News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 17 Guests are viewing this topic.

verdiuc

Trebuia sa fie cate un episod pe zi, cel mult, daca nu mai rar ...
Prea e pus pe tava tot serialul.

BoGDaN

#6466
@Eurocopter thanks boss. @Ionut cum stam cu balanta? Mai sunt bune datele acelea pe care mi le-ai trimis? PM te rog! Tuturor baietilor multumiri pentru poze.

@Verdiuc tata, decat sa postezi prostii mai bine stateai pe ssc. Hai sa postam ceva inteligent nu sa umplem paginile cu comentarii fara sens pe acest forum. Forumul asta e mai select decat ssc.

Legat de filmulet, parerea mea e ca daca trag tare, vom circula fara probleme la sfarsitul anului pana la Sebes...undeva la 1 decembrie. Este totusi destul de munca...dar...dar... Astept filmuletul 2 cu Sebes Sibiu, dar fiind din zona nu dau nici-o sansa pentru 2013 (dealul ala de la Cristian e obsesia)

nicki4

Eurocopter si echipa mii de multumiri! Dupa ce am vazut filmuletele cateva conclusii de ne-expert: fara pomi sau arborete terasamentele de pe deva-orastie o vor lua incet incet la vale...poate nu in valuri mari, dar spalari de la ploi...chiar atat sa coste sa puna niste tufe/pomisori sau chiar pomi pe langa drum? cat despre tronsonul dintre sibot-sebes nu m-am gandit ca au avut baietii de excavat atata....foarte multe demblee si umplutura s-a facut, si inca mai au de lucru! Eu nu cred ca Orastie -Sebes se va deschide anu acesta  :(( Si regret sa vad ca nici macar nu s-a lasat o usa deschisa pentru realizarea (chiar si pe viitor) a unui nod in dreptul Sibot-Cugir. Unui oras de 30.000 locuitori fara prea multe perspective lasat de izbeliste de toti guvernantii!
"Government don't want well informed, well educated people capable of critical thinking. That's against their interest. They want obedient workers, people who are just smart enough to run their machines and do the paperwork. And just dumb enough to passively accept it!" George Carlin

rocklee

excelent ...extraordinar ....mii de multumiri eurocopter pentru filmari....de cind am asteptat asa ceva .....mi-ai fcut dimineata frimoasa .....inca o data multumesc ..si so-ti tot asa .....sa simta baieti ca sunt urmariti si sa faca treaba buna......!!!!

Ionut

Uh oh, ma asteptam ca pe Orastie-Sebes sa fie mai mult asfalt... nu stam rau, insa nici bine. Contractele erau pentru aprilie 2013 si probabil abia in noiembrie-decembrie va fi gata, daca va fi gata... sa vedem centura Sebes daca e ceva mai bine, ar fi excelent sa putem prinde macar o parte din vara (se stie ca vor iesi multi din tara pentru concedii) cu aceasta centura rezolvata. Ar fi de efect, ceva de genul Centura Sibiu (faci 15 min acum pe centura in loc de o ora chiar prin centrul orasului cat faceai inainte).

M-am dezumflat un pic... daca Orastie-Sebes arata asa... atunci Sebes-Sibiu cred ca... in fine, poate ma asteptam eu la prea mult asfalt. :D

In rest, Eurocopter for president! :cheers:

user201

#6470
@eurocopter Mulțumiri pentru filmări. Cred că sunt edificatoare.
Ca o părere personală, la 1 Iulie 2013 nu cred să avem deschis mai mult de Geoagiu(nodul acela cu DN7 unde se lucrează la pod)-Șoimuș, deși pe lotul Strabag se mai văd 3 minute cu asfalt aproape continuu.

Apropo, că acuma am văzut: Ce e cu casa aceea în mijlocul autostrăzii, chiar la începutul filmului al doilea?

alecu26

#6471
Quote from: Eurocopter on April 17, 2013, 11:29:36 PM
Hai sa fim seriosi, lotul I Strabag daca e gata in octombrie 2013 sa zicem merci. Lotul II Straco decembrie 2013 doar de la nodul Sebes-N pana la Sebes-E (sau bypass Sebes complet daca intra baietii foarte tare dupa ce termina pe Simeria-Orastie).

Loturile III si IV, 2014. Sau inaugurate bucatele din ele.

