News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[TM] Centura Timisoara

Started by radutm, January 21, 2013, 01:09:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Vlad94

Sigur în proiectul final vor adăuga un pasaj peste DN69. Ce nu înțeleg eu este cum se racordează la capătul centurii de sud.

Vlad94

Dacă Centura de Vest va avea 2 benzi pe sens și separator median, neaparat va fi nevoie să upgradeze secțiunea dintre Freidorf și Dn59 la 4 benzi și refăcut nodul Freidorf. Propun ceva de genul ăsta:




Powered by API/PUM imgur uploader

iuli

@lau Pasajul peste sensul giratoriu din orice directie ar fi nu are de ce influenta ce e deja construit. Da, are mai mult sens ce propui tu ca pasajul sa fie pe DN in loc de centura.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

elphax

Vicele spune ca se face si un nod nou si o sosea radiala noua cu 4 benzi care duce in zona Garii. Din documente se vede ca Primaria TM a solicitat o anume varianta, cred ca cea aleasa, au solicitat si intersectia, si noua sosea radiala si chiar pasajul peste E69 unde se leaga la centura Nord. Doar pasajul pare ca nu a fost acceptat.
Aceasta sosea noua va avea o importanta deosebita pentru partea de vest a orasului si zona Garii de Nord unde deja sunt in lucru un pasaj sub CF si proiectarea unui nou pod peste Bega.

https://www.facebook.com/rubenviceprimar





Adrian.TM

La o privire mai atentă, pare că  nodurile acestea tip trompetă nu ne vor avantaja.Mă uit în special la intersecția cu DN59A Timișoara-Jimbolia, unde se ocolește destul de mult ca să ajungi efectiv pe centură.
Până la urma urmei, bine că se va face și Centura Vest, oricum o fi!

bogdymol

Eu tot nu pot sa inteleg logica unor noduri tip trompeta pe centura Timisoara vest:
- ai de construit un pod in plus
- drumul de legatura intre nodul efectiv si drumul intersectat e foarte lung (are chiar si 1 km, vedeti nodul din mijloc)
- exproprieri mai multe
- costuri mai mari cu constructia, cat si cu intretinerea
- ocol aiurea pentru soferii care circula intr-o directie

Avantaje? Nu prea gasesc?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Cozak

Cu siguranta pasajele sunt bune dar nu noduri asa complexe, merge la fel de bine si nodul cu giratoriu ca la Calea Sagului cu centura sau Mosnita Noua cu centura. Doar daca fac centura la nivel de autostrada se preteaza acest tip de nod.
Si mi-as fi dorit pasaj cu Calea Aradului, se va aglomera mult centura cand vor da drumul si la partea in constructie acum.

elphax

este prevazuta ca sosea cu 4 benzi pe sens si va avea legatura rapida si spre A1. daca le fac bine nu o sa mai fie nevoie de interventii in urmatorii 30 de ani cand vor largi probabil si drumurile cu care se intersecteaza
si , din cate imi dau seama, acele dungi rosii sunt doar exemplificative pentru traseu. nu au cum sa fie atat de mari nodurile. sunt desenate mari ca sa se vada mai usor tipul de nod
daca te uiti la giratoriul cu centura nord - acela este unul dintre cele mai mari giratorii din tara, are cam 140 de metri diametru

razvan96

Alocare bugetara propusa pentru 2022: 70,7 milioane RON.

Cuneo

Primăria Timișoara solicită Ministerului Transporturilor preluarea execuției lucrărilor la Centura de Vest

Primăria Timișoara a transmis Ministerului Transporturilor un memoriu prin care solicită preluarea execuției lucrărilor la Centura de Vest Timișoara, împreună cu finanțarea aferentă. 95% din traseul Centurii de Vest este pe teritoriul administrativ al Timișoarei. Dominic Fritz crede că nu există ,,o instituție mai interesată de finalizarea acestei lucrări în bune condiții".

https://www.tion.ro/stirile-judetului-timis/primaria-timisoara-solicita-ministerului-transporturilor-preluarea-executiei

Quest

Ministrul Transporturilor pe VO TM Sud, vineri 21.01.22

https://www.facebook.com/photo?fbid=619120216235953&set=pcb.619120399569268

"Am verificat lucrările din șantierul Centurii Timișoara Sud.
❗I-am cerut antreprenorului să se mobilizeze mai bine și să respecte termenele contractuale. Reprezentantul antreprenorului a dat asigurări că ritmul de lucru va fi mai alert decât până acum.
🏗A început de astăzi montarea grinzilor peste DN 59 Timișoara - Șag și în zona localității Chișoda. Iar operațiunile vor continua și săptămâna viitoare.
❗CNAIR va trimite un reprezentant săptămâna viitoare pentru a monitoriza lucrările de pe șantier."

Common sense will get you far !

Archi

Am filmat astazi centura in zona Ghiroda si nodul cu DN6. Pe celalalta parte a nodului e deja restrictie de la aeroport pentru zburat asa ca doar perspectiva acesta se poate



Archi

Astazi am filmat centura in zona Sag si in zona Giroc. O sa continui cu filmari in pucte cheie momentan, drumurile de santier si drumurile comunale din zona sunt nepracticabile cu masini mici acuma din cauza noroiului ceea ce face foarte grea o filmare cap coada sau chiar si pe segmente, asteptam vremea mai buna :D




freelancer

multumiri pentru filmari.

din pacate TS nu a revenit in teren, nu sunt progrese pe traseu fata de luna decembrie.

speram sa se apuce de treaba, ca vorba aia - termenul contractual de finalizare e sfarsitul anului  :lol: :lol:

iuli

Multumiri de filmari si de efortul depus!

Quote from: freelancer on February 10, 2022, 04:36:17 PM
speram sa se apuce de treaba, ca vorba aia - termenul contractual de finalizare e sfarsitul anului  :lol: :lol:

Ce gluma buna.  :lol: #RasAmar
In ritmul asta nu cred ca termina nici la sfarsitul anului viitor.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog