News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 22 Guests are viewing this topic.

maga998

pana sa discutam despre podul de pe Olt, prevad alocare bugetara 0-0 cam pana dupa 20-20

davyl

Cred ca ori stiam ceva deja, ori intuiam care va fi soarta tronsonului 1. :)

Tronsonul 1 contestat pe 11 octombrie 2018:

http://www.gds.ro/Local/Dolj/2018-10-15/drumul-expres-craiova-pitesti,-contestat-si-dupa-atribuire/



NGC

T3

Quote from: NGC on September 04, 2018, 10:38:34 PM
Quote from: davyl on September 03, 2018, 05:16:08 PM
Poate NGC sa ne spuna daca T3 va avea aceeasi soarta cu T4 caci a expirat termenul de 29/08/2018?

Noul termen pentru evaluarea ofertelor este 31.10.2018, pentru ca se asteapta decizia ICCJ in 18.10.2018.

Ne asteptam sa aiba aceeasi soarta cu T4, adica ICCJ sa respinga contestatia, iar apoi CNAIR sa mai traga de timp si sa faca recurs la completul de 5 judecatori.

E oare o surpriza pentru cineva ce a decis ICCJ astazi? :lol:

18.10.2018

Quote
Soluție: Revizuirea - Respinge revizuirea
Detalii soluţie: DECIZIA Nr.3415/18.10.2018. Respinge cererea de suspendare, ca inadmisibilă. Respinge cererea de revizuire formulată de Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A. împotriva Deciziei nr.4938 din 28 noiembrie 2017 a Curţii de Apel Bucureşti - Secţia a VIII-a Contencios Administrativ şi Fiscal, ca neîntemeiată. Cu recurs în 15 zile de la comunicare, care se depune la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie-SCAF. Pronunţată, în şedinţă publică, astăzi 18 octombrie 2018.

Sa vedem acum daca mai continua bajocura si fac recurs la completul de 5 judecatori.

Ionut

Pentru Serbanescu o fi o surpriza. Cum se batea el cu pumnii in piept ca in iulie sunt semnate toate contractele pe DX12 pe toate cele 4 tronsoane. Alo, spuneti-i careva ca trebuie sa se achite de un pariu.

Ionut

For the record, reamintire. Pentru prostii, nemernicii si criminalii din CNAIR.

23.11.2017:
Quote from: Ionut on November 23, 2017, 10:21:08 AM
Pfai. Anularea licitatiei?!

28-29.11.2017 oficial API da clasa incompetentilor de fata cu reprezentantii Comisiei Europene:
Quote from: Ionut on November 29, 2017, 11:31:35 AM
Ieri am luat cu totul prin surprindere reprezentantii CNAIR (Dir Gen Adj Sorin Dicu si Cristina Amarazeanu) cand am intrebat de decizia CAB care da dreptate Strabag. Pur si simplu nu stiau. In companie se stia, dar a fost penibil ca nu au stiut ce sa raspunda in timpul intalnirii. Dupa intalnire, neoficial, pe hol, m-au acuzat ca am aruncat un cartof fierbinte ca sa-i fac de cacao, desi evident nu asta a fost intentia, ci doar am expus situatia si am cerut lamuriri pe care n-au fost capabili sa le ofere.

Asa ca m-am enervat si nu le-am mai ascultat explicatiile.

Va trebui sa cerem informatii clare si oficiale.

davyl

#1145
Si trist este ionut, ca a trebuit sa treaca aproape 1 an ca se se indrepte spre acelasi deznodamant: anularea licitatiei.  :zen: O lupta inutila prin instante si o intarziere penibila. Si nici nu trebuie dovedit ca sunt incompetenti: se vede ce "treaba extraordinara" au facut in special cu acest DX. Pur si simplu s-au umplut de penibil!!! Dar cand lucrezi pe principiul: "Nu conteaza, timpul trece, leafa merge, noi muncim cu drag si spor!" ce rezultate vrem sa vedem?  >:(

perfidus

+1 davyl, asta voiam sa scriu si eu, dar la "Discutii cu si despre CNAIR".
Lupta pana in panzele albe in instante de dragul orgoliilor personale ranite este expresia maxima a incompetentei mascate/asortate cu tupeu.
Ce interes national, ce an centenar, ce absorbtie de fonduri europene (=munca), da-le dracului. Mai bine vedem ce pile mai activam si pe ce posturi mai putem avansa.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

cristi5

#1147
Cred ca se simt obligati sa mearga pana la ultima instanta pentru ca scopul lor e sa-si pastreze job-ul nu sa faca ceva pentru cetatean.

