Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 34 Guests are viewing this topic.

hefaistos

Eu as pune întrebarea, cât de nesimtit sa fii ca dezvoltator sa faci case "în buza" autostrăzii. Zgomot, poluare. Presupun ca au fost construite după ce s-a trasat prin SF traseul.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

dumbravaandrei

#7861
Ăla de le cumpără ți se pare că e mai breaz?

Nu mai țin minte filmarea, dar parcă acum, pentru accesul la casele alea de pe tineretului se folosește drumul tehnologic de lângă corpul autostrăzii

TibiV

#7862
De la @adix aka Alberto Costea: [31 OCT 2023] Nod rutier A0-DN6. Alsim Alarko



PS
Are si @Raducu Popa o filmare, lasati-l pe el sa o posteze...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Liviu M

Probabil și dezvoltatorul și cumpărătorii au citit pe pum că nu e așa nasol.  :lol:

Costi

Va spun eu cum sta treaba...
Pana in anii 2016-2017 niciun PUG din Ilfov nu cuprindea traseul final Ao.se stia ca se va construi o noua centura a Bucurestiului dar nimeni nu stia pe unde. Mergeai la primarie si cereai un certificat de urbanism sau o autorizatie de construire si iti aproba  sa construiesti fix pe traseul A0.
Chiar credeti ca cineva ar construi la 10 metri de autostrada? Nu s-a stiut nimic.
Legal, cei care au case la mai putin de 50 m de linia mediana a autostrazii sunt in zona de protecyie si pot solicita despagubiri. Cel putin asa cred dupa ce am citit articole de legi care rimeaza cu speta asta.

carutasul

să știi că totuși eu am auzit (la radio-șanț, de pe la vecini, pentru că nu am fost interesat ca să întreb la primărie) de construcția autostrăzii între Bragadiru și Cornetu chiar prin 2008- 2010. Însă e posibil să nu fi existat documente oficiale ci doar "se știa". Dar probabil că nu peste tot era stabilit traseul, pe aici prin zonă era cam singura zonă fără construcții, prin Bragadiru evident că nu se putea. Au mai existat însă și genul de investitori care au mers pe principiul "n-o să se facă niciodată" cum a fost cazul ăla de la Bacău de care s-a mai discutat pe aici...

dr4qul4

lasati A0 (de traseu oricum se stie de peste 10 ani).
eu intreb cum e posibil sa nu existe strada spre sat? daca nu ai masina ce faci? o iei spre camp? sau sari gardul pe la vecini?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

irirat

#7867
^banuiesc ca e retorica
Primariile din Ilfov si PMB sunt prastie la urbanism.
Sa iau un exemplu: vreau sa-mi iau un teren ca sa-mi fac o casa si ma uit pe site-ul la PMB sau PS6 sau al  primariei Chiajna si ghici ce ? Pe plansele de pe siteurile lor inca figureaza atat drumul expres (autostrada lui Oprescu) cat si strapungerea Ciurel -> A1. Credeti ca se fac ?  :lol:  :lol:
So, credeti ca s-a deranjat cineva de la primarie sa ceara un drum de acces normal pentru ansamblul nou construit ?
LE: si cumparatorii inconstienti, ultimele 4 case - cele mai apropiate de autostrada - s-au construit in 2020, si atunci era clar traseul.

danutzu_1069

Io ma întreb dacă acele case sunt locuite sau au fost construite in speranța despagubirilor...
In alta ordine de idei, se vede din... satelit ca acele străzi sunt de... pământ. Și asta spune tot despre primăria respectiva...

hefaistos

Quote from: dumbravaandrei on November 04, 2023, 04:47:11 PMĂla de le cumpără ți se pare că e mai breaz?

Nu mai țin minte filmarea, dar parcă acum, pentru accesul la casele alea de pe tineretului se folosește drumul tehnologic de lângă corpul autostrăzii
Asta voiam sa continui dar m-a apucat lenea si nu am mai scris.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

pelan87

Trebuie spus ca Bacu apartine de Com. Joita, jud. Giurgiu. Nu este in Ilfov. Nu ca ar conta prea mult, in situatia de fata, dar cred ca e bine de mentionat.

Costi

#7871
Si o informatie noua, cred, (cel putin eu nu stiam), in ultima sedinta a CL Clinceni se vorbeste despre o adresa primita de la MT in legatura cu construirea unui pod peste A0.

https://emol.ro/clinceni-if/alte-documente/procesele-verbale-ale-sedintelor-consiliului-local?sort=date&dir=DESC&page=1#!

Stie cineva, ceva  concert? Astia de la Clinceni sunt secretosi rau.....

madac

Salut ! In Bacu vorbim despre doua cartiere construite de catre doi dezvoltatori diferiti. Cele doua randuri de case de la nord sunt pe strada Crangului. Pe harta apare eronat strada Tineretului pentru unul dintre randurile de case.

Casele de la sud au un alt dezvoltator si au acces dinspre localitate de pe strada Tineretului, pe un drum privat.

ncb

De la Construim Romania: Autostrada de Centură București A0 Nord Lot 2 - UMB 2023.11.03 - Strat de uzură pe pasajul peste A3


danutzu_1069

Dar inca nu ... aparatele pentru rost de dilatatie.... "mananica" si actiunea asta o saptamana...
A, si parapetii