Aeroportul Avram Iancu Cluj-Napoca [CLJ]

Started by Ionut, April 10, 2012, 03:05:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alexV

Exista deja intre 4 si 3 zboruri ZILNICE din Cluj in Londra (3 aeroporturi). Sursa: airportcluj.ro
O.M.G.

tom_sawyer

Anunt de participare: [CN1011316] - PROIECTAREA și EXECUȚIA LUCRĂRILOR aferente obiectivului de investiții "Cale de rulare paralelă cu pista"

Valoarea estimata fără TVA este de 50.314.384,00 lei, fara TVA din care C+M(=construcții-montaj) 48.104.645,60 lei fără TVA.

Data limita: 27.06.2019 15:00

Sorinus


alexV

Ba da dar e foarte denivelata, gaurita, zbarnaie fuzelajul Airbusului cand ruleaza pe acolo.
Am citit anuntul, dar fara acces la documente nu imi dau seama daca refac calea de rulare, sau construiesc ceva nou nout.

RobertH


RaduC

Actuala pistă e caldă încă. E vorba de un nou apron, probabil

dragos76

văd pe acea planșă că se va demola vechea pistă, și se va face o nouă cale de rulare, paralelă cu noua pistă. Un lucru normal, dar după mine ce lipsește:
- o intrare de la noile apronuri din partea de est direct la capătul pistei. Acum pentru o decolare pe direcția 07 (vest) trebuie ca avioanele să facă backtrack până la capătul pistei
- o ieșire de viteză de pe pistă, și pentru direcția 25 (dinspre vest). Văd că invers se va face una, ceea ce e foarte bine.

vicmures

#292
In cadrul proiectului scos acum la licitatie sunt incluse doar elementele desenate cu albastru inchis.
Exista o idee de cale de degajare rapida (desenata cu roz), dar aceasta va fi construita ulterior.
Calea de rulare actuala aprox paralela cu pista (TWY D), desenata cu portocaliu, va fi demolata doar pe treimea din Vest.

Nu am inteles exact care e rolul caii de rulare cu viraj de 90 de grade, incercuita cu rosu. As fi preferat prelungirea caii de rulare care iese din Platforma 1 (actuala TWY A) direct pana in viitoarea cale de rulare paralela cu pista. Astfel s-ar putea demola actuala TWY D pe primele doua treimi din Vest.
Iar structura aeroportului ar fi mult mai simpla si mai logica pentru operatiuni.




Powered by API/PUM imgur uploader

Minuteman

O a doua pista ar fi avut mai mult sens, una mai lunga decat cea existenta. Pista existenta are cam 2100m..din care la aterizare /decolare se foloseste cam 1700..din cauza reliefului si a cladirilor aflate in apropierea aeroportului.

ciprebbe

Nu e nevoie la 3 mil (4-5, 8 mil) de pax de inca o pista, bani aruncati aiurea pe geam. Fosta pista de pe CLJ ce este folosita ca taxiway(caloriferul) e praf si pulbere, au fost interventii si anul acesta acolo.
Actuala pista e folosita pe toata lungimea, e certificata si dotata ILS CATII nu are nici o treaba cu relieful sau cladirile din zona care au regim de inaltime foarte clar reglementat.
Mai bine ar face terminal nou, parcare si conexiunea la CF.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Aeroportul din Cluj-Napoca a fost tranzitat de 1 milion de pasageri în primele cinci luni din 2019

Aeroportul Internaţional Avram Iancu din Cluj-Napoca, al doilea cel mai mare din ţară, aflat în subordinea Consiliului Judeţean Cluj, a fost tranzitat de la începutul anului şi până în prezent de 1 milion de pasageri, potrivit unui comunicat de presă al aeroportului din Cluj. În primele 5 luni ale anului 2019 au fost lansate două noi destinaţii internaţionale de pe aeroportul din Cluj, Londra Gatwick (din 31 martie 2019) şi Londra Southend (din 2 aprilie 2019), au crescut frecvenţele zborurilor pe rutele existente, iar compania aeriană Ryanair a demarat zboruri regulate de la Cluj-Napoca spre Londra Southend.

ZF

myid

mai oameni buni.
Am aterizat pentru prima oara la Cluj.

Am ramas ingrozit, siderat, dezgustat, nici nu mai gasesc sinonime, insa intelegeti mesajul .

Am aterizat venind dinspre Apahida/Sannicoara. Peisajul este dezolant. Toate terenurile dintre Apahida si aeroport , precum si in dreapta aeroportului cum am aterizat este plin de gunoaie, gramezi de moloz, iar gunoaie, iar resturi de materiale de constructii, iar gunoaie.  WTF? De cine apartine terenul ala, si de ce nu se ia nici o masura?

Am venit cu un coleg din Franta, cu vreo saptamana in urma si tot drumul l-am batut la cap ca sa vezi ce misto e in Transilvania.
Prima impresia este ca una din Afganistan, nu din Uniunea Europeana.

Mersi de raspuns.
PS: Am scris un mail si primariei Cluj-Napoca, sa vad ce imi raspund.

frunzaverde

Stateai pe partea stanga a aeronavei, nu-i asa? Ai vazut groapa de gunoi Pata Rat. Faimoasa in toata Europa.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

myid


dragos76

Da, e plin în zonă de deșeuri aruncate. Cel mai bine fă o sesizare la garda de mediu, nu la primărie.