News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Trenurile de metrou

Started by Ionut, September 16, 2011, 03:59:13 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

Ionut

Ce trenuri vor merge pe noua magistrală de metrou din București

Trenurile noi de metrou pentru primul tronson al Magistralei V vor fi cumpărate în baza unui împrumut de la Banca Europeană de Investiţii (BEI), iar documentaţia pentru licitaţie a fost trimisă la Autoritatea de Reformă Feroviară (ARF), a declarat Constantin Mustăţea, director de investiţii al Metrorex. Până vor fi cumpărate trenurile noi, pe sectiunea Eroilor - Drumul Taberei, ce ar putea fi inaugurată anul viitor, vor fi introduse trenuri Bombardier, care acum circulă pe alte magistrale, potrivit reprezentantului Metrorex. Noua achiziţie are loc în contextul în care o procedură anterioară de achiziţie a 51 de garnituri pentru întreaga Magistrala 5 Drumul Taberei - Pantelimon, în valoare de circa 400 milioane de euro, a fost anulată în urma unei anchete DNA.

Capital

GDPR

Care imprumut BEI tocmai ce a fost anulat.  :lol:

Iar vechea licitatie pentru trenuri inca nu a fost anulata, pe SEAP apare in continuare ca fiind in desfasurare:

QuoteAutoritate contractanta: METROREX S.A.
Numar anunt: 151772 / 26.06.2014
Denumire contract: Achizitia de trenuri noi de metrou pentru Magistrala 5, Drumul Taberei - Pantelimon
Stare procedura: In desfasurare (Suspendata din 19.08.2014 12:04 pana la 08.09.2014 15:22)

Ionut

Promisiuni, strategii, intentii...

,,Strategia noastră prevede ca până în 2030 să achiziţionăm încă 30 de garnituri de metrou", a mai precizat Şodolescu.
ZF

Earthchild

De la 51 de garnituri au ajuns la 30, si asta intr-un orizont de 12 ani. E bine.

nirolf

Împreună cu proaspăta tăiere de buget de la Transporturi, cred că informația asta ne spune cum vor merge investițiile în perioada următoare, la metrou și nu numai: încet, încetișor și deloc.

Goldmund

#65
^^
Am citit si eu articolul si nu mi-a venit sa cred. Am crezut la inceput ca e vorba de alte...30 de garnituri impreuna cu cele 51 de garnituri(trenuri complete a 6 vagoane...)
Eu nu mai astept nimic normal de la acest guvern(nu ca as fi asteptat ceva bun, dar am sperat precum nimereste chiar si un orb o tinta, fara sa vrea...)

myid

La sfarsitul anului se termina contractul de 15 ani cu Alstom pentru mentenanta rame de metrou.
Aveti idee daca s-a lansat licitatia, se prelungeste actualul contract ( e legal ?) ?

Thanks

punmeister

O sa faca licitatie pentru un nou contract de mentenanta. La inceputul lunii Metrorex deja a atribuit un contract de consultanta celor de la Metroul-SYSTRA.

razvan96

In sfarsit a aparut si licitatia in SICAP:

[CN1010027] - Trenuri noi de metrou destinate pentru Magistrala 5 de metrou, tronsonul Drumul Taberei - Iancului
Valoare estimata:520.152.545,00 RON (13 metrouri)  si 1.200.352.027,50 (30 de metrouri) - ~40.000.000 RON/metrou
Sursa:Credit B.E.I, Buget de stat
Termen de depunere a ofertelor:20.05.2019
Pretul conteaza in proportie de 60 %, componenta tehnica 40 %.

Se vor livra 13 metrouri in 42 de luni de la semnare si apoi, in maxim 84 de luni de la semnare, Metrorex poate cere inca 17.
Mi se pare ironic faptul ca la 2 licitatii organizate de aceeasi autoritate contractanta, cea pentru lucrari (M6) are o pondere mai mica a pretului fata de cea pentru achizitia de rame.

v.ghiorghica

Exista vreo posibilitate sa accesam si noi platforma?  :)


v.ghiorghica

#71
Multumesc :)
Am incercat sa ma uit peste fisierele de documentatie.
Vad ca multe, aproape toate in afara de unul, au extensia .p7s
Genul acesta de fisiere nu pot fi deschise decat de anumite persoane....ori informatia nu ar trebui sa fie publica?

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Ieri am dat câteva declarații despre metrou, printre care și despre trenurile de pe M5 și M2. La Kanal D. Păcat ca metroul nu prea face stiri. Dar lasa ca o sa faca.

punmeister

Ba vezi ca metroul chiar face stiri, atunci cand vine Radoi sa debiteze niste balarii senzationale  :rofl: