Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 5 Guests are viewing this topic.

mike_us

@oneLess Nu știu cum ai văzut ca sunt 3 șuruburi care nu sunt bine strânse? Am numărat de citeva ori si mie mi-au ieșit 5 de fiecare data.  :D

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)


danutzu_1069

Anul asta nu, vedem in Ianuarie....
Sute de metri de parapet....

danutzu_1069

Important este sa termine terasament si asfalt pe vremea buna... restul merge pe orice vreme....

DAR, ai trimite oamenii sa lucreze afara in frig / ploaie / ninsoare? Everntual in zile in care ar fi fost frumos sa stea acasa cu familia?

Urmeaza zile de sarbatori, care oricat ai vrea...parca nu ai chema omul (care nu a zis "nu" cu alte ocazii) la lucru, departe de casa?

GIV

si eu sunt oarecum surprins ca au ramas cu parapetii in urma, dar acum depinde si cand au asternut stratul de uzura....

alexa_adrian2001

#9021
1. In sfarsit am vazut ce ii acolo ce mereu Marius trebuia sa blurezi. Foarte interesant de ce acea statie de betoane sau ce doamne ii - ii secret de stat, sau noa nu stiu motivul.
2. Eu sunt foarte multumit de cum arata. Vorba aia poate fi si mai rau. Mai au de bibilit multe dar vedem...Important e sa faca lucrarea bine. Daca se mai asteapta inca o luna doua - asta e. Sanatate sa aiba si sa mai poata duce la bun sfarsit si alte lucrari.
3. Avand in vedere relocarea de resurse umane si nu numai (sustinuta de Subcarpathia_Engineering pe A7 thread) ar fi interesant de vazut cati oameni au lucrat pe T3 in ultimile 2 luni? Ca in video de 30 de minute sunt zezi si zeci peste tot.

gruia88

Frumos arata cand e lucru nou :) . Ar mai avea 10 zile de munca pana la presupusul termen de 22 Decembrie.

Clar daca pana atunci nu termina intervine problema spusa mai sus cu oamenii, Craciunul si toate cele plus zilele de sarbatoare legale legate aproape cu revelionul.

Deci cred ca si celelate loturi care stau in balanta sa fie deschise anul asta au tot ca target 22 Decembrie, daca nu e 22 e la anul dar oricum ce a fost mult s-a dus!


Ramsil

Dacă reușesc sa asfalteze la Jitaru azi sau cel târziu mâine sunt șanse pentru 22 decembrie. În weekend sunt anunțate șanse de precipitații de 90%.
Neapărat trebuie sa fie asfaltul terminat pana mâine seara, ca zilele din ultima săptămână de munca sa le folosească la mărunțișurile care au rămas.
Dupa cum am spus sunt foarte la limita cu totul și le-ar mai trebui câteva zile în plus de munca ca totul sa fie gata la sigur.... Ziua e mica, noaptea nu mai lucreza..
Depinde acum câte sute de metri sau km pe zi de parapet montează.
Pe la poduri din filmare se poate observa ca lipsesc zone de parapet, panouri fonoabsorbante.
Ei își doresc sa scape de acest tronson acum pana în Crăciun, dar nu este sigur ca se va și întâmplă.
Vom vedea.

Ionut

Vedeți-vă de treabă, are grijă Împăratul de oamenii care vor lucra de sărbători, dacă se va ajunge acolo. Vă repet. Dacă s-a luat decizia să se deschidă, se va deschide, indiferent de costuri sau de restricții (parapet etc).

Chit că vor lucra niște oameni de sărbători și/sau vor scoate tot asfaltul  și/sau umpluturi peste X luni.

horatiu.cosma

Operațiunile astea de final sunt super consumatoare de timp și manoperă. Lucrează cu sute de muncitori, și chiar și așa, din dronă e greu de sesizat dimensiunea acestor lucrări rămase și progresul de la o zi la alta. Mai au mult parapete, marcajul e făcut sanviș între umezeală și noroi de la utilaje (sper să reziste în timp și să își păstreze caracteristicile de reflexie după spălare), mai au de lucru la rigole, vegetal, curățenie generală, închis accese tehnologice, o grămadă de antifonice, rosturi de dilatație etc. Nu au atenuatoarele de impact la noduri și parcări, în parcări nu e parapete deloc, deci pare că nu le vor deschide anul acesta. O să rămână destule de făcut și pentru la anul. Greu de crezut că reușesc până în 22 să dea drumul. Dar la fel am zis și la Bacău în 2020, și au deschis fără parapete și rosturi de dilatație, deci orice se poate.

Pe termen lung, mă îngrijorează scurgerea apelor, sub multe poduri/podețe se formează adevărate lacuri când plouă, că nu mai există în teren acele canale ANIF de mulți ani, prin care să se scurgă apa.

tom_sawyer

Eu revin la ideea că ar trebui să deschidă parțial Negreni-Colonești, să se concentreze aici cu parapetele și marcajele.

Ramsil

#9027
Tocmai ca pe Negreni Colonești lipsește cel mai mult parapete.
DE la Valea Mare pana la parcarea de scurta durata nu mai e absolut nimic de făcut.
Și la ce ar ajuta asa mult Negreni Colonești.
E vorba de 14 km.
Tinand cont ca doar Colonești ul e o localitate de 2 km lungime prin care. Mereu s-a circulat foarte ok, nu e un mare avantaj.
Tot lotul prezintă un avantaj nu doar acesta bucățică de 14km.

tom_sawyer

#9028
Bravo, mentalitate de șofer pur-sânge. S-a criculat foarte bine prin localitate, adică constant cu 100 km/h sau mai mult. Dacă n-are omul de la volan vreun avantaj, n-am făcut nimic. :o

Fenrir

@Ramsil a comparat situatia traficului din Colonesti cu cea din alte localitati precum Bals unde zilnic se creau blocaje. Colonestiul poate fi strabatut in cateva minute cu viteza legala.