Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

13 Members and 31 Guests are viewing this topic.

adix


Breezzer

Salutare!

Din ce se vede pe indicatoare, v-a avea loc o deschidere partiala a lotului 1 pana la DN4.

Singura curiozitate, daca se v-a întampla acest lucru pâna la finele primului trimestu (31.03.2024)

"Ciotul" care mai ramane între DN4 pâna la nodul A0/A2 sa speram ca se deschide pana la inceperea sezonului estival...ar fi bine ca sa nu fie rau.


Duminica placuta tuturor

pest1969

Impactul va fi mai degraba minim pentru sezonul estival. Ce vine pe A1 si merge spre litoral, va intra in mare parte tot pe Maniu.
Pana nu termina si grecii, nu vedem mari diferente.

dr4qul4

Eu cred ca ignori cateva zeci de mii de masini care vin de la mare in weekend si se opresc in sudul sau chiar si vestul Bucurestiului.
Ma gandesc in special Popesti-Leordeni/Berceni si Bragadiru/Domnesti/Prelungirea Ghencea.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Feri

^ Plus tranzitul Moldova - Giurgiu (BG/GR/TR)

aby28

Vor fi puse semne de genul la intrarile pe A0 cand va fii gata?



Powered by API/PUM imgur uploader

Puffyk 1

Ministrul transporturilor a avansat ca dată de deschidere a lotului până la DN4 finalul lunii februarie sau începutul lunii martie. Nicidecum final de martie. Eu sunt unul dintre cei care așteaptă această deschidere cu sufletul la gură pentru că îmi face legătura cu Oltenița. Cel puțin 15-20 minute mai puțin și alte condiții de siguranță! Aștept cu nerăbdare!

carutasul

cred că de data asta ministerul o va nimeri. Nu mi se pare că mai e mult de lucru și se anunță încălzirea vremii. Văd că a mai crescut un pic traficul pe tronsonul existent, fără însă a fi altfel decât slab, dar de câte ori trec pe acolo coboară sau urcă 3-4 mașini în loc de una-două.

shift2rail

Quote from: pest1969 on February 04, 2024, 01:21:17 PMCe vine pe A1 si merge spre litoral, va intra in mare parte tot pe Maniu.

De ce ai face asta cand poti iesi din A1 la Ciorogarla, continua 10-15 min pe DJ 401, apoi autostrada pana la Cta?

voicul

#8949
Deja daca vii de pe DN5 o iei pe 401A la ore de varf.



Dar da, o sa fie cateva luni in care o sa avem pe cativa care stiu de acum 20 de ani ca e mai scurt prin B. Ce sa faci, n-ai ce sa ii faci!

carutasul

Singura problemă, că 401A s-a mai și lărgit, ar fi că trebuie să te corelezi cu "Mersul Trenurilor" :)
Dar chiar și așa s-ar putea să renteze, cu excepția orelor la care e centura mai liberă.

dumbravaandrei

Quote from: Puffyk 1 on February 04, 2024, 07:12:48 PMMinistrul transporturilor a avansat ca dată de deschidere a lotului până la DN4 finalul lunii februarie sau începutul lunii martie. Nicidecum final de martie.
Da da... a mai spus si 31.12.2023 si uite ce bine se circula pana la dn4.

panzer

Nu le spune de bariera!  :lol: Deja la ora de varf ruteaza pe 401A dar te scoate in DNCB la Domnesti. Pt ca A1<>DNCB este crima si pedeapsa.

De pe A1 catre A2 va fi mai usor prin Nord, daca se tin Chinezii de descare in DN2, apoi Dj100.

Mama lor de Aktori cu 2 ani de proiectare!

shift2rail

^ prin nord pe DJ-uri sau pe DNCB?

In prima varianta ar trebui parcurs pe un drum judetean triplul distantei pe 401A intre Bolintin  si Bragadiru...

carutasul

^ mie îmi convine să o ia pe DJ401A mai mult decât pe centura, că dacă vin pe centură blochează Bragadiru de tot :) Ar mai fi varianta pe centură până la Jilava, totuși Jilava e un pic mai ușor de traversat cred...
La centură teroarea e coborîrea de pe A1, vom vedea dacă va fi un pic mai bine după ce termină IBB.
Pe lotul Aktor nu am mai fost dar momentan nu cred că are sens, prea frig pentru terasamente iar de grinzi nu s-a auzit... vedem de săptămâna care vine.