De acord, doar ca Strabag 100% va deschide ceva in mai (sau cel tarziu inceput de iunie). Sa vedem daca doar nodul orastie, sau pana la intersectia cu DN 7 de la Sibot/Cugir.

In rest 100% vor trage tare sa nu mai stea mobilizati inca o iarna, pentru niste maruntisuri care ar mai ramane dupa Octombrie/Noiembrie.

Straco....e posibil asa cum spui tu, dar la ei exista tot timpul securea deasupra capului a lipsei de fonduri. Gandeste-te ca atunci cand se apuca masiv de asfalt, au nevoie de materiale care se cam platesc cu bani jos la firme straine cu care nu prea e de neplatit.

Lot III....maxim portiuni complet nefolosibile for fi inaugurate in 2014, in rest ne putem astepta si la 2015 sau mai mult.

Lot IV....cam la fel ca mai sus, cu precizarea ca o portiune mica, care e si aproape gata, va putea ar fi chiar folosibila.
Drumurile noastre POATE;

teocharis

Strabag promisesera, bonus in afara contractului(la mica intelegere, tipic romanesc!), un nod/racord pentru Cugir...cineva ar trebui sa le re-aminteasca asta

alecu26

Quote from: teocharis on April 18, 2013, 09:39:56 AM
Strabag promisesera, bonus in afara contractului(la mica intelegere, tipic romanesc!), un nod/racord pentru Cugir...cineva ar trebui sa le re-aminteasca asta

ca sa vezi cum se rastalmacesc vorbele si ce scrie in ziare. Exact ca la Radio Erevan in bancul cu bicicletele. Povestea cu nodul pentru cugir au fost tot timpul visuri umede si electorale ale primarului de la Cugir.
Drumurile noastre POATE;

teocharis

nu e vorba de nicio rastalmacire:

"Deputatul Teodor Atanasiu a explicat pentru ziarul Unirea că proiectarea şi execuţia racordului la autostradă pentru Cugir vor fi făcute – fără niciun cost suplimentar pentru Primăria Cugir şi judeţul Alba – tot de SC Strabag SRL, firma compensând astfel unele dintre întârzierile la onorarea contractului la autostradă, alte penalităţi pe care statul român urma să i le impună din cauza nerespectării unor termene limită."


http://www.ziarulunirea.ro/teodor-atanasiu-cugirul-va-avea-iesire-directa-la-autostrada-130149.html


marcelbanu

Trebuie să-ți mulțumesc și eu Eurocopter pentru filmulețe și să te felicit...

În altă ordine de idei, în filmul cu centura Sebeș, undeva în dreapta se vede un viitor giratoriu,
la racordul între DN7 și A1 din zona Halta Geoagiu se prefigurează un alt giratoriu,
la Simeria și la Șoimuș alte două giratorii la racordurile cu A1.

Credeți că sînt chiar așa de utile sau mai bine găseau o altă soluție ?
O bandă de circulație ce vine de-lungul clelaltei...
E chiar așa la modă este un sens giratoriu ?

Consider că mai mult încetinește traficul decît să-l fluidizeze...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

gdaniel

Mi-e frica de data deschiderii centurii Sebes dat fiind faptul ca abia s-au apucat de pasajul CF de pe centura Sebes Vest...

udar

nu prea sta bine centura Sebesului , trebuie sa traga bine daca se doreste  a se deschide anul asta pe la sfarsit...... ;)

alecu26

#6479
Quote from: teocharis on April 18, 2013, 09:47:25 AM
nu e vorba de nicio rastalmacire:

pai exact. e o declaratie doar a lui nenea ala. Ai vazut beneficiarul, consultantul, sau in ultima instanta construcotrul sa zica ceva? Oricum...si procedural e foarte greu sa se faca ceva, deoarece e proiect deja aprobat si finantat de UE. Dar sa fim seriosi, cam la aceasi distanta de autostrada e si Alba, si Cluj si alte orase.

Pentru un drum care in Cugir este dead end, chiar nu se poate justifica asa ceva. Odata ce ajungi la autostrada, pana la Nodul orastie mai sunt 5 km, pe un DN ce va fi ltra liber, fara localitati, si linie dreapta. Eu de multe ori pe acea portiune nu cred ca am facut mai mult de 2-3 minute.
Drumurile noastre POATE;