News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 36 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Desi in trecut Pizzaroti a dat cu bata in balta, de data asta are sansele sa-si spele pacatele. Iar Retter ii paote ajuta in acest sens.
Sa nu uitam ca au si lotul in din A7 Ploiesti-Buzau, aflat destul de aproape, si peste 12 luni cand termina proiectarea, vor avea deja mobilizarea facuta.
Chiar ma astept sa inceapa decopertarile inainte de aprobarea PT-ului.
Ideal era daca se semna acum 3 luni. Ar fi tras mult mai tare pe A7 ca sa ramana doar cu asfaltarea si parapetii l amomentul finalizarii PT-ului pe A0.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Skynick

Daca se termina A0 intre A2 si Bragadiru (cand se termina, probabil la anul), o eventuala deschidere partiala aici o sa omoare complet oraselul asta sau ce e. Practic, pe portiunea aia intre A0 si actuala centura, care se intampla numai in oras, o sa fie o coloana continua. Care nu o sa se miste.

naivu

^La fel și la Bușteni dar nu moare o localitate din atâta lucru! Nu va fi f roz pt șoferi dar tot va fi un plus față de acum.

dorin.tabacaru@gmail.com

La fel si la Corbeanca. Dupa ce ca ni s-au desfiintat 2 drumuri de acces la DN1, o sa ne mai aduca si tot traficul de tranzit prin localitate pentru urmatorii 2-3-4 ani. Noi inainte de a se bloca strazile Socului si Codrului ieseam dincolo de autostrada si nu incurcam traficul pe DN1. Acum dimineata este jale in zona Hornbach. Cind se va mai da si drumul la A0 o sa fie si mai rau. In plus, se va monta si un semafor in Corbeanca, care va incetini si mai mult traficul in zona. Pina cind voi ajunge sa ma bucur de A0 o sa o urasc din tot sufletul!

horatiu.cosma

În următoarele luni o să vină constructorul lotului 1 la Corbeanca pentru aviz aferent autostrăzii. Poate de data asta primăria nu va mai rata șansa să solicite un overpass, cum a făcut-o pe lotul 2.

dorin.tabacaru@gmail.com

Ar fi bine, insa nu mai avem primar. E la inchisoare. Iar viceprimarul cu atributii de primar se fereste sa mai faca ceva..

carutasul

#7461
azi au montat pe poziție parapetul orizontal median care era în pozele de ieri jos pe asfalt. Pe la 5:30 când am trecut eu spălau asfaltul în zona urcării pe podul peste DN6. Mă gândesc că alt motiv decât o asfaltare la ceas de seară nu ar fi, deși nu am văzut nici un finisor pe aproape. Au mai montat panouri de protecție iar supratraversarea peste A0 de la nod are asfalt, e prima dată când am trecut pe ea (că nu mai aveam cum să ies decât dacă treceam granița în ... Grecia și era prea lung, mă prindea noaptea). Era ceva agitație la capătul podului principal dar nu mi-am dat seama ce făceau mai exact. În general erau destui oameni pe acolo, nu stau, chiar dacă progresul e  lent...

oneLess

Hai să pun eu că e caldă rău filmarea:

Autostrada de Centură București A0 Nord Lot 2 (Corbeanca-A3) UMB 2023.09.19

De la Construim Romania


costash

O să las aici câteva imagini de duminică, 17.09.2023 din avion. Se vede conturat destul de bine traseul și nodul A0/A2.

A0 sud în apropiere de intersecția cu A2 (GPS)


A0 sud în apropiere de intersecția cu A2 inclusiv nodul dintre A0 și A2 (GPS)


Bucureștiul central - vedere de sus


Bucureștiul central - vedere de sus (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

oneLess

Caldăăăăă ... și continuarea la A0N2

Autostrada de Centură București A0 Nord Lot 2 (A3-Afumați) UMB 2023.09.19

Tot de la Construim Romania


Telvanni

Dpmdv DJ200 merita sa i se pastreze aliniamentul, este de destul de circulat. Au mai pus si pilele pe axul median...economie la maxim!

reed

Asta nu inteleg nici eu.Ok,unde au zis sa fie fara pila mediana,se subintelege ca o supratraversare in diagonala cu grizi clasice de 40m nu e posibila.Insa aproape la fel e si aici,daca tot au folosit pila mediana macar sa fi urmat vechiul aliniament.O solutie foarte eleganta este pe A3 chetani-campia turzii,dar acolo probabil cineva a si gandit

mike_us

Par foarte avansați si pe bucata asta poate avem noroc si la anul încep chinezi continuarea spre DN2.

gicu

Și aici aș zice că e nevoie de noroc să se deschidă în decembrie, nu peste o lună, cum se tot discută. Pasajul peste A3 e doar ep jumătate gata, iar la pasajul peste DN1 abia acum se pregătesc grinzile.

Dacă mâine ar începe la DN1 ar fi nevoie de minimum 40-50 de zile lucrătoare (8-10 săptămâni) pentru finalizare.

Ionut

Păi nu este nevoie de pasajul A0 peste DN1, ci de pasajul BRETELEI peste DN1 care e înaintat. Dar da, octombrie este puțin probabil. Cred că noiembrie e fezabil, în funcție și de vreme și de mobilizarea UMB.