News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[BH] Centura Oradea

Started by NGC, July 24, 2015, 10:37:40 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

cristi767

https://www.bihon.ro/stirile-judetului-bihor/pasaje-si-pietonale-noi-de-94-milioane-de-euro-in-oradea-vezi-unde-vor-fi-construite-4695434/

QuoteVor fi construite patru noi pasaje rutiere la ieșirile spre Arad, Cluj și Satu Mare.

,,Săptămâna viitoare vom demara procedurile de licitație pentru cele patru pasaje rutiere, iar în două săptămâni pentru pasajele pietonale. Estimez că în toamna acestui an sau cel mai târziu în primăvara anului viitor vor începe lucrările la toate cele patru pasaje rutiere și la cele patru pasaje pietonale subterane", a precizat Ilie Bolojan, președintele Consiliului Județean Bihor.

Primele două pasaje se vor construi la ieșirea din Oradea înspre Arad. Primul va fi subteran și va trece pe sub sensul giratoriu de pe Centura Oradea, iar al doilea pasaj va fi suprateran la intersecția cu intrările la centrele comerciale. Acestea sunt prevăzute cu pasaje pietonale subterane.

Light

Quote from: Light on July 18, 2024, 03:34:49 PMȘtie cineva de ce există o limitare de 7,5 tone pe centura Oradea? Mă refer la indicatorul amplasat la intrarea pe porțiunea de centură dinspre DN1 (Calea Clujului), imediat după ce ai ieșit din sensul giratoriu, înaintea pasajului peste calea ferată.
Nu am apucat sa fac poză fiindcă nu mă așteptam să găsesc așa ceva (am trecut duminica asta pe acolo), însă pe imaginile Google Street View se poate vedea ceva foarte ciudat.

Indicatorul în imaginile din august 2023:




Powered by API/PUM imgur uploader

În toate imaginile mai vechi de august 2023 nu exista acel indicator.
Iar în septembrie 2023 acesta a fost întors/ascuns:




Powered by API/PUM imgur uploader

În ultimele imagini disponibile, aprilie 2024, indicatorul a dispărut cu totul (A se observa și pe indicatoare că acesta e traseul recomandat pentru transportul de marfă):




Powered by API/PUM imgur uploader

Aici e singurul loc unde am putut identifica pe Street View acel indicator. Dacă mai trec pe acolo poate reușesc să îi fac o poză. Nu înțeleg de ce s-a montat așa ceva, doar nu se așteaptă nimeni să intre prin centrul orașului camioanele care vin din direcția Cluj spre vama Borș.

Update: Am trecut astăzi prin zonă și au întors indicatorul din nou, așa cum este în poza 2 de mai sus.
Nu înțeleg de ce nu demonteaza cu totul indicatorul, fiindcă nu are ce căuta o restricție de tonaj pe o centură ocolitoare, recomandată transportului greu de marfă.

cristi767



Un nou pasaj pe Centura Oradea; va fi un pasaj peste linia de cale ferată, în perspectiva dezvoltării sistemului tram-train la care lucrează CJ Bihor în prezent.

Momentan linia respectivă de cale ferată este dezafectată.

https://www.ebihoreanul.ro/stiri/inca-un-pasaj-rutier-peste-centura-oradea-iata-de-ce-va-fi-amenajat-188554.html


JohannDB

CENTURA OȘORHEI........ recte DJ 767J ??
    Ce date aveți despre ea ?? Am trecut acum 2 săptămâni pe acolo, dar noaptea și nu am sesizat nimic..... dar văd că mai are două giratorii pe parcurs....

  Ce se spunea în Bihoreanul.....
..............
A patra centură din Zona Metropolitană Oradea, cea care leagă centura orașului de șoseaua națională DN 1 spre Cluj ocolind localitatea Oșorhei, va fi deschisă pe 24 august, a anunțat Consiliul Județean Bihor.

Este și cea mai importantă, având în vedere ambuteiajele create la ieșirea din Oradea spre Oșorhei din cauza volumului mare al traficului.

,,Va elimina blocajele"

,,Lucrările la centura Oșorhei vor fi finalizate în următoarele două săptămâni. Sâmbătă, 24 august, la ora 9, va fi deschis circulației noul drum", a anunțat CJ Bihor printr-un comunicat, potrivit căruia ,,constructorii sunt în faza finală de așternere a stratului de uzură, iar verificările la cele două poduri și la pasajul suprateran peste calea ferată sunt în curs. De asemenea, se montează sistemele de semnalizare și balustradele de protecție".
.....................



ovidiu.caba

Am trecut pe acolo acum 3 saptamani, ziua, intr-o duminica. E un mare plus. Din pacate e greu sa depasesti pentru ca e foarte circulata si, daca prinzi un adormit in fata ta, e cam nasol.