News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

dargauda

TAKTIK | Asternere Mixturi Asfaltice | Autostrada A0 Centura Bucuresti


mike_us

Din filmări pare din ce in ce mai clar ca UMB deschide parțial undeva in Decembrie. Exista ceva informații neoficiale daca in decembrie deschid si turcii Dn5-DN6?

TibiV

Lotul 3 Aktor filmat duminica de DASH CAMERA RO:

- A0 SUD LOT 3 - Șos. Curtea Domnească - (3.3 KM) - DC125 Clinceni (29.10.2023) 4K HDR ✈️ PART 13 ✈️

- A0 SUD LOT 3 - Șos. Curtea Domnească - (2.9 KM) - Strada Sabarului (29.10.2023) 4K HDR ✈️ PART 14 ✈️
(la calea ferata se pare ca au demontat firul 1)

- A0 SUD LOT 3 - DJ401A - (1.7 KM) - Strada Sabarului (29.10.2023) 4K HDR ✈️ PART 15 ✈️

- A0 SUD LOT 3 - DJ401A - (2.39 KM) - DJ601 (29.10.2023) 4K HDR ✈️ PART 16 ✈️

- A0 SUD LOT 3 - E81 A1 - (2.41 KM) - DJ60 (29.10.2023) 4K HDR ✈️ PART 17 ✈️
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

reed

Boala lunga ,moarte sigură.Au ăștia cu ceva la mana CNADR-ul,altfel nu îmi explic cum încă sunt pe aici

zone_rider

Astazi UMB asfalta podul deasupra A3. Eu zic ca termina lejer pana la 1 dec.

dr4qul4

Dupa ce te uiti la filmarile astea, parca nu-ti vine sa mai zici nimic de turci..
Lasam la o parte ca au semnat contractul in acelasi timp; nici macar nu pot pastra intarzierea de la aprobarea PT-ului, adica sa termine pana la sfarsitul anului viitor.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

shogom

Ce inseamna o reziliere la timpul ei!
Daca aveam o autoritate sanatoasa, careia sa nu i fie frica sa ia decizii si care sa asigure relicitare fast and smooth, presiunea publica era mai concentrată in favoarea rezilierii.
Asa,stiind ce avem in curte, pana si o parte din cei de pe forum trageau cu Zorba.
Care e lenes dar mai bun decat partnerul serios si inapt.


raulbogdan23

Observ foarte mult negativism referitor la lot A0S lot 3, dar pe baza ultimelor filmari:
- avem aproape toate structurile pregatite pentru grinzi (mai sunt cateva elevatii pentru care acum se foreaza)
- terasamentul pare pe multe zone adus la cota (avem si o zona pregatita pentru teste de asfalt)

Daca peste iarna ridica grinzile si se apuca de suprabetonari, iar la primavara incep cu straturile de asfalt au sanse sa termine (daca vor).

Si acum o sa dati multi cu noroi in mine, dar my 2 cents (nu tin partea nici unuia dintre constructori, scopul e sa livreze)
- in aceeasi galeata am putea baga si Alsim
- Aktor a avut intarziere de 1 an la PT si parca a platit si penalizari pentru asta
- UMB a primit 2 ani in plus sa termine partea de A3 din Transilvania si i s-a si scos din contract o bucata buna
- stiu ca nu se poate compara relieful

In unele cazuri vorbiti de rezilieri de parca ati fi de ieri pe acest forum. Vedeti cat de mult a durat licitatia + tot ping-pong-ul de contestatii pe A0N Lot 1 si 3.

ijwtsh

De acord cu opinia de mai sus. Intotdeauna ar trebui sa tindem spre ideal, dar in situatii de genul si in contextul actual trebuie sa alegem raul cel mai mic. O reziliere ar intarzia si mai mult lucrarile. Solutia ar fi sa nu mai poata asemenea firme sa castige licitatii in primul rand. (sau sa existe termene mult mai scurte pentru licitatii/rezilieri/contestatii etc)

Ionut

V-am zis de 1000 de ori. Ăsta e stilul Aktor, hei-rup din când în când, foc de paie apoi siesta. E clar că vor ieși mult din contract dar nu ar trebui să iasă și din 2024, în condiții normale.

Preluarea de către Intrakat nu cred că va avea niciun efect vizibil, cel puțin nu în 2024.

shogom

Ar fi interesant de facut o statistica cu medie luni intarziere predare proiecte per fiecare companie.
Nu ca nu se vede cu ochiul liber dar am vedea si un trend.
Eventual sa se bage in documentatia viitoarelor licitații.

hefaistos

^^^ NU SUNT GRINZI!!! La nici-una dintre structuri
Având în vedere ca au o echipa mica de fierari betonisti, din momentul în care încep sa curgă grinzile va dura luni de zile spre un an, pana vor face armarea si turnarea suprabetonarii. Si lucrarea nu se termina acolo. Nu zic ca e imposibil 2024, dar cu cât trece timpul și nu apar grinzile pe șantier, devine din ce în ce mai mult un vis.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

survola

#7842
Cu părere de rău pentru ,,zburători", eu încă nu pot să urmăresc nici o filmare de pe lotul 3, nu am de ce, bănuiesc ce se întâmplă acolo.

stangabriel

Acum 2 dimineti, lotul UMB, pe sub podul metalic de peste Dn1, fix deasupra devierii sudau si  picaturau  sudura topita pe drum, m-au ratat la limita.  :lol:  Nici o grija din partea lor. Se grabesc...

TibiV

De la @adix aka Alberto Costea: [31 OCT 2023] Autostrada A0 Sud Lot 2 intre DN5 si DN6. Alsim Alarko

Mama proștilor este mereu gravidă... :)