News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Mass media si infrastructura: discutii si proiecte

Started by cristi5, February 03, 2018, 09:21:56 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cristi5

#15
Mi se pare penibil ca realizatorul si "expertul" se legau mereu de amanunte nesemnificative/cancan ca europaletii sau iluminarea nustiucarui bec.

Ionut tu le raspunzi politicos, dar poate data viitoare gasesti o ocazie sa le spui  la fel de politicos ce e important si ce nu...

dr4qul4

Stai linistit. Azi pe Digi au facut recensământul autostrazilor care se pot deschide anul asta.
Cele 2 loturi de pe A10 erau cap de lista.
Dar mai era si LD2 de 4,52 km?!!! Banuiesc ca e vb de tunele. Dar de unde atata precizie.
Apoi m-am liniștit. Au pus si A3 Ungheni - Tg Mures (unde nu avem nici constructor) si apoi bomboana de pe coliva :A3 Râșnov-Cristian.
Au dat si o declaratie de a lui Ionut cum ca avem nevoie de 3000 de km de A si DX, insa au bagat la greu Serbanescu.
Oare televiziunile astea de 'stiri' nu s-au saturat sa se umple de Penibil?
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

voicul

#17
^

Din pacate nu si NU atata timp cat este oameni (multi) care sa se uite la ele.
Ideea este ca in multe cazuri ei zic ce li se zice:
Daca Serbanescu zice ca ... ei fiind reporteri prezinta ce zic diversi.
Evident ca ar trebuie sa prezinte mai mereu si din tabara cealalta gen: Serbanescu zice, API zice ... voi decideti, doar ca oamenii care se uita constant la TV au nevoie de konkret si lucrui klare:
Anu asta facem o autostrada pana pe luna! Scurt si la obiect sa inteleaga toti.
La final de an zic: A plouat 2 zile pe luna si de asta nu am mai facut-o. La anu! (dar mai ales La multi ani!)

Lucururi simple pe care sa le inteleaga toti = presa.

Ionut

Am mutat aici pe thread-ul dedicat discutia generata de interventia mea la B1TV (vezi aici). Poluam aiurea thread-urile de infrastructura, aici putem vorbi in voie, inclusiv despre felul in care ar fi bine sa abordez/abordam interventiile in presa.

Multumesc de aprecieri, in primul rand! Legat de moderator, sa stiti ca pe anumite posturi si la anumite emisiuni, moderatorul are o anumita agenda. Agenda la emisiunea B1TV era sa dea declaratii politice si sa se faca bascalie. Evident, motive sunt multiple, chiar multe motive obiective. Totusi, se sare calul, se dau jumatati de masura sau chiar dezinformari/minciuni.

Si aici e rolul meu/API. De a arata care sunt inexactitatile, minciunile si de a comunica obiectiv, cat se poate de tehnic dar si pe intelesul oamenilor ca sunt foarte putini cei care cunosc cat de cat domeniul. Si asta e dificil: sa faci slalom printre declaratiile moderatorului, sa ii raspunzi la intrebari dar sa si spui ce trebuie, nu ce balarii te intreaba si sa o faci RAPID (ca te intrerupe) si foarte la obiect si pe intelesul oamenilor. De fapt nu e dificil, e foarte dificil si nu imi iese intotdeauna. Dar ma straduiesc sa fac cat mai bine.

TibiV

Ionut,
te-ai descurcat foarte bine, crede-ma.

Ca veni vorba...
Am inceput sa vad emisiunea anul trecut, si am terminat-o anul asta...
Dar au fost cateva faze pe care le-am pus in reluare.  :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Quote from: Phenol on January 06, 2019, 10:26:53 AM
Cam slabut reportajul...
In ultimul an si jumatate Digi si-a pierdut practic toti oamenii cat de cat pregatiti pe transporturi/infrastructura...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Cred ca azi am avut un nou record de vorbit cu presa (intr-o singura zi):

1. Radio Cluj - autostrada Sibiu-Pitesti
2. EBS Radio (Cluj/Transilvania) - indicatoare rutiere
3. Realitatea (live) - autostrazile ce pot fi gata in 2019 (doar cateva cuvinte, intrerupt de Iohannis)
3bis. Realitatea sincron telefon - tot despre autostrazi
4. Digi24 (live) - autostrazile ce pot fi gata in 2019 (bonus: cearta in direct cu Serbanescu)
5. Europa FM - autostrazile ce pot fi gata in 2019 si alte 2-3 subiecte conexe
6. Adevarul - conexiunea feroviara GdN-OTP
7. VICE.com - traficul in Bucuresti, transport in comun, metrou

E posibil sa-mi fi scapat ceva, parca am mai dat un interviu. :lol:

perfidus

La TVR mai aveti de lucrat. Ia te uita ce știre ineptă publica azi TVR Craiova la Jurnalul regional:

Astăzi, prin ordin de la premierul României, s-a hotărât începerea construcţiei primului tronson al drumului expres Craiova-Piteşti. Valoarea totală a proiectului ajunge la 385 de milioane de euro fără TVA. Drumul expres include şi centurile de ocolire ale oraşelor Balş şi Slatina.

Video

Sublinierea e a mea.
Evident ca a stirea ca atare fara alte comentarii a fost reluata cu surle si trambite de toti postacii de serviciu.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Ionut

Mvai, mvaaaaaaaaaiiii!!!
Ultima noutate este chiar de acum doua zile de la SCS Transport, vedeti aici pe thread-ul DX12.

perfidus

Ati remarcat desigur ca si informatia cu valoarea totala a proiectului este gresita. Aceea este valoarea lucrarilor pe tronsoanele pe care avem contracte semnate, fara Tronsoanele 3 si 4.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

TibiV

Quote from: Ionut on February 06, 2019, 07:23:56 PM
... multe site-uri din presa nici nu explica faptul ca este doar cererea de finanțare trimisa pentru elaborarea SF, nu licitația pentru SF. Oamenii nu inteleg și cred că e licitatia.
Cati crezi ca inteleg diferenta?....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Păi presa ar trebui să înțeleagă. Sa faca un efort și să respecte meseria și să își informeze cititorii cu atentie. Si clar. Nu sa ii zapaceasca mai tare.

perfidus

Of, amatorismul e la putere peste tot din păcate. Presa independenta o duce greu iar cea aservita are alte obiective, respectul pentru echilibru și adevăr nu e printre ele.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

GDPR


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)