Mission X: filmari din avion ale obiectivelor de infrastructura

Started by Ionut, July 02, 2012, 10:59:41 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Eurocopter

Momentan pe SSC are loc un sondaj care suna in felul urmator:

Doriti ca viitoarele filmulete aeriene realizate in noile conditii sa fie disponibile gratuit presei? Raspuns: DA sau NU.

Daca DA, clipurile raman pe youtube.

Daca NU, ele vor fi gazduite de Construim Romania.


Cred ca si aici trebuie procedat la fel. Ii rog pe cei care au cont si aici si dincolo sa voteze intr-un singur loc.  :)

ciprebbe

Am spus-o si pe SSC o spun si aici:

"Apreciez ceea ce ati facut si vreti sa face-ti mai departe.
Dupa cum stiti eu am strans lista cu donatiile de pe SSC si le-am contabilizat cu cele de "peundemerg.ro" .
Pt ca multi useri nu au vrut sa fie facuta publica pot doar sa va spun ca partea mai substantiala a venit de "dincolo".
Cu totii stim care a fost scopul urmarit si atins anul trecut.
Cand am donat acele sume nu cred ca cineva dintre noi si-a pus problema cu preluarile. Daca bine imi amintesc chiar noi ii incurajam sa le preia si sa dezvaluie sursa (caz personal in care am vb cu cei din Pro).
Scopul filmarilor realizate din donatii e de a prezenta tuturor progresele inregistrate pe santiere iar cei doritori sa contribuie dupa posibilitati, situatie in care mi se pare aiurea sa postezi pe un site gazduit la noi (nu mi fac probleme de serverul tau Baiazid ci de ISP ul(ad net) si hostingul(clues) cand la un simplu test pe servetul tau fara a fi solicitat, azi, imi da timpi de raspuns de 4 ori mai mari decat youtube) .
Sincer parerea mea e ca atata timp cat pt realizarea unui film contribuie mai multi utilizatori benevol, acesta sa se posteze cu watermark pe youtube..... asa il vad mult mai multi, si pe calculator, laptop, tableta, Tv etc. si pe site ul Construim-Romania si forum.peundemerg.ro.
Aplicatia de youtube e peste tot pe orice device si sincer vreau sa il vad si pe laptop si pe tel si pe tv...indiferent de unde ma aflu.
SI daca preia presa?...sa le fie de bine, sa citeze sursa sa ne faca cunoscuti. Nu suntem in razboi cu presa .
Am demonstrat in 2012 ca putem sa realizam ceva IMPREUNA !!!
Daca un lucru merge bine de ce trebuie sa il schimbam?
Ce-a mai buna reclama si promovare e publicarea pe youtube a realizarilor noastre. "
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Eurocopter

Eu sunt in mare parte de acord si cu parerea lui ciprebbe, demersul nostru civic a prins o anvergura mult mai mare datorita difuzarii in presa. Unele filmulete facute de noi au ajuns la un rating de peste 30.000 de accesari pe youtube, lucru care probabil va fi greu de egalat in primele luni de functionare ale proiectului ConstruimRomania, fara embed in articolele de presa.

Trebuie sa recunoastem ca problema e cu doua taisuri. Daca NU permitem presei sa preia gratuit filmarile noastre, s-ar putea sa nu atingem o difuzare atat de ridicata. In schimb daca permitem, fiecare membru care doneaza bani trebuie sa fie constient ca in continuare de contributia lor financiara beneficiaza oricine gratis, si cel mai probabil nu vom vedea nicio sponsorizare din partea presei. Ca deh, daca tot e gratis, de ce sa se ofere ei sa sponsorizeze? Lipsa eventualelor sponsorizarilor din partea presei ar putea duce la fonduri mai putine la buget si implicit zboruri mai putine sau eforturi financiare mai mari din partea membrilor.

Asadar, ramane la latitudinea fiecarui membru care contribuie financiar daca vrea sau nu sa isi puna la dispozitia trusturilor de presa contributia facuta. Din acest motiv, va rog insistent sa votati doar cei care aveti de gand sa sustineti financiar demersul nostru.

radutm

^^
Din punctul meu de vedere, este inutil sa ne bazam pe faptul ca presa va contribui cu bani. Ar putea eventual sa existe o exceptie razleata, dar in general nu are cum sa se intampla altfel din moment ce totul se duce pe taierea costurilor, scaderea tirajelor, dificultatea de a face bani in online, materiale cat mai ieftine dar si disponibilitate de materiale gratuite din abundenta prin intermediul internetului. Plus ca presa nu face sponsorizari, face achizitii si asta numai daca materialul isi merita cu adevarat banii. E foarte greu de crezut ca vor veni bani din acea directie. Cred ca presa trebuie lasata sa preia materialele gratuit. Este un efort pentru cei care contribuie, dar ei trebuie sa fie constienti ca daca aceste filmari raman cu circuit inchis, se pierde o mare sansa pentru ca opinia publica sa devina mai constienta de problematica infrstructurii si prin urmare infrastructura sa fie cu adevarat o prioritate nationala.
cont inchis

Ionut

Anul trecut, dupa primele doua filmari parca, am vorbit cu un domn dintr-o publicatie serioasa de business din RO pentru a vedea daca nu cumva pot si ei sa contribuie cu bani pentru filmari. Domnul respectiv a fost foarte amabil, din pacate sefii sai probabil i-au dat cu flit si nici vorba de sponsorizare din partea lor.

