News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 13 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Pai nu-i asa simplu.... Trebuie facut dupa un proiect.... car nu exista...
Adica daca nu sunt proiect... pa pa..
Cat despre terasament, eu aveam impresia ca are / va avea inaltine, dar se pare ca este mic.
Deci singura varinata este supratraversarea, doar una singura... dincolo de padure...

rocklee

din ce se vede google maps  :o .....cele doua strazi nu fac parte din teritoriul comunei corbeanca ....cel putin una ...iar cealalta este pe granita paduri ....nustiu si nu ma pricep ..dar par a fi strazi noi ....poate aparute dupa aprobarea culoarului  autostrazi si dupa expropier ....parerea me

Telvanni

La Corbeanca macar sa faca un pasaj pe sub autostrada cu inaltimea libera de 2.20m..2.30m, cat sa poti intra cu un autoturism. Intuiesc ca va fi partial ingropat.

AlexD

Quote from: Ionut on September 18, 2023, 10:38:00 AMDar când a fost vorba să fie acolo descărcare temporară? :o

Nu mai tineam minte unde am vazut asta de am zis-o cu atata convingere, dar am gasit, la Horatiu.

Quote from: horatiu.cosma on February 10, 2022, 02:53:13 PMLa Bâcu la limita cu A0 Nord 1 va fi descărcare temporară până se termină A0 Nord 1.

pasa_andrei

A0 Nord - DN1-A3 - 16.09.2023

Cum arata portiunea deschisa la final de 2023 din masina?

La Dimieni inca nu se poate traversa, dar nu mai e mult pana termina.


Enjoy!


Ionut

#7445
Nu știu în ce context a zis @horatiu.cosma asta, dar văd că e o declarație din februarie 2022. Adică plecarea lui din minister era încă relativ proaspătă.

Așa că nu știu ce gândea el/gândeau ei în 2021 și ce planuri aveau, dar tind să cred că sunt istorie îngropată de vreo doi ani deja.

Adică ăștia nu sunt capabili să facă descărcare în DJ100/DJ101 unde chiar se justifică (sau la Colonești și abia au reusit la Suplacu), și tu visezi la Bâcu. Să fim serioși.

danutzu_1069

Asa cum am mai intrebat si la alte descarcari... fanteziste... Faci descarcare ca sa ce? sa te infunzi intr-un DJ?
Daca o iei spre Dragomiresti Deal dai in nenorocirea aia de giratoriu cu DNCB...
Si asa dimineata si dupa-amiaza DJ ala este plin de masini....

carutasul

câte-un pic pic pic :)
Separatorii de sens în curs de asamblare...







Powered by API/PUM imgur uploader

GIV

Quote from: carutasul on September 18, 2023, 07:34:20 PMcâte-un pic pic pic :)

...se vede luminita de la capatul alegerilor  :lol:  :lol:

carutasul

cam așa. Nu am mai precizat, pozele sunt făcute ca de obicei de pe DC20, noua supratraversare. În zare la Dumitrana mașinile încă merg pe autostradă, deci nu s-a deschis supratraversarea. Mai sunt încă vreo trei până la DN5 în afară de astea, din care una nu avea o rampă finalizată nici pe ultima filmare, restul pot fi finalizate în câteva zile (presupun că vor mai fi și parapeți, și trotuar, dar eu zic doar de deschis circulația. Nici DC20 nu are hidroizolație și asfalt pe pasajul propriu-zis). Dumitrana și Dărăști au trafic, sunt legăturile comunelor respective cu lumea, deci probabil că le dau în trafic doar când sunt gata, celelalte sunt mai mult agricole, pe DC20 se circulă așa cum e.  Cu asfaltul văd că nu au revenit pe celălalt sens, posibil să meargă până la DN5 și să se întoarcă după, dar aseară nu se vedea fum, de obicei se vede dinspre stația de asfalt. Încă o dată, după părerea mea dacă vor pot deschide în octombrie, dar nu sunt sigur că vor. Pe de altă parte nu văd cum să termine celălalt lot mai devreme de vara anului viitor, am văzut că au avansat la Dâmbovița, au asfaltat mare parte așa cum mă așteptam, dar mai e destul...

Ionut

Bine bine alegeri, dar care? Că sunt vreo 3 runde (parcă).

Întrebarea e de baraj.

ovicor

In ordine cronologica: europarlamentare, locale, parlamentare, prezidentiale in doua tururi.

alecu26

Tinta principala pt alegeri e semiinelul sud complet. O asa inaugurare chiar poate sa insemne ceva.
In rest nu prea mai conteaza inauguratul de autostrazi in prag de alegeri.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Geri

Contractul pentru primul lot al Autostrăzii A 0 București Nord va fi semnat cu Asocierea Pizzarotti-Retter miercuri, la prânz, potrivit informațiilor Economedia. Primul lot de pe A 0 Nord este și ultimul fără constructor de pe întreaga Autostradă a Bucureștiului (7 loturi cu o lungime totală de 100 km.). Tot miercuri, 20 septembrie este termen la Curtea de Apel București în recursul pe care CNAIR l-a deschis împotriva Pizzarotti-Retter după decizia CNSC din iulie (detalii aici).

Termenul de realizare este de 34 de luni, 12 proiectare și 22 execuție, iar pe Lotul 1 Joița (A1) – Corbeanca (DN 1) sunt prevăzute 10 structuri din care două pasaje lungi: un pasaj de 733 de metri peste Calea Ferată și DN 7 București – Pitești, respectiv un pod cu o lungime de 650 de metri peste râul Colentina și Magistrala CFR București – Brașov.

sursa:
https://economedia.ro/final-de-epopee-pe-autostrada-bucuresti-nord-contractul-pentru-lotul-1-va-fi-semnat-miercuri-cu-asocierea-pizzarotti-retter-la-peste-4-ani-de-la-lansarea-licitatiei-termen-de-34-de-luni-pentru-ult.html?unapproved=32069&moderation-hash=de0ffd63f5a5ec0b7bc0934f77340bcb#comment-32069

Sa ii vedem ca termina in termen.

horatiu.cosma

Brusc, au dispărut obiecțiile CNAIR legate de semnarea contractului, de genul "nu e șapca roz, subcontractorul a uitat să pună punct după virgulă, trebuie să mai consultăm documentele o vreme". Cu tot șantajul ăsta a lui Horia Nicolae s-au pierdut vreo 3 luni.