Ministrii Transporturilor: propuneri, promisiuni, rezultate

Started by Ionut, November 19, 2018, 11:52:49 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

shift2rail

Nu avem infra, dar avem...secretari de stat, 7 bucati numai la MT:

"Sorin Grindeanu este ministrul cu cei mai mulți secretari de stat. Are doi la cabinetul de vicepremier și alți șapte secretari de stat la ministerul Transporturilor. Cei de la cabinet sunt colegii săi de partid, Sorinel Vrăjitoru și Florin Manole, foști deputați PSD care nu au mai prins loc în Parlament în 2020.

Iar la minister, Grindeanu e ajutat de trei liberali, Ion Scrioșteanu, fost administrator al județului Ilfov și consilier al fostului președinte al Consiliului Județean, Marian Petrache, Adrian Foghiș, un apropiat al lui Ilie Bolojan și de Ion Popa, de la Argeș,propus de Alina Gorghiu. Iar secretarii din partea PSD sunt Bogdan Mândrescu, fost șef al Companiei de Aeroporturi, Constantin-Gabriel Bunduc, susținut de PSD Bacău, Ionuț Cristian Săvoiu, fost deputat PSD de Dâmbovița, și Șandor Gabor de la UDMR.

Cu cât ne apropiem de alegeri, numărul de secretari de stat se înmulțește pentru că presiunile organizațiilor locale ale partidelor cresc și, crescând această presiune, prim-miniștrii, interesați să aibă sprijinul organizațiilor locale, vor face aceste concesii. (...) Când la mijloc e o coaliție de partide mari, nevoia de multe posturi, ca să mulțumești pe toată lumea, crește," spune politologul Cristian Pîrvulescu.


etravel

Quote from: mirceaeliade on March 07, 2023, 09:13:36 AM-cat mai are mandat [implicarea e ca nu va mai sta prea mult] va lucra sa salveze Tarom
Habar nu are ce inseamna de fapt asta.
Populism pe toata linia ...



Duta C

Incredibila promisiune : Incapabilul de Grindeanu ramine la MT. Cei de la PNL sunt mai TANTALAI decit credeam !  :o  :o

mirceaeliade

Intrebare serioasa: care ar fi alternativa de la PNL?  Ca la MT s-au perindat tot felul de neciopliti, si Grinda, nu-mi place mie de el, dar de bine de rau pare sa fie peste media ultimilor ani.

NoWords

Oricat il detestam pe Grinda, momentan nu prea exista o varianta mai buna. E bine ca se asigura o continuitate pe partea de transporturi, ca sa nu ajungem iar in situatia de a se uita de proiecte.

AlexxC

Momentan Grindeanu este raul cel mai mic, altul mai bun nu vad in coalitie; ofera continuitate si are marele atu de a fi un politician influent care poate sa traga spre minister cu mai mare usurinta fondurile necesare investitiilor.

pest1969

Pe rutier si nu numai, munca efectiva o face Scriosteanu. Grindeanu nu are nicio treaba.
Situatia s-a schimbat in MT de cand a ajuns acolo Scriosteanu, nu de cand a ajuns Grindeanu. Scriosteanu a inteles importanta birocratiei si s-a implicat pe bune in a debloca proiectele lasate in voia sortii de catre colegii de partid ai lui Grindeanu.
Echipa USR a venit sa completeze ce incepuse Scriosteanu. Bode era pentru decor, exact cum e Grindeanu acum.
Nu stiu daca s-ar schimba ceva cu Scriosteanu ca ministru, dar e sigur ca nu ar fi mai rau ca acum.

horatiu.cosma

Gluma sezonului  :lol: . Dacă numără toate piulițele de pe șantiere, nu înseamnă că e mare deblocator de proiecte. Sunt n proiecte (in special din zona Ilfovului) pe care le-a luat în brațe in ultimii ani și le-a făcut praf și pulbere. Inclusiv în 2021 a trebuit să reparăm oalele sparte după el, după ce în prealabil "da, asta eu o rezolv, dati-mi 2 săptămâni și avizul/aprobarea/deblocarea e soluționată".

pest1969

N-am zis ca e mare deblocator de proiecte. Am zis ca de cand a aparut el in peisaj s-a simtit o diferenta notabila in raport cu echipele anterioare din PSD. In perioada 2020 vs 2017-2019 a fost un reviriment pe partea de rutier. Nu sunt foarte convins ca am fi avut parte de acelasi reviriment daca ramanea Cuc acolo.
Ce vreau sa spun e ca Grindeanu nu are absolut niciun merit in felul cum merg proiectele din MT. Nu e ca si cum daca il trimit ai lui la alt minister ramane MT-ul blocat.

Duta C

Sunt oameni mai capabili cu mult decit Grinda. Proiecte ca A7 etc merg pt ca sa implicat puternic drula@bode@dna director ionita!! Grindeanu este intradevar peste........ cuc si cam atit!!!!

mirceaeliade

Bode?  Nu mai tin minte detalii da parca numele ala nu are + la amintiri

naivu

Bode a avut destule lipsuri dar:
- a deblocat plățile câștigate în instanță de Aktor și Pizza, ceea ce a permis inaugurarea în decembrie 2020 între Sebeș-AlbaIuliaN
- a semnat Nădășelu-PSălaj, Nușfalău-Suplacu, (Chiribiș-Biharia), Ungheni-TgMureș, CraPi3, PiSi5
- a numit pe dna director Ioniță la CNAIR

etravel

Quote from: Duta C on May 10, 2023, 07:58:18 PMGrindeanu este intradevar peste........ cuc
Oricine este peste Cuc. Greu de imaginat un dezastru mai mare decat Cuc.

CapitanulPtk

Pe Grindeanu nu ai cum sa-l ierti de exemplu pentru mizeria pe care a facut-o cu A6 si studiile de fezabilitate.