News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4


In ceea ce priveste decizia judecatorilor, eu nu cred ca ar fi fost diferita in alte circumstante. Pana la urma judecatorii sunt independenti. Doar ca nimeni nu a mers atat de departe in lupta cu cnadnr.

Si eu trebuie sa obtin clarificari de la un organism public (subordonat guvernului) pentru o lege neclara ale carui norme se lasa asteptate. Anul trecut am primit ca raspuns: "va rugam sa va consultati avocatii in cazul in care considerati ca prevederile legale sunt neclare" .  Iar acum 2 luni am primit raspuns detaliat si exact ce vroiam sa aud!

Dar transparenta ar tb sa fie regula, nu exceptie. Daca ar respecta legea, organismele statului ar tb sa publice acste informatii fara ca macar sa le ceara cineva!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

horatiu.cosma

O sa merg peste 2 saptamani in Germania. Ma intereseaza o aplicatie GPS pentru android care sa functioneze acceptabil offline(zoom in zoom out). Vreo idee?

MNU

Open Street Map (OSM). Ai 10 tari ce le poti importa gratis (harti in dataBase). Fiecare Land din Germania= o tara.

horatiu.cosma

Deci am dreptul la Ungaria + Austria + 8 landuri din Germania?

nicolaem

here maps de la nokia/microsoft.
e gratis, poti download-a linistit ce tari vrei.
L-am folosit afara cu succes, o deficienta ar fi ca in unele orase te ruteaza uneori pe strazi secundare ( unde traseul e mai scurt in km) dar mai lung in timp.
Pt o solutie gratis offline eu zic ca e f bun.

dr4qul4

eu am folosit tot HERE MAPS cand am plecat in Croatia. Este perfect atat pentru offline cat si pentru online (in cazul in care gasesti wi-fi gratis prin orase)

Instaleaza-ti si alpicatia booking.com. cauti unde vrei sa ajungi pe aplicatie si dai directions... se deschide automat Here Maps si te duce exact unde ai nevoie!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

MNU

Quote from: horatiu.cosma on November 06, 2015, 10:08:29 AM
Deci am dreptul la Ungaria + Austria + 8 landuri din Germania?

Cam asa ceva...  sau orice combinatie asemanatoare. Nu stiu de alte tari mari (ex. Franta, Polonia), daca sunt impartite pe provincii sau nu.

vasile.baciu

Quote from: MNU on November 06, 2015, 10:41:24 AM
Cam asa ceva...  sau orice combinatie asemanatoare. Nu stiu de alte tari mari (ex. Franta, Polonia), daca sunt impartite pe provincii sau nu.
acum il instalez si eu pentru drumul de anglia, tarile mari sunt si ele impartite pe regiuni (franta, polonia, anglia...)

Hercule

Eu foloses MapFactor GPS Navigator
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mapfactor.navigator

Descarci (gratuit) doar hartile din tarile de care ai nevoie. Il folosesc de 2 ani si s-a descurcat excelent prin Franta, Italia + toate tarile de pe traseu.
Deșteaptă-te române!

horatiu.cosma

Mersi. Greu cu atatea variante :). Probabil o sa iau vreo 2, ca am destul spatiu pe telefon. Daca iese bine, fac un ultim reportaj mai mare anul asta cu autostrazile patriei, utilizand obiectul vizitei in Germania :).

drrond7

Confirm si eu HERE Maps. L-am folosit in vara cand am avut o problema cu harta Ungariei de pe GPS, asa ca in Budapesta m-am folosit de telefon, offline. S-a descurcat excelent, fara erori. Nu mai spun prin Praga, Graz etc., unde de asemenea s-a (m-a) descurcat excelent, in modul pieton. Prin Romania il folosesc frecvent atat ca pieton cat si ca in modul auto.

Drum bun!
Carpe Diem!

nicolaem

HERE are si harti foarte bune. ale lor  ( fostul Navteq) ceilaltu nu stiu de unde isi cumpara hartile.

Ionut / Cutter, pana la urma lista acea semnata si de API va fi sustinuta de cineva de la ExpertForum la Cotroceni? sau e doar trimisa.
Ma deranjeaza lipsa de asumare a societatii civile de a refuza participarea din diferite motive (SAR de exemplu). E nevoie de oameni curajosi.

Ionut

Este oficial.
Catalin Drula, Vicepresedintele si Director Executiv API, va participa astazi la consultarile cu Presedintele Klaus Iohannis.


horatiu.cosma

Ar fi grozav daca ar intra in discutie pachetul legislativ care ar simplifica si scurta procesul de achizitie publica. Si modificarea Constitutiei in general.

AndyM09

Felicitari! :)
Chiar acum il ascult la Digi24.