Poate oricand sa vina un control sau poate curtea de conturi sa intrebe de ce n-au atacat.

perfidus

Dar de ce se pierd finantarile europene nu poate sa intrebe curtea de conturi?
Dar de ce s-au platit studii de fezabilitate incomplete si facute la mare graba ca sa se ia banii (si spaga), nu poate sa intrebe? Cand te uiti la documentatia din acest SF 2007 pentru DX, la partea de identificare proprietati, te iei cu mâinile de păr. Sunt atașate schițe făcute in creion la primarii, si la un numar imens de parcele nu s-au putut identifica corect nici suprafețele din evidenta primăriilor, ce sa mai zicem de proprietari. Si au fost recepționate asa, de parca se anticipa ca urmează oricum o reactualizare.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

NGC

#1149
T1

Quote from: NGC on October 12, 2018, 07:21:53 PM
Quote from: NGC on October 01, 2018, 10:29:11 PM
Astazi au incheiat oficial etapa de evaluare financiara si au emis raportul "final" al procedurii, care poate fi contestat.

Quote from: Ionut on October 01, 2018, 09:33:08 PM
Si ce daca au punctajul mai mic? Nu pot contesta oferta Tirrena si faptul ca au interpretat acea cerinta altfel cand instanta le-a dat lor dreptate?

Stati linistiti, pot contesta noul raport al procedurii si m-as mira sa nu o faca.

Era vorba mai sus despre CONSTRUCTII ERBASU.

Dupa cum ne asteptam, CONSTRUCTII ERBASU a contestat raportul procedurii. ASTALDI sunt pe locul 2 si se asteapta si aici postalionul care va aduce sau nu contestatii. :p

Sursele zic ca ASTALDI nu a mai contestat.

Pe de alta parte, trec aici o alta informatie deocamdata tot "pe surse", conform careia CONSTRUCTII ERBASU a renuntat la contestatie.

Ar fi bine totusi sa mai asteptati putin pentru inca o confirmare si sa incercam sa aflam de ce au facut asta, precum si daca e totul in regula si ramane TIRRENA castigator sau se anuleaza.

O sa revin.

NGC

T2 L1, T2 L2

Quote from: NGC on October 12, 2018, 07:19:09 PM
T2 L1

Se asteapta postalionul care va aduce sau nu contestatii. :p

T2 L2

Se stia de ceva vreme despre renuntarea la contestatie, dar trebuia oricum asteptata decizia CAB, la care, dupa cum vedeti mai sus, se poate face recurs.
Si aici se asteapta postalionul care va aduce sau nu contestatii. :p

Sursele spun ca nu s-a contestat nici pentru T2 L1 nici pentru T2 L2, dar mai asteptati putin pentru T2 L2. Revin.

perfidus

Data limita evaluare oferte tronson 3 si tronson 4 - 30.11.2018 ora 18:00.
Probabil au mers mai departe la completul de 5 judecatori de la inalta curte.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

tom_sawyer

Quote from: NGC on October 25, 2018, 09:55:22 PM
T1

Dupa cum ne asteptam, CONSTRUCTII ERBASU a contestat raportul procedurii.

Sursele zic ca ASTALDI nu a mai contestat.

Pe de alta parte, trec aici o alta informatie deocamdata tot "pe surse", conform careia CONSTRUCTII ERBASU a renuntat la contestatie.

S-a confirmat? Macar o jumatate dintr-o jumatate de autostrada sa iasa si pe proiectul asta...

NGC

^^^ T1

Am uitat sa scriu. :p

Este confirmata renuntarea la contestatie, dar mai au timp cel putin pana inclusiv in 08.11.2018 ca sa se razgandeasca.

tom_sawyer

Erbasu tocmai a semnat contractul pentru Stadionul Rapid, lucreaza si la Ghencea. Probabil o sa semneze si pentru DN Alexandria-Turnu Magurele.
Poate si-a facut plinul de lucrari si oricum n-o sa mai vrea/poata lua si lucrarea asta.