News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ultrasbz

Observ ca au inceput sa fie luate in considerare pe la posturile de stiri, la ora de maxima audienta, aceste liste de pe net de potentiali ministri dintre oamenii din societatea civila.

Era chiar un student in platou la o emisiune care spunea ca zilele astea au loc diverse intalniri intre ONG-uri pentru a incerca sa inchege o viziune comuna.

Nu vreau sa par naiv, dar poate n-ar fi rau sa fie si API pe faza, asa preventiv, in caz se materializeaza ceva...

Ionut

In ceea ce priveste infrastructura, API este (mai) mereu pe faza. Nu va puneti prea mari sperante, totusi, in privinta acelei liste.

rocklee

grig 73 ...aceasta intrebare trebuie adresata ...preafericitului ... O:-) O:-)

etalgor

Sper ca va fi cineva din comunitate prezent vineri la consultari...

horatiu.cosma

Tocmai scriam si eu :). Da, presedintele a anuntat ca in premiera, la discutiile cu partidele politice in vederea nominalizarii unui nou premier, vor fi discutii si cu societatea civila. Ar fi frumos sa fim si noi acolo.

cezar-mario2012

Din punctul meu de vedere API nu are ce căuta la acele negocieri, un guvern este ales politic și nu de societatea civilă și mai țineți cont ca unele ONG-urilor sunt doar anexe ale unor partide, mai ales cele implicate în așa ceva. API trebuie să se implice în profesionalizare CNADR, CFR, etc. Aceste instituție trebuiesc populate cu oameni neimplicați politic și competenți, dar și vizionări.

Europiu

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

stangabriel

Felicitari Api. Am vazut ca e si pe lista de organizatii care au trimis cateva "sugestii" presedintelui. Creste prin fiecare dintre noi, reprezentata de colegii care fac mai mult decat simple postari de mesaje.

Felicitari voua, tuturor.

Ionut

Sunteti foarte pe faza... :) bravo!
Unde ai vazut lista aceea?

Ionut

Ref.: Consultarea Președintelui României, domnul Klaus Iohannis, cu societatea civilă
Președintele României invită coalițiile de organizații non-guvernamentale cu largă recunoaștere publică să desemneze câte un reprezentant care să participe la consultările de vineri, 6 noiembrie a.c, la o oră care va fi comunicată ulterior.

Comunicat Presedintie

Vom decide daca vom participa. Va tinem la curent.



Ionut

Imi permit sa repet, in numele API, ceea ce am scris si pe threadul public API aici pe forum:

In ceea ce priveste strict experienta si interesul direct al API (infrastructura), punctul 10 este foarte important cand vorbim de CNADNR (continuarea procesului de profesionalizare și depolitizare a managamentului companiilor de stat).

Nu avem pretentia ca ne pricepem la orice subiect. Credem insa, si stim ca sunt sute dintre voi care credeti exact ca si noi, ca multele miliarde de euro din POIM trebuie sa fie administrate cu multa COMPETENTA si TRANSPARENTA de oameni inteligenti, pasionati, harnici si profesionisti pe felia lor.

runner

Salut si eu victoria obtinuta de Catalin. Clar ca se poate! Numai ca la noi a devenit o obisnuita de a tipa si face scandal ca sa fii bagat in seama si ca sa ti se respecte drepturile. Sustin total initiativa API. Apropo, intr-o vreme stiu ca se afisa pe situl MT lunar cate o filmare cu stadiul autostrazilor. Era si o reglementare in acest sens. Acum ce s-a mai intamplat cu ea? De ce nu au mai continuat? Mai au obligatia sa o faca?

Ionut

Puteti vedea istoria initiativei de a continua filmarile dupa ce ele au fost intrerupte dupa ce Anca Boagiu a plecat din MT. In iulie 2012 am inceput "Misiunea X", cum am denumit-o. Vedeti aici thread-ul dedicat filmarilor din avion.