News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Livrete, instructii si alte documente CFR

Started by frunzaverde, January 08, 2019, 08:54:37 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

BogdanPetrini

Pe București - Brașov, cu excepția celor 2 perechi de la Astra și noul IC al CFR despre care s-a discutat deja nu par să fie schimbări. Majoritatea trenurilor sunt trasate cu 140 km/h între București și Brazi, în loc de 120 km/h, dar câștigul e infim, de maxim 5 minute. Trenurile sunt în mare parte aceleași și cam la aceleași ore.

Ah, și in completarea primului mesaj, am uitat să menționez că Dacia în continuare circulă prin Coslariu Pod Mureș, atât la dus, unde are grupă pentru Cluj, cât și la întors unde circulă singur. Aici ar fi putut lejer să lase grupa în Blaj, unde oricum are oprire și să intre pe racordul lung.

frunzaverde

O sa-l mute cu prima ocazie. Livretul a fost facut inainte sa fie gata racordul; cutumele CFR (pe buna dreptate) sunt sa nu asume nimic inainte de a fi receptionat.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

Cetatean

Stiu ca nu este gata semnalizarea, dar Sighisoara-Simeria a ramas 2 ore jumate pe 166 km, Alba iulia-Simeria 42 de minute pe 54 km....

Xenos


Sorinus

aproape 70km/h viteza comerciala pe Sighisoara-Simeria si 78 pe Alba-Simeria . Sunt ceva opriri, deci nu e chiar rau, dar nici nu zboara.

Cetatean

Mai rău e ca pe Alba Simeria nu are nicio oprire și pe Alba Sighișoara clasicele Blaj, Mediaș. Foarte slab. Ma așteptăm măcar la 100 viteza comerciala.

Când ii aud pe aia la radio, TV sau în general vorbind de 160,imi vine sa trântesc cu ceva. Sper ca după ce e gata semnalizarea sa se mai îmbunătățească și sa crească viteza dacă vor călători.
Altfel, sa le scoată și sa rămâna cu marfa.

frunzaverde

Alte noutati:

Marasesti - Adjud creste viteza stabilita pe fir 1 de la 100 la 120 km/h.
Putna Seaca - Marasesti creste viteza stabilita pe fir 1 de la 80 la 100 km/h.
Timpii de mers nu par ca se schimba semnificativ.

Ciumeghiu - Salonta scade de la 70 la 50 km/h
Osorhei - Oradea Est fir 2 scade de la 100 la 80 km/h.
Coslariu Gr. Mures - Craciunel si Blaj - Sighisoara primesc 140 km/h pe mai multe trenuri, dar din nou, fara mari schimbari de timp de parcurs efectiv.

Desiro-urile de la Galati via Urziceni - Mogosoaia nu vor opri nici la P.O. Aeroport (care nu exista in livret), nici la Mogosoaia. Timpii de mers Bucuresti - Mogosoaia au scazut la 14 minute.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

tom_sawyer

#22
^ Cică au făcut lucrări pe Pajura-Mogoșoaia și viteza va crește la 100 km/h:

Regionala București a Companiei Naționale de Căi Ferate CFR SA a finalizat recent lucrările pe linia Pajura-Mogoșoaia de pe secția 700 București-Urziceni. Grație acestor lucrări, în curând pe aici se va circula cu 100 km/oră, iar durata călătoriei de la Gara de Nord la Aeroportul Henri Coandă va fi de 17 minute.

https://clubferoviar.ro/lucrarile-pe-linia-pajura-mogosoaia/

Mă întreb ce rost mai are oprirea de la Pogoanele. Gara e la 2 km de localitate, nu cred că o folosesc localnicii.

ALEXCFR


AndreiB

@tom sawyer

Sunt foarte multe gari ilogice pentru traficul de calatori in care opresc inca trenurile regio din motive nestiute ani si ani: Mogosoaia, Balotesti, Valea Larga de exemplu. In acelasi timp lipsesc PO in locuri utile.

esCapeTUfres123

Salut! Cine are livretul pe regionala Craiova? Deasemenea, ați observat că intră privați pe Târgu Mureș destul de mult, ce părere aveți?

etravel

Quote from: AndreiB on November 15, 2020, 07:07:07 PM
Valea Larga de exemplu.
La Valea Larga nu mai opresc majoritatea Regio de niste ani buni. Nici chiar 3001 nu mai opreste.
Probabil la Valea Larga opreau pentru personalul care deserveste gara.

Robert Robert

Buna ziua!Are cineva un livret regio pt Regionala Galati?

ALEXCFR

Nouatati din noul mers al trenurilor 2021-2022.

ALEXCFR

Noutatile din Mersul trenurilor 2021 -2022
https://we.tl/t-vNroMVta8J.
Dispare trenurile IR 1756/1757
IR 1653/1654 vor avea grupe de Botosani, Piatra Neamt Si suceava care vor avea legatura la 1861/1862 in Buzau.
IRN 1667/1668 vor avea grupa de Constanta atasata in Buzau IR 1861/1862