News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Waze, Google Maps și navigație GPS

Started by sebba, September 04, 2012, 12:29:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

pasadia

#45
Cat de prost e waze-ul cateodata...am ales ruta Iernut - Medias - Sighisoara.


danutzu_1069

#46
Quote from: voicul on November 19, 2018, 06:16:27 PM
Oare a pus cineva pe maps nodul Soimus? Vad ca pe Waze e deja.

Cu Gmaps editarea este ceva mai anevoioasa... Parca @Cristi5 stie...

danutzu_1069

#47
Quote from: pasadia on November 19, 2018, 08:18:17 PM
@danutzu: pentium a zis ca e mai "aproape" de editorii indieni, nu cristi. Probabil ca li s-a zis, dar dureaza.

Ups, stiam ceva da' nu precis...

pentium10

nu mai exista nici editori indieni, de aceea e total blocat si nu se mica cu editari
momentan e foarte greu, tot trebuie sa dau de cineva din California
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

cristi5

Quote from: danutzu_1069 on November 19, 2018, 06:26:42 PM
Cu Gmaps editarea este ceva mai anevoioasa... Parca @Cristi5 stie...

Nu stiu nimic de Gmaps, doar de OSM. Acolo e fireste deschis (actualizarea OSM e libera) dar un pic incorect: bretelele inchise au fost lasate "in constructie" desi ele sunt "gata" dar fara acces.  Nu-i bai.


Allex

Pe acelasi principiu s-ar putea trece ca fiind gata dar fara acces si resul lotului de la deal pana la Ilia. Decat sa fie fragmentat lotul/loturile (unde e gata si unde nu) mai bine lasat(e) cu totul in constructie si modificat la deschidere/receptie tag-ul. (Asta e discutie de alt topic)
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

danutzu_1069

@Cristi5, am încurcat borcanele... un pic... Da, tu esti cu OSM... (asta mai editez si eu cand am timp...)

pentium10

s-a corectat nodul Soimus pe Google Maps cu o mica eroare :P
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pentium10

Quote from: pasadia on November 09, 2018, 02:25:31 PM
Cat de prost e waze-ul cateodata...am ales ruta Iernut - Medias - Sighisoara.

Daca ai rute peste 200km Waze iti ia in calcul doar drumuri mari. Ca sa fentezi trebuie sa dai punct intermedier sau rute mai mici de 200km.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

pasadia

Nu stiam de acest prag intermediar de 200 de km. Si ai idee cum defineste el drumurile mari? Dupa cum vezi, ruta purple e pe DN1S (Sercaia - Hoghiz), care numai drum mare nu e.
Si mai am o ciudatenie, cel putin pe rute dinspre Cluj spre Brasov. Cateodata propune ca ruta varianta Iernut - Medias - Sibiu, Cateodata propune Teius - Medias - Sighisoara. Dar niciodata nu le combina.

danutzu_1069

^^
Intra la setari in waze, la afisare harta, selecteaza la optini culoare: Editor harta. Vei vedea ca drumurile vor avea alte culori in functie de categoria din waze.
Sercaia Hoghiz are aceiasi culoare cu restul din rutarea ta, adica de drum national, chiar daca este secundar.
Daca drumul este rau de tot, poti face un raport din waze, astfel ca poate fi "retrogradat" sa nu mai ruteze pe acolo (la rutele lungi). Dar ca sa se intample asta, cred ca trebuie sa fie mai multe rapoarte adunate...

pentium10

#56
Sercaia - Hoghiz este drum nou, a fost anul trecut reabilitat.

CJ - BV comparatie rute





prima ruta cea albastra cu rezerve, pt ca a luat in calcul si portiunea de A3 nedeschisa intre Iernut si Ungheni

prin Iernut - Tarnaveni - Sighisoara pare optional mai rapid
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

davyl

#57
Nu stiu daca locul acestei stiri este aici:

Google a actualizat Gogle Street View pe A1 (partea noua a A1 dupa Sibiu) la nivelul august 2018 :).

voicul

Vad ca si Google se misca in Romania precum constructia de autostrazi.

Deocamdata avem atat.

Vlad94

QuoteGoogle a actualizat Gogle Street View pe A1 (partea noua a A1 dupa Sibiu) la nivelul august 2018
Se pare ca au actualizat tot traseul A1 din Transilvania, partial A2, Turda-Gilau, A4 si A6. Tot legat de cartare, fosta bretea de intrare de la Soimus inca este marcata, dar nu se ruteaza prin ea.