News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 26 Guests are viewing this topic.

mirceaeliade

Scriosteanu pe FB:
Quote𝗨𝗻 𝗰𝗼𝗻𝘁𝗿𝗮𝗰𝘁, 𝗱𝗼𝘂𝗮 𝗽𝗿𝗲𝗺𝗶𝗲𝗿𝗲
𝗖𝗼𝗿𝗶𝗱𝗼𝗿𝘂𝗹 𝗱𝗲 𝗧𝗿𝗮𝗻𝘀𝗽𝗼𝗿𝘁 𝗣𝗮𝗻-𝗲𝘂𝗿𝗼𝗽𝗲𝗮𝗻 𝗻𝗿. 𝟰 𝘀𝗶 𝘁𝗼𝘁𝗼𝗱𝗮𝘁𝗮, 𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝗱𝗮 𝗕𝘂𝗰𝘂𝗿𝗲𝘀𝘁𝗶𝘂𝗹𝘂𝗶 #𝗔𝟬 - 𝗰𝗼𝗻𝘁𝗿𝗮𝗰𝘁𝗮𝘁𝗲 𝗶𝗻𝘁𝗲𝗴𝗿𝗮𝗹 𝗽𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂 𝗲𝘅𝗲𝗰𝘂𝘁𝗶𝗲
Astăzi a avut loc, în sfârșit, semnarea contractului pentru proiectarea și execuția Lotului 1 Nord al Autostrăzii Bucureștiului #A0 cu antreprenorul Asocierea Impresa Pizzarotti & C Spa Italia S.p.a – Retter Projectmanagement. Valoarea contractului este de 815,07 mil. lei, fără TVA, finanțat din fonduri europene nerambursabile.
La această semnare, a fost prezent și domnul Hubert Thuma, președintele Consiliului Județean Ilfov, care are o contribuție majoră în derularea și implementarea proiectului Autostrăzii Bucureștiului #A0 din regiunea București-Ilfov.
1️⃣ 𝗘𝗽𝗼𝗽𝗲𝗲𝗮 𝗹𝗼𝘁𝘂𝗹𝘂𝗶 𝟭 𝗡𝗼𝗿𝗱 𝗮𝗹 𝗔𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝘇𝗶𝗶 𝗕𝘂𝗰𝘂𝗿𝗲𝘀𝘁𝗶𝘂𝗹𝘂𝗶 #𝗔𝟬 𝗮 𝗮𝗷𝘂𝗻𝘀 𝗹𝗮 𝗳𝗶𝗻𝗮𝗹
Lotul 1 Nord este ultimul lot care mai avea nevoie de contract de proiectare și execuție, dintre cele 7 de pe Autostrada Bucureștiului A0, iar termenul de finalizare al lucrărilor este de 34 luni de la semnarea contractului, după cum urmează: 12 luni proiectare și 22 luni execuția lucrărilor.
2️⃣ 𝗖𝗼𝗻𝗲𝗰𝘁𝗮𝗺 𝗽𝗼𝗿𝘁𝘂𝗹 𝗖𝗼𝗻𝘀𝘁𝗮𝗻𝘁𝗮 𝗰𝘂 𝗿𝗲𝘀𝘁𝘂𝗹 𝗘𝘂𝗿𝗼𝗽𝗲𝗶 𝘀𝗶 𝗽𝗿𝗶𝗻 𝗶𝗻𝗳𝗿𝗮𝘀𝘁𝗿𝘂𝗰𝘁𝘂𝗿𝗮 𝗿𝘂𝘁𝗶𝗲𝗿𝗮
De astăzi, avem contract de execuție a lucrărilor și pentru acest ultim lot de autostradă din Coridorul de Transport Pan-European nr. IV, cuprins între Nădlac  – Arad – Timişoara – Lugoj – Deva – Orăştie – Sebeş – Sibiu – Piteşti – Bucureşti – Drajna – Cernavoda – Constanţa, reușind să conectăm Portul Constanța la restul Europei și prin cale rutieră.
Este un 𝗺𝗼𝗺𝗲𝗻𝘁 𝘀𝗶𝗺𝗯𝗼𝗹𝗶𝗰, întrucât se închide astfel cea mai importantă axă rutieră de transport a României și având în vedere faptul că avem contractate pentru execuție și în execuție toate loturile Autostrăzii Sibiu - Pitești #A1, loturile Autostrăzii Bucureștiului #A0, precum și segmentul lipsă Lugoj - Deva, putem spune că 𝗶𝗻 𝟮𝟬𝟮𝟴 𝘃𝗼𝗺 𝗽𝘂𝘁𝗲𝗮 𝗰𝗶𝗿𝗰𝘂𝗹𝗮 𝗻𝗲𝗶𝗻𝘁𝗿𝗲𝗿𝘂𝗽𝘁 𝗽𝗲 𝗮𝘂𝘁𝗼𝘀𝘁𝗿𝗮𝗱𝗮 𝗱𝗲 𝗹𝗮 𝗖𝗼𝗻𝘀𝘁𝗮𝗻𝘁𝗮 𝗹𝗮 𝗡𝗮𝗱𝗹𝗮𝗰.
Contractul prevede executarea și a două pasaje supraterane:
✅️ Pasaj peste CF101 București – Pitești DN7, cu o lungime de 733 m
✅️ Pasaj peste râul Colentina, CF 300 București – Ploiești și CF Mogoșoaia – Buftea, cu o lungime de 650 m
📍 Lotul I al traseului din Nordul Autostrăzii Bucureștiului, se află între A1 și DN1, traversând localitățile Dragomirești, Buftea, Mogoșoaia și Corbeanca și are o lungime de 17,5 km.
Sper ca intr-adevar sa se termine epopeea asta, ca premiera ei a fost parca in 2019.  Poate ca noul sezon cu excutia are mai putina drama si mai multa actiune.

