News:

Video 21.06 Autostrada A1 Pitești-Curtea de Argeș.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

nicolaem

#4980
durata unui mandat de parlamentar dupa alegeri anticipate este de 4 ani !
tu ma contrazici citand un articol din constitutie care spune exact asta, mandatul este pe 4 ani. Daca parlamentul e dizolvat....

nu mai incerca sa fi arogant cu "deschideti ochii"

Ce citezi la "in plus" CCR zice.... e exact cum ai zis: "in plus". fara legatura cu durata mandatelor. subliniezi doar ca e greu sa se ajunga acolo, cea ce e corect. nu o sa demisioneze niciodata parlamentarii pt ca vrea strada, si au si dreptate. au fost democratic alesi!

Nicusor Dan are un ONG care e f activ in bucuresti si are multi adepti. Nu inteleg cum vrei tu sa promovezi dialog si democratie incercand sa dai la o parte pe cel cu care tu nu esti deacord.

Ionut

Va rog sa tineti discutiile strict pe fapte, nu ideologii si asa mai departe. Si pe partea de investitii/infrastructura, ca la asta ne pricepem. Catalin a reprezentat la intalnire in primul rand API ca la asta se pricepe si ne pricepem.

Hai sa revenim la oile noastre.
Sper ca in weekend sa ne spuna Catalin cum a fost. Acum e foarte obosit.

Si o sa-l auziti la tv in seara asta. Din ce stiu eu va avea o interventie la TVR. E posibil si pe alte posturi, nu stiu.
Multumim pentru efort, va asigur ca face un efort foarte mare!!!

horatiu.cosma

Prezenta lui Catalin la Cotroceni e rezultatul actiunilor intreprinse de forum si de API in ultimii ani. Mai bine spus incununarea rezultatelor acestor actiuni. Sunt convins ca e un efort imens, dar cred ca isi va incarca bateriile la gandul ca suntem tot mai aproape sa realizam ce ne-am propus, in primul rand pe plan politic, si automat si pe cel al infrastructurii. Sunt alaturi de Catalin, am incredere totala  :thumbsup:!

dr4qul4

vad ca esti foarte sigur de durata de 4 ani.

Eu stiu ca, dupa ce a demisionat Basescu, l-am ales pe Videanu doar pentru restul mandatului! Probabil si voi ati facut la fel la Cluj, cu Boc. Poate totusi, ne dai un text legislativ ca sa imi arati ca ma insel. Eu ti-am aratat clar, din Constitutie, ca cei 4 ani nu se refera la "persoana" ci la "mandat".

Singura modalitate de dizolvare a Parlamentului este de catre Presedinte, daca nu voteaza 2 guverne la rand. Dar exista o procedura care tb respectata si asta inseamna aproape 3 luni, tinand cont ca acel Parlament mai trebuie sa se si intruneasca pentru a vota si vin sarbatorile. Mai apoi urmeaza campania electorala. Asadar, in caz de anticipate, vom avea mandate de 6 luni!

Asta daca nu cumva vom calca in picioare Constitutia!


@Ionut, scuze pt OT, dar NU pot sa tac pentru ca lumea poate fi indusa in eroare.

Iar un parlament pentru 6 luni ar avea efecte dezastruoase asupra investitiilor in infrastructura. De fapt asupra economiei in general.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Ionut

Catalin a scris pe Facebook despre ziua de azi.




QuoteVă mulțumesc tuturor pentru mesaje și încurajări. Probabil că au vorbit deja alții despre cum a fost la întîlnirea cu președintele. Sunt un pic deconectat de știri și Facebook de cîteva ore.

În ceea ce mă privește, așa cum am scris, am fost invitat foarte din scurt cu o oră înainte. Presupun că am fost propus prin email de cineva, nu știu cum și de ce am fost selectat. Am avut 10 secunde la telefon să iau o decizie și am ales să merg pentru că am primit foarte multe mesaje ieri care mă îndemnau să fac exact acest lucru. În plus, dacă mă sună președintele României și îmi cere o întîlnire (acuma pe bune), nu mă ocup cu lucruri atît de importante încît să nu pot să-i acord două ore.

S-a cerut de mai mulți participanți la început ca întîlnirea să fie televizată. De asemenea, foarte mulți au spus că ar vrea să știe procesul de selecție și a existat chiar o propunere ca selecția viitoare să se facă prin vot online.

Întîlnirea în sine mi s-a părut neașteptat (mai ales că nu știam cine urma să participe) de reușită și de bună calitate (evident, cu unele mici derapaje). N-a fost propriu-zis un dialog, ci o tură de masă în care fiecare a atins un număr de puncte, de propuneri concrete (lista celor susținute de mine o găsiți în postările anterioare). Nu s-a discutat nominal despre viitorul prim-ministru, ci s-au menționat atributele dorite: competent, credibil, curat.

O notă specială pentru Adrian Despot care mi s-a părut de un bun-simț exemplar.