Personal, nu cred ca presa din RO va da bani pentru filmari, mai ales daca vad ca noi reusim sa le facem si fara ei. Opinia mea este ca ar fi bine sa fie in continuare puse pe youtube si promovate chiar cu ajutorul presei (care desigur trebuie sa citeze sursa - si oricum va fi watermark, in cazul asta) si beneficiul principal de-aici ar fi ca PUTEM PUNE PRESIUNE PE MT/CNADNR SI PE CONSTRUCTORI.

Astfel, in opinia mea, cu aceste clipuri promovate cu ajutorul presei, putem face mai mult decat sa vedem noi progresul si sa ne enervam sau sa ne entuziasmam cand e cazul. Am avea forta ca "societate civila", lucru greu de realizat chiar de comunitati/organizatii cu traditie. Presa, in opinia mea, ar trebui sa fie aliatul nostru, nu dusmanul nostru. Ei au forta de distributie si promovare, ceea ce noi nu avem la nivel national, de masa. Si, zic eu, asta merita, chiar daca presa nu va da un cent pentru filmari. Desigur, asta doar daca noi vrem sa avem putere de influenta asupra opiniei publice si asupra contructorilor/autoritatilor. Altfel, vom fi doar noi cu noi.

lautaxi

Sal
cred ca watermark cu pe unde merg.ro si filmarea pusa pe you tube ca s-o poata lua presa moca e cel mai k.
hai sa ne apucam sa strangem niste banuti ca asta e cel mai important,imediat e martie si vine caldura!
( daca e watermark si cu ssc si construim Romania pe mine nu ma deranjaza)

Eurocopter

Incepem si strangerea de fonduri imediat, odata ce reglementam toate detaliile pentru a nu exista discutii ulterioare.

Ionut


davyl

Subscriu si eu la parerile cu "free" si "watermark". Ma tem ca presa nu va da niciun banut. Tot in comunitatea noastra de pasionati este puterea. Sa incercam sa nu fim modesti: datorita noua, tuturora, celor care au contribuit s-au putut face acele filmari. Si se stie bine ca ministerul filmase inaintea noastra Pecica-Nadlac, insa nu s-a difuzat nimic. Ca urmare a filmarilor noastre, poate in final a iesit ce a iesit....

Si bineinteles, sa nu uitam contributia extraordinara (si implicarea) unor anumiti useri in frunte cu eurocopter.

E doar parerea mea...

bogdymol

Quote from: davyl on February 01, 2013, 03:37:08 PMSi se stie bine ca ministerul filmase inaintea noastra Pecica-Nadlac, insa nu s-a difuzat nimic. Ca urmare a filmarilor noastre, poate in final a iesit ce a iesit....

Noroc cu tine ca ne-ai filmat o parte din Pecica-Arad cand ai fost prin tara. Si ai aproape 7000 de vizualizari la filmulet :)



Parerea mea: atata timp cat filmarile vor fi sponsorizate de acest forum, SSC si Construim Romania, consider ca filmuletele pot fi puse pe youtube cu cele 3 watermark-uri. Consider ca realizarea acestor filmari din avion, pe langa ca ne satisface noua curiozitatea cu stadiul lucrarilor, are rolul principal de a arata cat mai multor romani starea de fapt a lucrurilor, iar daca filmarea o tinem doar pentru noi (adica nu o punem pe youtube unde toata lumea se uita), atunci e cam degeaba pentru ca nu ajunge sa aiba audienta atat de mare.

Bineinteles, daca Construim Romania (sau alt site/ziar/etc.) sponsorieaza 100% o asemenea actiune, atunci da, e dreptul lor sa aleaga in ce mod vor publica filmuletul.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Eurocopter

In urma votului si a discutiilor de dincolo, s-a hotarat ca viitoarele filmari raman in continuare gazduite pe youtube.

Am propus ca incepand de maine sa incepem strangerea de fonduri in vederea asigurarii unui buget acoperitor pentru zborurile din primavara. De anul trecut a ramas la buget suma de 1010 RON care ar trebui sa acopere aproximativ primul zbor.

Cine doreste sa contribuie si nu are detaliile bancare este rugat sa ma contacteze pe privat.

Atentie! Contul de paypal folosit anul trecut nu mai este valabil, cine doreste sa contribuie prin paypal va rog sa imi cereti in privat noul cont de paypal.

Eurocopter

Update buget: contributia de astazi in valoare de 150 RON a lui madad duce totalul disponibil la 1160 RON. :cheers:

Eurocopter

Update buget filmari: s-au mai primit 190lei de la userii frunzaverde si panda_no5, ducand totalul disponibil in buget la 1.350 RON.

Targetul fixat deocamdata este de 2.200 RON, fonduri care ar acoperi primele 2 filmari din acest an.

Eurocopter

Update buget filmari: userii MacHaggis, gogu.ca si lautaxi au contribuit cu o suma totala de 470 RON, ceea ce duce bugetul la un total general de 1820 RON. Mai avem putin si primele doua zboruri din aceasta primavara sunt asigurate!

Ionut