-a mai discutat acest detaliu pe forum.

bogdymol

Depinde de latimea autostrazii si grosimea straturilor.

Asfaltul are greutatea volumetrica de aprox. 2200 kg/m³. Deci 1000 tone = 454 m³.

La o grosime de 10 cm de exemplu, inseamna 4540 m² de asfalt, adica la o platforma de 12 m latime cam 378 m liniari de autostrada (pe un sens).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Stefan01

Multumesc, bogdymol ! Clar depinde de latimea drumului (in cazul acesta este autostrada) si grosimea straturilor. Din toata ecuatia nu stiam care este masa de asfalt pentru 1 m3.

carutasul

Da, bun, problema mea nu e cu tonele de asfalt ci de frontul de lucru. Au două devieri parcă ( erau trei, una aparent au închis-o) pe care dacă nu le rezolvă nu au cum să termine corpul drumului, deci nu pot să pună asfaltul acolo. Supratraversările alea mi-au scos peri albi, o să fie gata podul de la Teiuș și alea tot așa o să rămână... ( asta dacă nu e chestia cu Marcu pe bune, că atunci mă liniștesc :) ) . Asta cu faptul că practic în toate filmările finisorul e oprit ( fie că așteaptă camionul, fie că e coborât conductorul etc) eu am zis-o doar ca "amănunt semnificativ", ceva asfalt se vede în teren, dar presupun că dacă ar avea frontul de lucru ( mai puțin cele două obiective mari, Teiuș și dealul de stabilizat) ar fi și asfalt mai mult, așa asfaltează petice... Presupun că spre final mai aduc o echipă sau două la asfaltat, am văzut la vecinii lor că resurse ar exista...

voicul

La 378 de m liniari pe zi (si mai si ploua si mai e si Duminica) ... nu da bine la calcule.
Sunt 48+km adica vreo 126 de zile - doar pentru 1 strat (fara traversari, CIC sau spatii de servicii ...).
Nu cred ca acum este stratul pe 2 pe jumatate din lot + zone fara strat de asfalt.
Vorbim cam de un minim 180 zile pentru asfaltare - adica 6 luni.  :(

Nu ca ar termina restul mai repede, dar ... e ceva.


carutasul

parcă n-am văzut până acum nici un șantier la care să dureze șase luni... E drept că în afară de uzură restul e făcut "pe parcurs" și nu îți dai seama...