aby28

#7471
A apărut o parte din A0 pe Google Maps




Puffyk 1

Luati cu lamaie.....!
"Nu vă mai luaţi după Pro Infrastructura, ăia sunt de la USR. (...) Termenele pentru două loturi dintre acestea, şi anume lotul 1, loturile făcute de compania turcă Alsim Alarko, 1 şi 2 sunt în această toamnă, până la sfârşitul anului. Termenul pentru Aktor este undeva aprilie, dacă nu mă înşel, 2024. Aprilie-mai sunt termenele. Pentru lotul 2 De la A0 Sud nu am semne de întrebare, chiar deloc. Am văzut chiar săptămâna trecută.

Nu am semne de întrebare că nu vor fi date în circulaţie anul acesta. Pentru lotul 1 nu sunt la fel de optimist, în sensul că poate să nu fie sfârşitul anului dacă vom avea o perioadă în care va ploua foarte, foarte mult şi nu se va putea lucra. E în funcţie de această perioadă de toamnă. Dacă avem o toamnă care va permite mai mult să se lucreze pe şantier, se va termina şi lotul 1", a afirmat Sorin Grindeanu.
https://www.g4media.ro/ministrul-transporturilor-perioada-estivala-2024-sa-ne-prinda-in-situatia-urmatoare-venind-dinspre-pitesti-de-pe-a1-sa-se-poata-merge-pana-la-constanta-pe-autostrada-sa-nu-se-mai-intre-in-bucurest.html

StefanCelMare

Mai degrabă râde lumea pe-aici, nu e nevoie de lămâie...
Sigur, vara 2024 boss mergem la mare pe A0, dacă tu zici.
Prin șantier.

gicu

#7474
O filmare de la Ionuț Ivașcă cu toate loturile în construcție de pe A0. După cum arată pare de zilele trecute.
Dezolant pe sud la toate loturile.


MrConnaisseur

Poate nu este la nivelul la care am fi sperat cu totii insa "dezolant" nu as spune ca este. In noiembrie 2024 circulam pe tot sudul zic eu.

TibiV

Practic, in filmarea postata de @gicu vedem ca Ionut Ivasca a "lipit" toate filmarile facute timp de 3 zile (8-11 septembrie 2023, un efort cu totul demn de apreciat... Multumiri, Ionut Ivasca!...)

Dar pentru cei care au vazut deja primele 13 episoade, hai sa-l punem si pe ultimul, ca sa nu mai piarda timpul: Autostrada A0 Part 14/Limita lot A0 Nord 11.09.2023

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mike_us

Hai ca la turci nu e chiar "dezolant". Diferența intre cele 2 loturi e mai mica acuma.  Încă sunt șanse sa termine pina in vara următoare ambele tronsoane. La Aktor e mai greu de zis.

hefaistos

#7478
La Aktor, cand o sa vad grinzi, altele decat cele metalice de la A1, o sa cred si eu ca se vede luminita. 
Deocamdata nu-s, ceea ce ma face sa ma intreb daca le-au comandat sau asteapta "oportunitati".
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

strainu

Ce se vede acum la capetele podului peste A1 sunt culeele finale sau mai au de turnat la ele? Că dacă mai au de turnat, așteptat 28 de zile, împins grinzile, betonat, iar așteptat 28 de zile... nu prea mai ies lunile până'n aprilie. De ritmul lor "fabulos" nu mai e nimic de zis, l-am admirat toată vara...
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

archaeus

Nu cred ca e cineva intreg la cap pe aici care crede ca sunt macar 0,0001% sanse sa deschide Aktor pana in Aprilie 2024. Sau Mai, cum a zis domnul Grinda. Sau Martie, ca nici domnia sa nu era sigur. Cred ca nu era sigur de an, nu de luna!

oneLess

#7481
Grinzi !? @hefaistos , actor nu are încă toate forajele făcute!

panzer

Va mai aduceti aminte de gluma cu Selim de pe A0S2? Ia numarati cati "eroi" greci sunt inca in picioare pe lotul Aktor! Nu va ajunge toata mitologia lor.

carutasul

obiectivul aprilie-mai era plauzibil în iunie-iulie :) Acum e clar că nu mai e. Problema mea e că întârzierea asta cu grinzile nu are nici o logică din punct de vedere tehnologic, deci probabil arată ceva ce e cu virgulă, ori bani, ori interes, ori naiba știe... Că vorba ceea, au prietenii lor de veacuri turcii fabrica de grinzi la un lot distanță, nu cred că ar fi refuzat o afacere ca în Balcani, în ciuda simpatiei reciproce... :)

mirceaeliade

Eu zic ca jumatea de sud sa speram ca se deschide pe 1 decembrie 2024.  Orice mai devreme nu cred ca e realist (poate doar daca se decid alegeri prin noiembrie, doar atunci poate sa vedem heirup aktoricesc).