Președintele nu crede că putem schimba lucrurile peste noapte, ci numai prin implicarea aceea de care vorbim și noi între noi în ultimele zile pe Facebook. L-am îndemnat cu toții să devină un aliat al pieței, al societății civile și cu legitimitatea pe care o are să impună un pact politic pe ideile propuse printre care menționez: vot în 2 tururi la locale, 300 de parlamentari, control civil real pe servicii secrete, confiscarea averilor dobîndite prin corupție, eliminarea clientelismului din instituțiile și companiile de stat.

alecu26

Brava.  Sa speram ca în acest mod se vor atrage și mai mulți doritori de a se înscrie în API.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

nicolaem

Felicitari pt atitudine, Cutter!!!
F corecta remarca ta " imi pot sacrifica 2 ore din munca mea pentru a ma intalni cu presedintele.

Cu sloganul "strada nu are lideri" in cateva saptamani lumea se plictiseste de iesit in strada si nu se va rezolva nimic doar se inlocuiesc intre ei.

Harry

#4987
Peste 8.000 de constanteni in strada. E ceva nemaintalnit, de la revolutie nu au mai iesit in strada mai mult de 200-300 de constanteni.
http://www.youtube.com/v/41YkMi6pHPI

Si o remarca personala:

Cat timp societatea civila nu se duce cu solicitari care sa modifice punctual anumite legi si articole de lege:
-urbanism si constructii
-administratie publica
-justitie
-legea electorala
-educatie
-sanatate
etc.;

Nu se va schimba nimic indiferent cat de multe guverne vor pica.

Cat timp societatea civila va trimite la negocieri cu presedintele tot felul de reprezentanti ai unor ONG-uri folosite de diverse partide pentru spalat bani, cantareti sau alte personaje care habar nu au ce inseamna sistemul de sanate, sistemul de invatamant etc;

Nu se va schimba nimic indiferent cat de multe guverne vor pica.

Protestele din strada trebuie sa se finalizeze cu o schimbare concreta a legislatiei. Altfel vom asista doar la schimbari minore si la promisiuni care nu se vor onora vreodata.

Si da astea nu tin de presedinte, tin de PM insa pot fi punctele pentru care se poate negocia o pozitie de PM, pentru ca lumea in primul rand a cerut schimbarea PM asa ca noul PM fie el si itnerimar trebuie sa dea startul unor schimbari reale.

Prin modificari la urbanism ma refer la adoptarea unor reglementari privind zoning si building codes din Statele Unite, iar la legea electorala: alegerea consilierilor locali pe colegii uninominale pure, evident cu o reducere semnificativa a numarului de consilieri locali, revenirea la votul uninominal pentru presedintele de CJ.

Referitori la consilierii locali. Spre exemplu avem orase mari din USA (peste 500.000 locuitori) care au intre 9 si 11 consilieri, iar Constanta cu cei aproape 320.000 locuitoriai sai are 29 de consilieri locali.


stangabriel

Apropo, azi au mai iesit in strada?

Allex

@Harry din cate stiu, PM interimar nu are prea multa putere si nu poate schimba legi, el poate doar prezida sedintele de guvern. (Daca gresesc, corectati-ma)
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

ciprebbe

 :rip: 41 de morti deja (9 astazi). Sper sa nu ajungem la 60 :(.
RIP.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

myid

Guys,

O intrebare : daca am facut RCA online, am obligativitatea de a purta polita RCA in original in masina

De exemplu eu sunt in strainatate si am facut RCA -ul, l-am printat pe cel care l-am primit in format PDF .

Exista vreun risc sa iau amenda ca nu am originalul cu mine ?

Mersi pentru raspuns

runner

In mod normal nu! Nu iti trebuie originalul, deoarece ea s-a emis electronic. Chiar si in cazul unui accident cu copia accea printata in pdf se poate adresa in una din centrele trecute pe polita (daca ai avut accident in afara tarii -carte verde) sau in tara la oricare centru de daune a asiguratorului care a eliberat polita unde se verifica valabilitatea politei.

danutzu_1069

N-ai probleme. Exista in sistem si asta e suficient. idem si la roviniata
Ca se mai gaseste un garcea care sa le vrea in original ca asa vrea muschiu lui... asta e deja depasit.
Torusi cred ca trebuie actualizata si legislatia in acest sens. Acolo scrie "documente in original"
Ideea e ca daca un document are o semnatura olografa , acesta trebuie sa existe in original. (vezi cazul PV de constatare a lipsei rovinietei emise de cnadnr)

dr4qul4

Tocmai ne-au schimbat masinile de la munca, si pana ne vin masinile comandate, cei de la leasing ne-au dat masini de la rent-a-car ce au rovinieta emisa electronic!
Sunt curios ce se va intampla cu primul garcea care ma opreste. Legal sunt ok, dar cati garcea stiu legile?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,