News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

4 Members and 31 Guests are viewing this topic.

Bachus01

@ B1 , M0 este centura de la Budapesta . Nu este DX


tom_sawyer

#4622
De la bun început s-a știut că nu va fi modelul unguresc cu pietriș pe acostament.

"Polemica" noastră e despre ce se află sub asfaltul de pe acostament. Exemplele de mai sus cu lățimea asfaltului pe poduri nu sunt relevante dpmdv pentru că pe pod nu ai terasament, deci acolo ai același sistem rutier pe toată lățimea.

Tony7Y

M0 e trecut tot ca DX, cu limita de 110.

^Si dap, din ce tin minte se stia ca o sa fie asfalt pe toata latimea. Singura diferenta era despre ce e sub asfalt.

La noi se stie pana la urma ceva de limitele de viteza care vor fi pe DX-uri?

tom_sawyer

^ nu, probabil înainte de inaugurare va da guvernul o OUG de modificare a Codului rutier pentru a stabili viteza de 120 km/h pentru DX-uri.

dargauda

Da diferenta dintre cel Polonez si Romanesc este distanta dintre parapetul median si linia continua din interior (de linga linia mediana) la polonez este 1 m la noi 0,50 m. Unde la 1 m latime ai un grad de siguranta mai mare  :)

nedcatalin

Indicatoarele vor fi pe fundal albastru? Daca da, ma gandesc cu groaza cum vor arata indicatoarele intr-un sens giratoriu.

dr4qul4

Eu imi amintesc ca in cerintele speciale era trecut acelasi sistem rutier si pe acostament.
Din aceasta contradictie au aparut unele cereri de clarificări si parca sj o descalificare pt ca unii au ofertat doar cu pojghita de asfalt.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Alin92

#4628
Salut! E prima data cand postez pe acest forum si o fac pt. ca am vazut ca aveti nevoie de lamuriri in legatura cu structura drumului expres. Va atasez extras din "Cerintele beneficiarului" de pe seap.




Powered by API/PUM imgur uploader

Asta e pentru tronsonul 4, dar banuiesc ca este aceeasi pentru toate tronsoanele...
Referitor la latimea drumului pe un sens, datele raman neschimbate, respectiv 1.5m (acostament) + 0.5m (banda de incadrare) + 7m (parte carosabila) + 0.5m (banda de incadrare).

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DX12 Tronsonul 3 UMB Valea Mare Colonesti 18082021


voicul

Deci avem asa: 1.5 + 0.5 + 7 + 0.5

Ce este acest 0.5? Daca e spatiul pentru marcaj, nu e cam mult, cum marcheaza?

archaeus

Multumim Daniel! Lotul pare facil, sfarsitul anului viitor e fezabil pt dat in trafic.

Alexandru Frincu

Salutare ! De curiozitate, ce se intampla cu tot lemnul ce rezulta din defrisarea padurilor aflate pe traseul unei autostrazi sau DX in cazul acesta.

slartibartfast

@Bachus01, M0 din Ungaria (centura Budapestei) este drum expres. Iată semnul cu care te întâmpină. Și are benzi un pic mai înguste decât autostrăzile.

pest1969

@daniel321 ai ceva planuri si cu centura Tg Jiu?