News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Waze, Google Maps și navigație GPS

Started by sebba, September 04, 2012, 12:29:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

raulbogdan23

^

Am modificat informatiile de acces pe cele 2 segment pe openstreetmap.org.

Nu imi este clar la descarcarea de Iernut de ce apar 2 DN acolo (DN14, relocare DN14). Daca ma ajuta cineva cu mai multe informatii pot sa fac update si pe partea asta.

pentium10

este marcat o bretea separata pentru DN in relocare pt harta API, care va fi tinut "in construction" si DN normal pt a se putea ruta pe ea
nu se putea pune pe acelasi alianement si suptratraversarea CF-ului ce inca nu s-a inceput
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

raulbogdan23

Inteleg ce zici si are sent @pentium10, dar descarcarea se face in relocare DN14 care e in constructie la cum e acuma desenat pe harta.

voicul


danutzu_1069

Unde? In gmaps?... Trebuie doar informare catre google
In Waze este deja activ, si cred ca si in OSM

voicul

Da in GMaps.
Unde se fac informarile astea? Zic ca ar ajuta un link public sa poate da mai multi, in ideea: unde's multi, puterea creste!  :)

dr4qul4

Dai click direct pe harta si alegi report a problem.
Nu este un link pt toata lumea, se genereaza pt fiecare click. Poti sa gasesti pe google explicatii cu poze.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

voicul

Destul de complicat sistemul, dar probabil cel mai important e sa raportezi ceva acolo. Dupa se prind ei care e treaba.

De unde isi ia hartile GMaps? Era prezenta toata secitiune cand am dat "report a problem".

pentium10

#68
referitor la Google Maps

- eu am trimis vineri si bucata de A3 din Bucuresti la angajatii Google
- dureaza foarte mult pana se ajunge la angajatul potrivit, fiind vorba si de concedii sunt rezervat de succes
- nu au echipa de editori, nu este editor public de harta
- la un moment dat acu 2 ani aveau o echipa de indieni dar au desfiintat
- practic nu au echipa dedicata, nu se stie cam nimic cum editeaza ei harta

ce se poate face
- si din app si din web, accesati meniul hartii si dati "Send feedback"
- trebuie sa va intrebe ce vreti, ziceti missing road
- si trebuie sa pune un marker pe ecran prin care indicatiati breteaua lipsa
- si se trece numele A3, si in Other explici "new motorway section has been opened here check Waze"
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Dominik

You're in Steelers Country

voicul

Mi-a dat Google mail ca raportul meu (referitor la deschiderea A3) a fost un real success si ca apare in 24h pe Maps.
A aparut  :)

Interesant ca intre Gherghitei si Petricani nu e marcat ca autostrada.

yetiman

@voicul - daca ai avut succes rapid cu A3 Bucuresti, nu faci acelasi lucru si cu A3 Targu Mures? (Ungheni-Iernut nu apare inca pe google maps)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

dr4qul4

nu a dat doar Voicul feedback/report. Am fost mai multi care am dat si de asta s-au miscat repede.
Daca vreti sa apara repede pe maps, trebuie sa fim cat mai multi care raporteaza catre google.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pentium10

si eu am primit mesaj, cateva detalii

cu A3 din Mures cei de la Maps trebuie sa se prinda, ca autostrada e desenata acu 5-6 ani cand era editor de harta de un Ciprian din Cluj, problema e ca e facut locked pe construction
si acutalii editori nu prea vad cum sa faca unlocked si se prind mai tarziu

partea din Bucuresti nu era desenata si s-a putut desena de la zero
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe