Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

mike_us

@TeoH9 Deci daca China Civil Engineering au facturat înseamna au măcar o parte a proiectului gata? Sa speram ca in martie / aprilie ii vedem sa lucreze spre DN2. Chiar nu e mare lucru de făcut acolo si ar fi un câștig important sa îl termine cit mai repede.

Vlad94

#8836
Avem și ceva decopertări în zona nodului cu DN2.

pasa_andrei

Sunt destul de vechi acele decopertari. Sunt cel putin din iunie-iulie 2023 acolo.

rt25

Eu nu sunt sigur ca sunt decopertari. Sa nu ne fure imaginea ca terenurile sunt cultivate in afara culoarului de expropriere si pe culoarul de expropriere de anul trecut nu s-a arat si insamantat si da o diferenta de culoare in satelit.

ultras_30

La ora 19:30 turci turnau astfalt pe rampa de coborare spre Oltenita, ieri au astfaltat rampa dinspre bucuresti.
PS:nodul A0-DN4

ranius

Am trecut azi pe langa intersectia A0 cu DJ601, erau 3 aktori lesinati cu berline, o betoniera, cateva utilaje parcate. Foarte slaba activitatea.


TibiV

@adix este prea modest, asa ca pun eu 3 filmari foarte bune de la el:

- [12 IAN 2024] Nod rutier A0-A2. Alsim Alarko

- [15 IAN 2024] Autostrada A0 DN4 Pasajul Oltenitei. Alsim Alarko

- [15 IAN 2024] Autostrada A0 sud intre DN5 si Berceni. Alsim Alarko
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Aktorii astia, cred ca nu ai bani sa inchirieze mcaraua mare de la DEME....  :lol:  :lol:
La grinzile de peste A1, trebuie... monstrulețul de la DEME. Dar parca l-am vazut undeva la lucru...
Posibil sa fie programat pentru aici...
Dar pana la asta mai au de afaltat devierile pe A1...

carutasul

mai întâi trebuie închis traficul pe A1 ceea ce nu e chiar simplu ... dar au și alte poduri de făcut care mă interesează mai mult, cum ar fi cel peste CF. Cinstit vorbind ar putea să facă podul ăsta după ce termină și dau drumul la restul pe bretelele dinspre Domnești :)

TibiV

@carutasul,
asa este. Cele 2 sectiuni de capat ale tablierului le pot pune fara probleme.
Dar sectiunea centrala "nu are un viitor" pana cand...
 
Quote from: danutzu_1069 on January 19, 2024, 11:41:41 AMDar pana la asta mai au de asfaltat devierile pe A1...

Ca ordine:
1. Instalate segmentele de tablier dinspre cele 2 culee (cu macaraua calata pe viitoarele devieri)
2. Asfaltat devierile
3. Mutat traficul pe devieri
4. Instalat macaraua pe mijlocul A1 si instalat tablierul central - tablier care inca nici macar nu a aparut in peisaj...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

miahi

Oare exista o sectiune centrala ? La o masuratoare grosiera sunt 100m intre culeele pasajului peste A1 si grinzile prezente acum in nod, pot avea 50 m . Poate le imbina fix pe spatiul central al A1 cu suporti temporari pana le sudeaza. 





Powered by API/PUM imgur uploader

TibiV

Este si asta o varianta foarte posibila. Si probabil mai simpla.

Dar oricum trebuie sa devieze traficul pe devieri, nu cred ca pot lucra/suda cu traficul de pe A1 vajaind pe sub ei...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

miahi

Sigur traficul va fi deviat de pe A1 indiferent daca apare sau nu o sectiune centrala.

Am incercat sa masor grinzile pe imaginile de pe Sentinel, dar rezolutia nu e destul de buna pentru o estimare chiar si relativa, mi-a rezultat intre 50m si 60m o grinda.

Ar trebui sa aflam in curand solutia tehnica daca Aktor vrea sa deschida ceva anul acesta pe A0.


hefaistos

Nu daca vrea, daca spera. Din păcate, dacă terasamentele sint asa avansatexla capătul de vest, nu e aceeași poveste la celalalt capăt.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.